16-05-2007

Radovan Krejcir, foto: www.rkrejcir.comRadovan Krejcir, foto: www.rkrejcir.com Deník Právo získal další informace v případu ukradeného kufříku s dokumenty ke kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství Milan Horváth měl citlivé spisy na rekreační chalupě. Kufřík přitom podle předpisů nesmí opustit budovu nejvyššího státního zastupitelství kromě plnění pracovních úkolů. Horváth navíc nevysvětlil, s kým těch několik hodin, které předcházely ztrátě kufříku, vlastně strávil. V dokladech bylo podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké mimo jiné nastíněno, jaké kroky může stát při jednání o vydání podniknout.

 

ODS se chystá prověřit rodinu, která jí loni darovala šest miliónů a byla jejím největším sponzorem. V případě pochybnosti slibuje, že dar vrátí. Jak píše Mladá fronta Dnes, ODS se tak snaží vyvrátit spekulace médií, že majitel pražského paneláku Miroslav Sova a jeho devadesátiletá babička Františka Řezníčková ve skutečnosti jen kryjí šestimilionový dar někoho jiného. Hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka uvedl, že se chce s těmito sponzory setkat a bude zjišťovat, zda si šestimilionový dar skutečně mohli dovolit. Způsob, jakým se o daru vyjadřují představitelé ODS i sami sponzoři, podle listu naznačuje, že zpochybňování sponzoringu může souviset s bojem o moc uvnitř vládní strany. Někteří lidé v ODS jsou prý přesvědčeni o tom, že spekulace kolem největšího sponzorského daru záměrně vyvolávají spolupracovníci exministra financí Vlastimila Tlustého. Údajně se mstí za to, že musel odejít z vlády. Podivné podle Mladé fronty Dnes je, že na podezřelé okolnosti upozorňuje člověk, který dar pro ODS sám zprostředkoval - Jiří Chvojka, autor Tlustého středočeské kampaně, který s ním později přišel jako poradce na ministerstvo financí. Tlustý na to podle listu reagoval podrážděně.

 

Snížení cen roamingu v Evropské unii je dobrou zprávou pro zákazníky, ale špatnou pro evropské podnikatelské prostředí. Ceny by měly vzniknout v konkurenci, ne zasahováním bruselských úředníků, míní Lidové noviny. Zavedení cenových stropů je podle listu další z řady evropských regulací. Odůvodnění zásahu "nepřiměřeným ziskem" mobilních operátorů není v pořádku, ceny na trhu by měla určovat poptávka a nabídka a k jejich případné nápravě má Brusel legitimní nástroj v podobě antimonopolního úřadu, píše deník. Mohlo by se totiž stát, že příště se eurokomisaři zaměří na další odvětví, "co třeba přiměřená ceny zmrzliny nebo pronájmu vodních šlapadel," uzavírají ironicky Lidové noviny.

 

Těžařská společnost Bohemia důlní žaluje stát o 773 milionů korun. Peníze požaduje jako náhradu za to, že jí ministerstvo životního prostředí v roce 1999 neprodloužilo licenci k průzkumu ložiska zlata v Kašperských Horách na Klatovsku. Podle Mladé fronty Dnes se Bohemia důlní domnívá, že jí vznikla škoda nesprávným úředním postupem. Vrtný průzkum firmy vyvolal velké protesty ekologů i občanů. V roce 1999 společnosti tehdejší ministr Miloš Kužvart definitivně odejmul licenci k průzkumu. Zdůvodnil to tím, že těžaři několikrát porušili geologický zákon. O rok později se firma stáhla. O zlato pod Kašperskými Horami se v současnosti zajímá těžařská firma Potamon GTS. Podle listu ale těžbu zlata radnice Kašperských Hor odmítá i nyní.

 

Státní zástupce začal prověřovat dubnovou stávku zaměstnanců za vyšší mzdy v mladoboleslavské automobilce Škoda. Má podezření, že neproběhla v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání. Jak napsala Mladá fronta Dnes, vedení společnosti ale uvedlo, že stávka je pro něj uzavřenou záležitostí. Podle zákona o kolektivním vyjednávání mohou odboráři přistoupit ke stávce až poté, co vyčerpají všechny možnosti jednání včetně nezávislého zprostředkovatele ministerstva práce a sociálních věcí. O jeho vstup do jednání odboráři ani firma vůbec nepožádali, píše deník. Pokud se stávka dostane před soud, může odborům hrozit odpovědnost za škodu, která nezákonnou stávkou vznikla. Odboráři po zájmu státního zástupce začali místo stávky používat pro svoji akci slovo protest.

 

Nejvyšší správní soud se zastal takzvaných věčných studentů. Ti ročně zaplatí školám miliony korun za to, že studují déle, než mají. Vysoké školy podle soudu často až desetitisícové poplatky vyměřovaly špatně. Neodůvodňovaly totiž, proč a kolik mají studenti platit. Nyní studentům nepřímo vzkázal, ať se soudí, píšou Lidové noviny. Nejvyšší správní soud se zabýval případem bývalého studenta Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který školu zažaloval za to, jak mu poplatek stanovila, a uspěl. Podle soudu totiž není zřejmé, na základě jakých skutečností univerzita ke svému závěru dospěla. Ta s verdiktem nesouhlasí a chce se obrátit na Ústavní soud. Podle vysokoškolského zákona mohou studenti studovat zdarma čtyři, respektive šest let. Pokud tuto dobu přesáhnou, musejí platit.

 

Europoslanec Richard Falbr propaguje mosteckou poradenskou agenturu Asistenční centrum, která za peníze pomáhá obcím a firmám získávat finance z evropských fondů. Jak píší Hospodářské noviny, Falbrova poslanecká kancelář každý měsíc rozesílá na deset tisíc elektronických adres v České republice informační zpravodaj se seznamem a stručným popisem evropských dotačních programů. Dostávají ho především obecní úřady. Zpravodaj doporučuje soukromou agenturu, která za úplatu pomůže dotace získat. Falbr odmítá, že by šlo o střet zájmů. Tvrdí, že za propagaci firmy nic nemá. "Samozřejmě, že je to pro tu firmu dobrá reklama. Ale pomáhám tím především starostům, kteří si tu službu pochvalují," řekl europoslanec Hospodářským novinám. Podle veřejně dostupných informací není s agenturou majetkově provázán.

 

Klára Mauerová podezřelá z týrání syna, foto: ČTKKlára Mauerová podezřelá z týrání syna, foto: ČTK Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas posílá do Brna expertku Kristýnu Kotalovou, která se tam bude zabývat případem týraného sedmiletého Ondřeje a ztracené třináctileté Anny. Jak píší Lidové noviny, podle Kotalové nejde o kontrolu. Cílem je projít spisy a hledat způsoby řešení. Informace od ní bude dostávat přímo ministr Nečas. Klára Maurerová, která v domku v Kuřimi na Brněnsku údajně týrala svého syna Ondřeje, je podle Mladé fronty Dnes už od pátku v péči vězeňských psychiatrů. Její sestra Kateřina se podle deníku Blesku v úterý zhroutila a musela být převezena na psychiatrii. Teta dětí mohla podle Ondřejovy výpovědi o týrání chlapce vědět.

 

Údajným zlodějem archiválií je bývalý starosta obce Narysov na Příbramsku Zdeněk Mazura. Jak píše Právo, policie jej viní z toho, že v archivech na jihu Čech ukradl historické dokumenty v celkové hodnotě kolem 600.000 korun. Muži, který je teď ve vazbě, hrozí až osmileté vězení. Podle zdroje listu nejde o žádného historika, ale sběratele, který se zabývá dějinami poštovnictví v době před zavedením poštovních známek. Policie muži zatím připisuje krádeže listin ve státních archivech v Táboře a Třeboni, kam pravděpodobně chodil pod záminkou studia dokumentů.

 

Lidé žijící v okolí podniku Perlit v Šenově u Nového Jičína chtějí zablokovat vstup do továrny. Jsou rozhořčeni tím, že se na jejich domy a zahrady snášejí bílé kuličky perlitu, píše Právo. Perlit je přírodní vulkanické sklo se 75 procenty oxidu křemičitého. Po vypálení výrazně zvětší svůj objem a pro své vlastnosti se ve stavebnictví přidává například do izolací, v zahradnictví se perlitem provzdušňuje půda. "Stížnosti a prosby nepomáhají, proto musíme přitvrdit," uvedl František Horák, který společně s několika dalšími občany plánuje vysypání stavební sutě před vjezd do továrny. Podle něho byly občas problémy i s předchozím českým majitelem, ale když před několika lety podnik převzali polští majitelé, problém se podstatně zhoršil. Šenovský starosta Vladimír Demeter podle deníku iniciativu občanů podporuje. "Lidé mají záběry, jak na jejich zahrady doslova chumelí perlit. Současný stav je nepřijatelný a neexistuje síla, který by tomu dokázala zabránit. Takže kdyby ke zlepšení životního prostředí vedla třeba i domobrana, tak se proti tomu nepostavím," prohlásil starosta.

16-05-2007