Na český ‚semafor‘ by mohlo přibýt deset států mimo EU, prioritou je Balkán

29-06-2020

Představitelé ministerstva zahraničí se v pondělí vyjádřili k zahájení letošní specifické letní turistické sezóny. Ministerstvo vytipovalo desítku zemí mimo Evropskou unii, kam by Češi mohli cestovat. Česko také posiluje svou konzulární činnost.

Zdroj: iRozhlasZdroj: iRozhlas Evropská unie zveřejní seznam patnácti mimoevropských států, do kterých bude bezpečné v létě vycestovat. Česko ho ale nepřevezme v plném rozsahu a na takzvaný semafor, tedy mapu, která znázorňuje míru rizika v souvislosti s nákazou covid-19, za bezpečné označí pro cestování jen 10 států. Informoval o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Za prioritu považuje česká diplomacie zejména volné cestování do zemí západního Balkánu. „Poté jsou to bezpečné státy v Asii a dále Severní Amerika, Austrálie, Nový Zéland," vypočítal Petříček. Kritéria, podle kterých resort rozhodne, popsal náměstek ministra Martin Smolek.

„Za prvé je to reciprocita. To znamená, jestli se ten stát chová vůči českým občanům stejně. Jestli nás vpustí na své území či nikoli, případně za jakých podmínek,“ uvedl. Dalším faktorem bude relevance dané země z pohledu vzájemného turismu nebo možnosti české diplomacie poskytovat v zemi konzulární pomoc.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznil, že Česko usilovalo o společný postup EU při uvolňování cestování vůči třetím zemím, aby se situace pro české turisty dál nekomplikovala. „Z praktických důvodů jsme na tom trvali proto, aby pro českého cestovatele, který poletí do Tuniska, do některého ze států Asie nebo výhledově i do Turecka či jinam platila stejná pravidla, ať už letí z Prahy, Vídně nebo Berlína,“ řekl.

Obnova konzulární činnosti

Tomáš Petříček, foto: Archiv Vlády ČRTomáš Petříček, foto: Archiv Vlády ČR Představitelé ministerstva zahraničí také informovali o obnově konzulární činnosti v řadě zemí, na kterou se mohou obracet turisté, kteří se dostali do problémů. „Jsme připravení otevřít konzulární jednatelství v bulharském Burgasu či chorvatském Splitu," uvedl ministr Petříček.

Podle vývoje turistické sezony zváží i otevření jednatelství v Rijece. Na rozdíl od loňska se neplánuje otevření podobného úřadu v Barceloně, protože s ohledem na pandemii koronaviru ministerstvo očekává menší zájem českých turistů o tuto oblast.

Náměstek ministra Martin Smolek upozornil, že se čeští občané mohou v případě potíží obracet nejen na profesionální konzuláty, ale i na české honorární konzuly. Ve světě jich nyní působí 223, nově se před letní turistickou sezonou otevřely honorární konzuláty na Tenerife, na Madeiře a v severošpanělském Gijónu.

Ministerstvo zahraničí letos zavedlo také konzulární call centrum, na které se lidé mohou obracet. Call centrum sídlí v Praze. Podle Smolka ale v řadě případů může vyřešit situace, kvůli kterým se Češi obracejí na konzulární úřady v zahraničí, a tím jim ulehčit agendu. Spuštění call centra bylo urychleno kvůli pandemii covidu-19, denně vyřeší několik set dotazů.

Systém Drozd

Foto: Archiv MZVFoto: Archiv MZV Ministr Petříček také apeloval na české turisty, aby se před cestou do zahraničí registrovali v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd. „Podle statistik máme nyní v systému Drozd registrováno asi 6 000 cestovatelů. Z toho tisíc v Chorvatsku, kde obvykle touto dobou evidujeme zhruba dvě stovky registrovaných. Takže to ukazuje, že lidé jsou opatrnější," řekl Petříček.

Ředitel Konzulárního odboru Pavel Pitel lidem doporučil, ať se před jakoukoliv cestou důkladně informují a využijí možnosti pojištění.

29-06-2020