Denní souhrn zpráv Zprávy

17-10-2005

Vicepremiér Jahn opustí vládu, kandidovat za ČSSD nebude

Nestraník a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn odejde do konce roku z vlády. Chce se věnovat své odborné kariéře. Nebude tak ani ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat za ČSSD. Jahn to oznámil na společné tiskové konferenci s premiérem a celostátním volebním lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Premiér řekl, že již jedná s člověkem, který by mohl Jahna ve vládě nahradit. Jeho jméno ale neprozradil. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude Jahn spolupracovat na přípravě volebního programu strany. Někteří sociální demokraté včetně Paroubka chtěli Jahna jako volebního lídra ČSSD v Praze. Po celý minulý týden ale sílily spekulace, že Jahn kandidaturu odmítne, neboť nesouhlasí se sbližováním ČSSD s KSČM a s tím, že by ČSSD mohla po volbách vládnout s podporou komunistů. Objevily se i zprávy, že skončí také ve vládě. Jahn dnes řekl, že jeho negativní postoj ke KSČM je znám, ale sbližování sociální demokracie s komunistickou stranou není důvodem jeho odchodu z vlády. Místopředseda ODS Petr Nečas dnes premiéra, který se rozhodl vést kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji, opět vyzval k volebnímu souboji s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v hlavním městě. "Je to výzva pro Paroubka, aby přestal utíkat a střetl se v přímém souboji s naším předsedou Mirkem Topolánkem," řekl ČTK Nečas. Topolánek změnu v čele pražské kandidátky nechtěl komentovat. "Pro sebe udělal (Jahn) dobře, to je jediný komentář, který mám," řekl lídr ODS ČTK. Úřadující předseda sociální demokracie Sobotka v tiskovém prohlášení uvedl, že ho rozhodnutí Jahna mrzí, ale že ho chápe. "Dohodli jsme se, že bude pokračovat naše spolupráce při přípravě volebního programu ČSSD pro volby v roce 2006," uvedl. Sociální demokracie je podle něj strana nadále otevřená nestraníkům. "Jsem přesvědčen, že pro Prahu najdeme stejně silného protikandidáta Mirkovi Topolánkovi, jakým byl Martin Jahn," uvedl Sobotka.

Kandidátem na funkci vicepremiéra po Jahnovi je zřejmě Telička

Kandidátem na funkci vicepremiéra po odcházejícím Martinu Jahnovi je zřejmě bývalý diplomat a evropský komisař Pavel Telička. Premiér Jiří Paroubek se s Teličkou sešel v neděli večer za přítomnosti předsedy pražské organizace Petra Hulinského. Premiér předtím na tiskové konferenci nevyloučil, že by táž osoba mohla být vicepremiérem i lídrem pražské ČSSD. Podle důvěryhodného zdroje ČTK Telička nabídku dostal, ale jednání není uzavřeno. Hulinský ČTK potvrdil, že se Telička jednání účastnil. Podle něj šlo o rozhovor mezi Paroubkem a Teličkou o budoucí spolupráci na odborné a programové úrovni. Cestu ke spolupráci pražských demokratů s Teličkou považuje za otevřenou. Dodal ale, že pražská ČSSD bude lídra volit na konferenci 5. prosince. Připustil, že volebním lídrem podle něj může být člen sociální demokracie i nestraník, jímž je Telička.

Rzeczpospolita: Při privatizaci Unipetrolu měl hlavní slovo Gross

Při privatizaci českého holdingu Unipetrol měl prý hlavní slovo Stanislav Gross, ministr vnitra v tehdejší vládě premiéra Vladimíra Špidly. Napsal to polský list Rzeczpospolita. Unipetrolu prý podle deníku před prodejem polskému koncernu PKN Orlen hrozil bankrot, protože banky údajně mohly ihned požádat o splacení půjček ve výši 750 milionů eur (asi 22,5 miliardy korun). "Bývalý český premiér Stanislav Gross byl klíčovou postavou v privatizaci holdingu Unipetrol, přestože byl 'pouze' ministrem vnitra," napsal polský deník. Vyplývá to prý z dokumentů, které list získal. Rzeczpospolita se v článku odvolává na zprávu, kterou pro bývalé vedení PKN Orlen připravila poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. Ve dvacetistránkovém dokumentu je údajně popsána taktika, která měla vést k převzetí Unipetrolu. Jmenuje mimo jiné nejdůležitější osoby, které v praxi rozhodnou o prodeji českého holdingu. Polská prokuratura již proto podle deníku požádala české orgány o vyslechnutí Grosse a také dalších členů české vlády. "Gross je v současné chvíli jednou z hlavních osob vyšetřování, které vede krakovské státní zastupitelství," napsal polský list. Krakovské státní zastupitelství prověřuje podezření z korupce, která údajně provázela prodej Unipetrolu.

Policie odložila trestní oznámení Grosse na lobbistu Spyru

Policie odložila trestní oznámení expremiéra Stanislava Grosse na polského lobbistu Jacka Spyru za údajnou pomluvu. "Podle závěrů policie se nestal trestný čin," řekl dnes ČTK obvodní státní zástupce, jehož úřad případ dozoroval. Gross podal na Spyru oznámení kvůli jeho výrokům na tajné schůzce s bývalým šéfem kabinetu premiéra Zdeňkem Doleželem. Jejich rozhovor natočila skrytou kamerou televize Nova. Mluví se v něm o podezření z korupce vůči Grossovi. Bývalý premiér a expředseda ČSSD považuje obvinění vyřčená na schůzce Spyry s Doleželem za lživá a nesmyslná. Trestní oznámení podal na Spyru kromě Grosse také úřad vlády a navíc společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze. "Kvůli všem trestním oznámením pro pomluvu mě do dnešního dne nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, nebyl jsem ani na policii. Vypovídal jsem dvakrát pouze v případu údajné korupce," reagoval na dnešní novinku o odložení věci Spyra. Spyru a Doležela policie prověřuje v souvislosti s privatizací Unipetrolu - na jejich schůzce totiž padla podezření o korupci politiků, Doležel si navíc údajně Spyrovi řekl o pětimilionový úplatek. Kvůli okolnostem privatizace Unipetrolu, který koupil polský koncern PKN Orlen, vznikla v dolní komoře českého parlamentu vyšetřovací komise. Případem se zabývá také polská krakovská prokuratura, a to v souvislosti s vyšetřováním takzvané palivové aféry. Skandál se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Krakovská prokuratura chce prověřit všechny důležité smlouvy, které PKN Orlen uzavíral. Kvůli kauze Unipetrol se objevilo hned několik trestních oznámení. Kromě tří na Spyru kvůli pomluvě podal oznámení úřad vlády také na Doležela pro údajnou korupci. Další se pak objevila v minulém týdnu. V pátek je podaly špičky opoziční ODS, tentokrát na premiéra Jiřího Paroubka, na ministra financí Bohuslava Sobotku, ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana a také na Doležela. Oznámení se týkají podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonu veřejného činitele a poškozování cizích práv. Na městské státní zastupitelství zatím trestní oznámení nedoputovala, protože je představitelé ODS poslali poštou.

Česko posílá do Pákistánu další speciál s lékaři a pomocí

Další armádní letadlo se dvěma lékaři, skupinou záchranářů a 12 tunami zásob včetně stanů a lehátek pošle v úterý Česká republika do Pákistánu. Doplní a částečně vystřídají třiadvacetičlenný tým, který v oblasti, postižené silným zemětřesením, již několik dnů působí. ČTK o tom informovalo ministerstvo vnitra. Obměněná skupina ve městě Rávalkot na severu země zůstane přibližně 14 dnů. Lékaři z brněnské Úrazové nemocnice se svými vojenskými kolegy v mobilní ambulanci zatím ošetřili ke stovce zraněných a nemocných a provedli několik operací. Podle informací od kolegů na místě jde hlavně o "válečnou chirurgii", která zahrnuje převazy a případně amputace končetin, řekl novinářům v Brně Tomáš Pink. Je jedním ze dvou lékařů brněnské nemocnice, kteří budou střídat své kolegy. Česká republika do Asie pošle také humanitární pomoc. Nepřepraví ji tam ale české letadlo, do kterého se už nevejde; přikrývky, spací pytle, zdravotnický materiál, léky a přípravky na úpravu vody místo toho poputují v kamionech na německou základnu Rammstein, odkud ji do postižené oblasti dopraví letouny NATO.

ČR zintenzivňuje prevenci proti zavlečení ptačí chřipky

Česko zintenzivňuje preventivní opatření proti zavlečení ptačí chřipky, která se v minulém týdnu přiblížila hranicím Evropské unie, když byl nebezpečný virus H5N1 potvrzen v Rumunsku. Vedle platných zákazů importu rizikových komodit z postižených oblastí se rozšiřuje vyšetřování ptáků a drůbeže. Státní veterinární správa také připravuje doporučení chovatelům. Podle šéfa SVS Milana Maleny zavlečení choroby nelze vyloučit, jde ale především o veterinární problém. Dalším postupem a jeho koordinací se bude v úterý zabývat nákazová komise. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby bude například zvažovat opatření týkající se obchodu s živou drůbeží a dalším rizikovým zbožím. Může také rozhodnout o zpřísnění prevence. Česko musí využít všechny dostupné prostředky, aby se nákaza na jeho území nedostala, dodal. V Česku je podle Zgarby asi 700 velkochovů a statisíce malých chovatelů. Celkově se chová asi 40 milionů kusů různých druhů drůbeže. Vysoce patogenní virus H5N1 přitom způsobuje úhyn chovaných zvířat blížící se 100 procentům. Na krytí nákladů by se podílel stát. Pokud by se ptačí chřipka v Česku vyskytla, znamenalo by to utracení zvířat z postižených chovů a přísná opatření v ochranných pásmech tři a deset kilometrů. Vznikly by náklady na likvidaci zvířat, dezinfekci a náhrady chovatelům. Předpokládaná náhrada by při průměru 30.000 zvířat představovala devět milionů Kč na jedno ohnisko. V rámci prevence ptačí chřipky v tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských zemích EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Zabavují se rovněž rizikové potraviny k osobní spotřebě, a to na vstupních místech do EU. Pro Česko je tímto místem letiště Ruzyně. Na území Česka nebyla ptačí chřipka dosud nikdy zaznamenána na rozdíl od některých jiných členských zemí EU.

Palestina po 17 letech vystřídá velvyslance v Praze

Palestina po 17 letech vystřídá svého velvyslance v České republice. Současný velvyslanec Samí Abdal Fattáh, který nastoupil do úřadu v roce 1988, kdy ještě Česká republika byla součástí Československa, byl podle všeho nejdéle sloužícím zahraničním velvyslancem v Česku. Podle informací ČTK by ho měl nahradit diplomat Muhammad Salajmé, který byl od roku 2000 palestinským velvyslancem v Bulharsku.

Fattáh už v roce 2002 uvedl, že by byl rád, kdyby ho někdo vystřídal. V témže roce deník Právo přinesl informaci, podle níž Praha usilovala o jeho výměnu, což ale česká diplomacie popřela. Právo vycházelo z toho, že česká strana měla problémy s protiamerickými výroky, které Fattáh pronesl v Brně. Tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan informace tisku rezolutně popřel. Zdůraznil, že ČR nepodnikala žádné kroky, které by směřovaly k odjezdu palestinského velvyslance. Také palestinské velvyslanectví v Praze tehdy uvedlo, že nedostalo od českého ministerstva zahraničí ani ústní, ani písemnou informaci o tom, že by bylo žádoucí, aby Fattáh odjel.

ČR uznává Palestinu jako stát ve stadiu zrodu a navzájem se uznávají jako subjekty mezinárodního práva. Česká republika otevřela v palestinské samosprávě svůj styčný úřad v roce 2000 v Ramalláhu na západním břehu Jordánu jako první stát z bývalého sovětského bloku. Oblast Blízkého východu a snaha o mírové řešení izraelsko- palestinského konfliktu patří dlouhodobě mezi priority současné české zahraniční politiky. Česká diplomacie zastává vyvážený přístup. To potvrdil nedávno i prezident Václav Klaus, když řekl, že ČR hodlá přispívat k vyváženému přístupu EU k izraelsko- palestinským problémům. Ocenil také nedávný odsun Izraelců z pásma Gazy a označil to za průlomovou iniciativu izraelského premiéra Ariela Šarona.

Mikroelektronika dodá odbavovací systémy pro autobusy v Chile

Společnost Mikroelektronika dodá odbavovací systémy pro 5100 autobusů městské dopravy v chilské metropoli Santiago de Chile. Zakázka za přibližně 150 milionů korun otevírá společností možnosti pro případné další vývozy do Latinské Ameriky. Od poloviny příštího roku budou cestující moci platit čipovými kartami nebo penězi, řekl ČTK generální ředitel Mikroelektroniky Jindřich Nádvorník. "Jde o návrat na chilský trh, protože první zařízení jsme dodali již v roce 1998. Nynější rozsah kontraktu otevírá širší možnosti, protože se budeme moci zúčastnit velkých tendrů nejen v Chile," uvedl ředitel.

Výzkum: Cizinci představují přes tři procenta pracovní síly v ČR

Cizinci představují více než tři procenta pracovní síly v Česku. Jejich počet se v posledních deseti letech zhruba zdvojnásobil. Z členských zemí EU možnost pracovat v tuzemsku přitahuje nejvíc lidi ze Slovenska a Polska. Vyplývá to z výzkumu o cizincích na trhu práce v ČR v letech 1994 až 2004, který byl zveřejněn i na internetu a jehož autorem je Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Zatímco v roce 1994 pracovalo v ČR 91.000 lidí ze zahraničí, loni jich bylo 173.000. Před deseti lety představovali cizinci necelá dvě procenta pracovní síly, loni jejich podíl překročil tři procenta. Zaměstnáno bylo 108.000 lidí a 65.000 podnikalo. Polovinu zahraničních pracovníků tvoří občané EU. Největším zdrojem pracovní síly je Slovensko. Práce v ČR zajímá podle výzkumu i Poláky. Občané ekonomicky silnějších zemí unie výdělek v Česku příliš neláká, častěji v ČR působí jen Němci. Nelegálně cizinci v ČR pracují tam, kde není nutná odbornost. Vykonávají pomocné práce, myjí nádobí, uklízejí nebo působí jako dělníci. Podle odhadů vycházejících z výsledků kontrol mohlo loni v ČR načerno pracovat asi 17.000 cizinců. Skutečný počet ale může být i několikrát vyšší.

ČT: Orlov, podezřelý z pašování zbraní, požádal v ČR o azyl

Ruský podnikatel Oleg Orlov, který je na Ukrajině podezřelý z nelegálního obchodování s vojenskou technikou, požádal v České republice o azyl. Informovala o tom Česká televize. Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Česká policie ho zatkla loni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti.

Vrchní soud letos srpnu uvedl, že vydání Orlova na Ukrajinu je právně přípustné. Žádost o azyl však vydání podle ČT zkomplikuje. Pokud nebude Orlovovi azyl přiznán, může toto rozhodnutí napadnout u soudu. "V současné době je zastaveno takzvané vydávací řízení v jeho věci a musí se vyčkat do rozhodnutí o udělení azylu," řekl ČT mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Obchody Orlov podle ČT organizoval z České republiky. Ministr vnitra František Bublan chce proto prověřit, proč jeho počínání neodhalila česká policie.

Ukrajinské orgány Orlova viní ze dvou skutků. Při prvním údajně pašoval radiolokační stanice do Eritreje. V údajně padělaných dokladech se však uvádělo, že jsou určeny pro ruské ministerstvo obrany. Ve druhém případě je Orlov obviněn, že nelegálně dovezl okřídlené rakety typu X 55 a X 55 CM do Číny, v dokladech stálo, že jsou pro rumunské ministerstvo obrany. Obchody se uskutečňovaly prostřednictvím státní ukrajinské společnosti Ukrspecexport. V obvinění stojí, že Orlov jednal po předchozí domluvě se skupinou dalších osob. Sám prý objednával letadlo, které zbraně převáželo. Orlovův obhájce již dříve u soudu namítal, že ukrajinská žádost o vydání jeho klienta je politicky motivována.

Pražští radní rozhodli o nájemci Werichovy vily

Takzvanou Werichovu vilu na Kampě v Praze 1 získá do nájmu společnost Colly. ČTK o tom během jednání radních první městské části informoval místostarosta Petr Burgr. Firmě Colly, která je za budovu ochotna platit 2,1 milionu korun ročně, dala rada přednost před nabídkami Musea Kampa mecenášky umění Medy Mládkové a firmy Formina.

Společnost Colly chce v přízemí vily zřídit výstavu zaměřenou na dějiny Malé Strany a Starého Města. Záměrem je podle Karla Štefulíka z této firmy kombinace kultury, zábavy a místa odpočinku. Colly chce vytvořit z budovy atraktivní místo pro domácí i zahraniční návštěvníky, řekl již dříve ČTK Štefulík. Meda Mládková předložila do soutěže záměr zřídit v přízemí vily expozici připomínající herce Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Podobný projekt dala také firma Formina; chtěla v domě mít Werichovo muzeum, literární kavárnu a filmové projekce. Radní se podle mluvčího radnice Jana Šlajse rozhodli pro Colly po dlouhé diskusi. "Rada dospěla k názoru, že její nabídka je ekonomicky výhodnější," uvedl mluvčí. Colly má platit ročně 2,1 milionu hned, své investice z nájmu odečítat nebude. Museum Kampa sice bylo ochotno hradit asi 2,6 milionu korun za rok, kvůli investicím by ale platila až od devátého roku nájmu. Firma Formina nabídla roční nájemné asi 2,9 milionu korun. Prvních 18 let měla přímo platit dvě třetiny částky, třetinu by započítávala na své investice do domu. Vilu z poloviny 17. století poškodila před třemi lety povodeň. Nyní je v rekonstrukci, která přijde na 12 milionů korun. Vnitřní úpravy se uskuteční až po dohodě s budoucím nájemcem. V patrech budovy má být z rozhodnutí radních zachováno bydlení. O dalším osudu památky se začalo diskutovat, když zastupitel Michael Gregor navrhl budovu prodat. Vedení radnice se nakonec rozhodlo vilu, v níž bydlel herec Jan Werich, ale také básník Vladimír Holan a v minulosti rovněž historik a jazykovědec Josef Dobrovský, pronajmout.

Ve Vídni začne Festival českého divadla

Baladickou groteskou Tanec hraček z dílny výtvarníka a experimentátora Petra Nikla odstartuje v úterý ve vídeňském divadle Brett Festival českého divadla (Theatersucht). Přehlídku vybraných představení, která mají přiblížit rakouskému publiku současnou českou divadelní scénu, připravilo České centrum ve Vídni. Festival potrvá do 3. listopadu. "V Čechách se hraje několik her rakouských autorů, každoročně se tam koná také festival německy mluveného divadla, ale v Rakousku, ve Vídni se s českým divadlem moc nesetkáte," řekl ČTK ředitel Českého centra Marcel Sauer. Festival je podle něho jakousi odpovědí na tuto skutečnost. "Rozsah jsme vybrali tak, aby byl jednak srozumitelný německému publiku, a abychom v co nejširším záběru představili současné české divadlo," dodal k rozpětí nabídky. V rámci více než dvoutýdenního programu se v rakouské metropoli představí vedle Nikla rovněž brněnské Divadlo Líšeň a Divadlo Buchty a loutky, na improvizaci sázející Divadlo Vizita a Divadlo bratří Formanů. Bílé divadlo z Ostravy uvede představení Ty, který lyžuješ, v němž šestice nahých "nepěstěných" herců pohybujících se neohrabaně po scéně na dřevěných lyžích ztvární příběh o zlhostejnění lidí otupovaných televizním molochem až k popření základních instinktů a přemýšlení. Soubor si získal nejedno uznání, například na festivalech v Německu, Polsku a v Maďarsku.

Fotografií roku je snímek postiženého, ale vítězícího sportovce

Nejlepší reportérskou fotografií roku se stal snímek Václava Jirsy z 12. letní paralympiády v Athénách. Fotografie reportéra deníku Právo zachycuje německého cyklistu Ericha Winklera, který získal bronzovou medaili a jehož v cíli po dosaženém úspěchu objímají jeho dvě děti. "Fotografie je o citu, o lásce, o odhodlání něco dokázat. Pro mě je tato fotografie oslavou života," řekl při vyhlašování výsledků soutěže Czech Press Photo člen poroty Alam Šahidul z Bangladéše. Jirsův snímek je druhým vítězným v jedenáctileté historii soutěže, který nezachycuje válečný konflikt či přírodní katastrofu. Prvním byl před dvěma lety snímek sedláka Jana Rajtera, který pořídil Ibra Ibrahimovič. Cenu Křišťálové oko spojenou s odměnou 120.000 korun předá vítězi prezident Václav Klaus při vernisáži výstavy vítězných prací 14. listopadu. Výstava potrvá na Staroměstské radnici do konce ledna 2006. "Vítězná fotografie zobrazuje okamžik vrcholného štěstí a lásky. Pro silné emoce divák téměř nevnímá závodníkovo tělesné postižení," zní oficiální verdikt poroty. "Vítězství jsem nečekal, myslel jsem, že získám ocenění v kategorii Sport," řekl ČTK Jirsa. Mezi sportovními snímky dostal Jirsa druhou cenu za sérii fotografií zahrnující i tu vítěznou. Handicapované sportovce fotografuje již od roku 1996. Poznamenal, že zatímco na snímku je vidět, že cyklista nemá pravou ruku, chybí mu i jedna noha. "Jezdí přitom na kole užívaném zdravými sportovci," dodal obdivně.

Počasí

Noc bude polojasná až oblačná, teploty + 3 až -1 stupeň C. V úterý čekáme polojasno až oblačno, teplota 8 až 12 stupňů C.

17-10-2005