Denní souhrn zpráv Zprávy

16-10-2005

Zástupci ODS dali trestní oznámení na Paroubka kvůli Unipetrolu

Představitelé opoziční ODS podali kvůli privatizaci Unipetrolu trestní oznámení na premiéra Jiřího Paroubka, bývalého šéfa jeho sekretariátu Zdeňka Doležela a ministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana (všichni ČSSD). Podezírají je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonů veřejného činitele a poškozování cizích práv. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu televize Nova předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Oznámení spolu s ním podepsali místopředsedové ODS Petr Nečas a Miroslava Němcová a v pátek je odeslali městskému státnímu zastupitelství. Paroubek označil oznámení za "zoufalé tahy ODS, aby trošku zastavila v očích veřejnosti svoji pasivitu, ze které se nedokáže v posledních týdnech vůbec vymanit". K rozhodování o prodeji Unipetrolu řekl, že byl před půldruhým rokem ještě na pražské radnici a o privatizaci měl "povědomost" z novin. Tlustý ale fakta pokládá za jasná. "Předseda vlády poslal pana Doležela do Polska, ten tam jednal o ceně akcií, za které mají být vykoupeny akcie od minoritních akcionářů (Unipetrolu). Cena, o které se tam jednalo, čirou náhodou po jeho návratu na večerním zasedání byla schválena. Cena na trhu byla o 50 korun větší," uvedl Tlustý.

Sociální demokraty v Ústeckém kraji povede do voleb Paroubek

Sociální demokraty v Ústeckém kraji povede do sněmovních voleb v příštím roce podle očekávání premiér Jiří Paroubek. Kandidátní listinu v čele s Paroubkem podpořilo 89 ze 111 přítomných delegátů sobotní krajské konference sociálních demokratů. Paroubek novinářům před volbou řekl, že úspěchem pro ČSSD v Ústeckém kraji bude, pokud porazí ODS. Volební dvojkou v kraji bude současný předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora. Na třetím místě je poslanec Vlastimil Aubrecht a za ním poslanec Robert Kopecký. Sociální demokraté v sobotu volili také krajského předsedu. Stal se jím znovu Petr Benda. Někdejší nejznámější sociální demokrat z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna svou kandidaturu vzdal.

Platforma ČSSD: Paroubek měl kandidovat v Praze, nikoli v Ústí

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) měl být podle Platformy pro renesanci ČSSD lídrem volební kandidátky v Praze. Předseda vlády však v sobotu stanul v čele kandidátky v Ústeckém kraji. Paroubek se měl v přímém souboji postavit předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, řekl ČTK na celostátní konferenci v Hradci Králové dosavadní mluvčí platformy Jaroslav Doležal, který byl v sobotu zvolen jejím předsedou. Jiný kandidát se o tuto funkci neucházel. Doležal, který byl dosud pověřen řízením platformy, se stal jejím prvním předsedou. Platforma vznikla loni v červnu po propadu strany v evropských volbách. Hlásí se k expředsedovi Miloši Zemanovi. Před letošním březnovým sjezdem podpořila na funkci předsedy strany Zdeňka Škromacha proti Stanislavu Grossovi. Platforma nyní podle Doležala zahrnuje 800 až 900 členů ze všech regionů a všech článků stranické struktury. Záměr, aby se lídrem v Praze stal nestraník Martin Jahn, je nešťastný, řekl Doležal. "Platforma je rozpačitá z tohoto rozhodnutí. Paroubek zná dobře problematiku Prahy, protože dlouhá léta zde úspěšně dělal komunální politiku," uvedl. Problémem je, že v Praze nemá ČSSD další tak výraznou osobnost. "Nicméně nemůžeme mít Paroubkovi za zlé, že by patrně nerad šel do souboje, kde by nebyl jasným vítězem. Severní Čechy jsou po stránce zaměstnanosti dost problematické na to, aby tam ČSSD vidět byla," míní. Jahnova kandidatura v Praze je však krajně nejistá, podle zdrojů z jeho blízkého okolí ji tento týden odmítl. Paroubek a Jahn ohlásí konečné rozhodnutí v pondělí.

Rath na sjezdu posílil, jeho šance být ministrem stouply

Šance prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha na křeslo ministra zdravotnictví po víkendovém sjezdu této stavovské organizace výrazně stouply. Rathovo svržení, jež připravovali jeho odpůrci, se nekonalo. Naopak většina delegátů mu dala důvěru, a tak se jeho pozice posílila. Pro premiéra Jiřího Paroubka to byl přesvědčivý signál, že Rath by jako schopný manažer mohl být ministrem zdravotnictví. Premiér také v neděli oznámil, že počet kandidátů na ministerské křeslo zúžil na dva, vedle Ratha je to ministerský náměstek Jiří Koskuba. Premiér chce od obou koncepci stabilizace českého zdravotnictví, poté se rozhodne, kterého z nich vybere. Řada delegátů sjezdu sice označila spojení funkce prezidenta profesní organizace a politické funkce ministra za neslučitelné, do usnesení se to však nedostalo. Pro malý počet přítomných delegátů v závěru jednání sjezd žádné usnesení přijmout nemohl.

Kritická slova adresovaná Rathovi, jež zazněla v prvních dvou dnech od řečnického pultu, se v neděli, kdy sjezd navštívil premiér, neozvala. Oponenti hovořili jen v kuloárech. Rath jednání plně ovládl a podle některých si připravoval půdu před vstupem na ministerstvo. Sjezd podle kritiků připomínal spíše předvolební shromáždění. "Proč já si tady připadám jako v lůnu sociální demokracie?" zhodnotil poklidnou sjezdovou atmosféru stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Pískot, jehož se dostalo Rathovi od nespokojených lékařů na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví před deseti dny, byl v neděli zapomenut. I když se ve sjezdové diskusi objevilo téma narůstajícího dluhu zdravotního pojištění, lékaři řešili především to, jak prosadit vydání nového seznamu výkonů, který zvyšuje cenu jejich práce. Místo dosavadních 140 korun by za hodinu práce dostali 464 korun. Pojišťovny varovaly, že když bude seznam bez úprav vydán, narostou jim výdaje až o 21 miliard. Nyní proteče zdravotnictvím 200 miliard korun, zadlužení již překročilo deset miliard.

Paroubek připomněl, že do systému přijde do konce roku 3,8 miliardy na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven a v příštím roce další 2,4 miliardy z navýšených plateb státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Premiér vyzval lékaře ke spolupráci na úsporných opatřeních, která by měla přispět k tomu, aby dluh pojištění postupně zmizel. Poděkoval lékařům, že i při nedostatku financí poskytují kvalitní péči svým pacientům. "Jsem vám vděčný za to, že jde pouze o krizi finanční, a ne krizi kvality a dostupnosti péče," řekl.

Lékaři měli v diskusích výhrady k připravovanému zákonu o zdravotnických zařízeních, který podle nich neposkytuje dostatečnou ochranu malým ambulancím a zvýhodňuje neziskové nemocnice. "Až bude nový ministr zdravotnictví, zákon dozná jistě určitých změn," ubezpečil lékaře Rath. Za jediný Rathův neúspěch na tomto sjezdu lze označit to, že se mu nepodařilo prosadit zrušení limitu dvou volebních období. Až mu za dva roky skončí mandát, nebude už moci znovu kandidovat. Rath stojí v čele komory od roku 1998.

Svoboda v ČT: Na Seychely vyvineme tlak prostřednictvím OECD

Česká republika chce kvůli kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře vyvinout tlak na Seychelské ostrovy prostřednictvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a dalších mezinárodních organizací. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko bude žádat zapsání Seychel na "černou listinu" těchto organizací. Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové trestné činy a přípravu vraždy celníka, se na Seychelských ostrovech skrývá i s rodinou. Tamní občanství si koupili v roce 1996, Seychelské ostrovy je tedy považují za své občany a odmítají je do ČR vydat. Seychelské ostrovy členy OECD nejsou. Zápis na takzvané černé listině by podle Svobody měl varovat například investory, aby v dané zemi neinvestovali. "Aby si zkrátka na Seychelských ostrovech rozmysleli, zda jim Krejčíř stojí za to, aby měli problémy s takovou organizací, jakou je OECD," řekl v ČT Svoboda. "Je přece nepřijatelné, aby někdo dostal státní občanství, třeba na Seychelských ostrovech, z důvodu, že se skrývá a nechce být vydán spravedlnosti," dodal. Je podle něj nutné, "aby se řeklo celému světu, že na Seychelách se kryjí tyto praktiky". Ministr zahraničí také nevyloučil, že na Seychelské ostrovy vyšle ministerstvo kvůli Krejčířovi svého náměstka. "Musíme to ještě pečlivě zvážit," uvedl.

Čeští lékaři provádějí v Pákistánu jednu až tři klasické operace

Denně jednu až tři klasické operace provádí v Pákistánu skupina českých lékařů a zdravotních sester, kteří odjeli pomáhat do oblasti postižené zemětřesením. Jde však o zákroky spíše jednodušší s polním přístupem, protože pacienty není možné uložit ve sterilních podmínkách. "Pracuje se od nevidím do nevidím, logicky většinou už na zastaralých ranách, zašívá se, ošetřují se infekce i komplikace," řekl v neděli ČTK Petr Svoboda z brněnské Úrazové nemocnice, odkud do Pákistánu odjel tým šesti lékařů a tří sester. Situaci v městečku Rávalkot, kde tým postavil v zemětřesením zpola zbořené místní vojenské nemocnici polní operační sál, nyní zkomplikovala zima a déšť. "Je třeba přivézt další dva stany, protože v těch rozbořených budovách se nedá operovat," upozornil Svoboda. Česká strana podle něj připravuje doplnění materiálu, který má spolu s dvěma lékaři, střídajícími v Pákistánu kolegy, přivézt v úterý letecký speciál.

STEM: KSČM pokládá za zločineckou organizaci méně než polovina Čechů

Názor předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, že KSČM je zločinecká organizace, sdílí podle průzkumu společnosti STEM jen necelá polovina českých občanů. Dva z pěti se domnívají, že KSČM se pod vedením Vojtěcha Filipa stane stranou, která bude přijatelná pro široký okruh voličů. Výsledky průzkumu z počátku tohoto týdne v neděli agentura poskytla ČTK. S Kalouskovým názorem o zločineckém charakteru KSČM souhlasilo 46 procent z 667 dotázaných, ostatní jej odmítli. Za zločineckou KSČM považovali častěji mladí lidé do 29 let s vyšším vzděláním. Nesouhlas vyjadřovali zejména lidé nad 60 let, v této věkové kategorii to bylo 64 procent, a vyučení. Kalousek přirovnal KSČM ke zločinecké organizaci na zářijové tiskové konferenci, když varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. Vysloužil si za to trestní oznámení od Filipa. Ke Kalouskovu prohlášení se později připojili senátoři Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a Josef Pavlata (ODS), kteří prosazují zákaz propagace komunismu jako zločinné ideologie.

Svoboda: ČR chce v případě víz do Kanady uplatnit pakt solidarity

Česká republika bude v Evropské unii požadovat uplatnění takzvaného paktu solidarity vůči Kanadě, pokud tato země nezruší pro Čechy vízovou povinnost. To v praxi znamená, že by všechny země unie měly zavést vůči Kanadě vízovou povinnost. Uvedl to v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. "Já doufám, že Kanada zruší víza a nepůjde tou druhou cestou. Jsme ochotni jít do krajních řešení," uvedl Svoboda v televizi s tím, že ministerstvo zahraničí je připraveno si vynutit použití klauzule solidarity i soudní cestou. Česko zahájilo jednání o použití paktu solidarity vůči Kanadě letos v květnu, na rozhodnutí orgánu EU zatím čeká. Zásadní posun ve věci víz očekává Svoboda zhruba na přelomu roku.

Papež Benedikt předal biskupu Malému cenu za obranu lidských práv

Papež Benedikt XVI. předal v neděli při soukromé audienci ve Vatikánu pražskému katolickému biskupovi Václavu Malému Osvětimskou cenu Jana Pavla II. za obranu lidských práv. Zároveň s Malým ocenění z papežových rukou převzal také člen výboru Polské biskupské konference pro dialog s judaismem a bývalý šéfredaktor polského měsíčníku Znak Stefan Wilkanowicz. S odvoláním na vatikánskou tiskovou kancelář o tom informovala agentura AP. "Účelem této ceny, která je udělována výjimečným osobnostem hájícím lidská práva ve všech částech světa, je přispět k upoutání pozornosti na všechny ty situace, v nichž je hanobena důstojnost člověka a v nichž triumfují násilí a represe," řekl papež při předávání ceny.

Od pátku zemřelo na českých silnicích už nejméně 14 lidí

Tragickou bilanci má o tomto víkendu doprava na českých silnicích, od pátku zemřelo při nehodách už nejméně 14 lidí. Vyplývá to ze statistik policejního prezidia. Sobota se s 11 zmařenými životy zařadila mezi nejtragičtější dny v letošním roce vůbec. Tak vysoký počet usmrcených zaznamenali policisté letos potřetí. Stejně tragickou bilanci měl už jen státní svátek Cyrila a Metoděje 5. července a neděle 14. srpna. Celkem zaznamenali policisté v sobotu 473 dopravních nehod, které kromě 11 mrtvých způsobily 18 lidem těžká zranění. Alkohol měl na svědomí 32 havárií, nesprávný způsob jízdy 119, nedání přednosti v jízdě 87 a nepřiměřená rychlost 54. Asi nejtragičtěji skončila sobotní jízda zřejmě opilého řidiče v Píšti na Opavsku. Dvacetiletý muž najel do mladých lidí stojících před diskotékou. Přímo na místě zemřela patnáctiletá dívka, její o dva roky starší kamarádka podlehla zraněním při převozu do nemocnice a další patnáctiletá dívka je v kritickém stavu. Řidič po nehodě utekl a policie ho zadržela v jeho bydlišti, byl opilý.

Na frankfurtský veletrh se chystá 38 českých účastníků

Na největší knižní veletrh světa ve Frankfurtu nad Mohanem se chystají i čeští nakladatelé. Veletrh s tisícovkami vystavovatelů se bude konat od 19. do 23. října, z Česka na něj míří 38 účastníků - vedle nakladatelů to jsou i tiskárny či vydavatelé map. Společnost Svět knihy, která českou účast organizuje, připravila i doprovodné výstavy a další akce, její součástí ale nejsou autorská čtení a osobní účast spisovatelů. Prezentaci české literatury budou doplňovat výstavy Nejkrásnější české knihy 2004, Česká literatura v překladu, Současná česká beletrie a poezie či přehlídka ilustrace dětských knih. "Frankfurtský knižní veletrh je zaměřen především na obchod s právy, jsou tam sice také dny pro veřejnost, ale hlavní důraz je na obchodě," zdůvodnila Jana Chalupová ze společnosti Svět knihy, proč nejedou do Německa čeští spisovatelé.

Při premiéře Aidy slavila úspěch trojice zahraničních pěvců

Pražské Národní divadlo má opět na repertoáru Verdiho operu Aida. Při premiéře slavila úspěch především trojice zahraničních pěvců v hlavních rolích. Více než tříhodinové představení, v němž má důležitou úlohu pěvecký sbor a kompars, skončilo dlouhými ovacemi. Italskou sopranistku Danielu Longhiovou zná publikum například z Arény ve Veroně, tenorista Sergej Ljadov je mezinárodně uznávaný sólista slavného Mariinského divadla v Petrohradě a ukrajinská mezzosopranistka Alina Gurina s ohlasem střídá divadelní scény v Česku a na Západě. Úspěšný byl i barytonista Ivan Kusnjer a mladý basista Zdeněk Plech. Výpravnou monumentální operu, nadčasový příběh o milostném trojúhelníku ze starověkého Egypta, inscenovali režisér Steffen Piontek a výtvarník Mike Hahne v obvyklé tradiční podobě bez současných častých snah o moderní aktualizaci.

Vyprodané hradecké divadlo sledovalo Báječná léta pod psa

Vyprodané hlediště Klicperova divadla v Hradci Králové v sobotu shlédlo premiéru dramatizace románu Michala Viewegha Báječná léta pod psa. První novinku divadelní sezony 2005/2006 nastudoval místní soubor v režii Ivo Krobota. Úprava díla, které kritici považují za nejlepší Vieweghův román, podle Krobota nekopíruje známý film s Ondřejem Vetchým a Libuší Šafránkovou. "My jsme speciálně akcentovali polohu méně komickou, vypichovali jsme situaci toho otce, kterému byla v normalizaci přistřižena křidélka a těžko se s tím vyrovnával," řekl Krobot. Krobot, který uvedl Vieweghův román již před deseti lety v brněnském divadle Husa na provázku, se k němu vrátil, protože je podle něj stále aktuální. "Těsně po revoluci se často reagovalo na vnější věci, například na politické narážky. Teď je ta situace malinko jiná. Je ale třeba připomínat dobu, kdy věci nefungovaly tak samozřejmě, jak fungují teď," uvedl.

Grant města Prahy v soutěži Czech Press Photo získá Cudlín

Grant města Prahy, jednu z cen novinářské soutěže Czech Press Photo, získá fotograf Karel Cudlín. Rozhodl o tom v neděli primátor Pavel Bém. Vedla ho k tomu podle tiskového oddělení magistrátu Cudlínova kolekce fotografií mapujících kulturu v hlavním městě. Ocenění, jež je jednou z hlavních cen soutěže, představuje roční tvůrčí stipendium ve výši 120.000 korun; slouží na fotografování proměn hlavního města. Letos využil grant města Prahy fotoreportér Jan Schejbal, druhý z kandidátů navržených loni mezinárodní porotou. Původně ohlášenému Tomkimu Němcovi nedovolily pracovat na ročním stipendijním projektu věnovaném přistěhovalcům do hlavního města osobní důvody. Mezinárodní porota Czech Press Photo, jejíž členy v neděli Bém přijal, zasedala v uplynulých čtyřech dnech a hlasovala o každé z osmi soutěžních kategorií ve třech kolech. Ocenění budou zveřejněna v pondělí.

Německý sochař udělal na libereckém náměstí sochu o partnerství

Tři dny pracoval augsburský výtvarník Olli Marschall před libereckou radnicí na dřevěné soše, jež má symbolizovat česko-německé partnerství. Přes tři metry vysoké dílo vyřezal z borovice a odhalil jej v neděli před vchodem do zoologické zahrady. "Na tak rušném místě jsem ještě nepracoval. Před radnicí se na mě dívaly stovky lidí a nejméně 50 se jich vyptávalo, co dělám," řekl ČTK Marschall. Sochař mohl odpovídat pouze anglicky nebo německy a byl z toho nesvůj. Úředníci magistrátu proto umístili vedle Marschallovy provizorní dílny na náměstí Edvarda Beneše nástěnku, kde se zájemci dozvěděli, co vlastně vzniká a kdo je autorem. "Marchallova práce nevyvolala jen příznivé ohlasy. Několik lidí, kteří bydlí v okolních domech, si stěžovalo na hluk. Sochař totiž tvořil motorovou pilou," uvedla Jitka Mrázková z liberecké radnice.

Vaidišová zkompletovala v Bangkoku asijský hattrick

Všechny tři poslední asijské turnaje na okruhu WTA měly stejnou vítězku - Nicole Vaidišovou. Teprve šestnáctiletá česká tenistka dobyla před dvěma týdny Soul, poté Tokio a v neděli završila vítězný hattrick v Bangkoku. Ve finále ji nezastavila ani devátá hráčka světového žebříčku Ruska Naděžda Petrovová, kterou Vaidišová porazila 6:1, 6:7 a 7:5 a svou šňůru bez prohry prodloužila na patnáct utkání. Vaidišová má za sebou hektické tři týdny, teď ji konečně čeká čtrnáctidenní odpočinek a sezonu uzavře na turnaji ve Philadelphii. Tam přijede už jako majitelka pěti titulů. Tři turnaje za sebou naposledy z českých tenistů vyhrála Jana Novotná v roce 1998, kdy postupně posbírala trofeje v Eastbourne, Wimbledonu a Praze. Na rozdíl od Vaidišové si však mezi tím dopřála týdenní volno. Současná hvězda českého tenisového nebe si z Bangkoku odvezla ještě vítěznou prémii ve výši 30.500 dolarů.

Kulturistka Harazímová překvapila čtvrtým místem na Ms. Olympia

Jitka Harazímová se postarala čtvrtým místem na nejslavnější soutěži v kulturistice Ms. Olympia o nejlepší výsledek v české historii. Třicetiletá matka dvou dětí se v sobotu v Las Vegas prosadila v konkurenci patnácti profesionálek nečekaně vysoko, titul získala Yaxeni Oriquenová z Venezuely. Harazímová je dvojnásobnou juniorskou mistryní republiky a na slavné Olympii startovala potřetí. Do profesionálních soutěží se však letos vrátila po pětileté přestávce a účast v Las Vegas si vybojovala říjnovým vítězstvím na Charlotte Pro 2005. V sobotu večer vylepšila své výsledky z let 1997 (šesté místo) a 1998 (sedmé) a spolu s dalšími pěti závodnicemi se zároveň kvalifikovala na příští ročník Olympie.

Počasí

V pondělí bude polojasno až oblačno, na severu místy s přeháňkami, na horách sněhovými. Nejvyšší teploty jen 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem 3 st. Severovýchodní vítr do 30 kilometrů za hodinu.

16-10-2005