Denní souhrn zpráv Zprávy

01-10-2005

Schröder pomůže Paroubkovi s volbami

Německý kancléř Gerhard Schröder pomůže premiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho ČSSD s předvolební kampaní. Ještě před Vánocemi dorazí z Německa do Prahy dva nebo tři lidé ze Schröderova volebního týmu, kteří české sociální demokracii pomohou se stranickou taktikou před volbami v příštím roce. Paroubek to řekl novinářům po páteční neoficiální večeři s kancléřem v pražském Obecním domě.

Už v půli září po německých volbách Paroubek uvedl, že Schröder dokázal vyvést německou sociální demokracii (SPD) z beznadějné situace. "To je osobní úspěch kancléře Schrödera," řekl tehdy premiér. Český tisk poté začal spekulovat o tom, že Paroubek se ve Schröderovi zhlédl, a dokonce napodobuje jeho rétoriku a gestikulaci. Schrödera a Paroubka pojí politika sociální demokracie. Jak německou, tak českou sociální demokracii trápil letos z různých důvodů pokles preferencí. Po Paroubkově nástupu se preference ČSSD zvedly a český premiér se stal i nejpopulárnějším českým politikem.

Schröder po večeři novinářům řekl, že Paroubka obdivuje za to co pro Českou republiku udělal. "Udělalo na mě velký dojem, co pan premiér tady v Česku uskutečnil v ekonomice a politice," uvedl Schröder.

Grebeníčka v čele KSČM vystřídal dosavadní místopředseda Filip

Novým předsedou KSČM zvolil v sobotu ústřední výbor dosavadního místopředsedu strany Vojtěcha Filipa. Dostal 63 hlasů. Pro jeho jediného protikandidáta Václava Exnera zvedlo ruku 20 členů výboru. Ostatní z 93 členů výboru odevzdali buď neplatné hlasy, nebo jednání opustili před volbou.

Filip vystřídal ve funkci Miroslava Grebeníčka, který ji vykonával více než 12 let. Rezignoval kvůli programovým neshodám. Jak v sobotu uvedl, je pro stranu přítěží před nadcházejícími volbami. Budovu ústředního výboru opustil ještě před zvolením svého nástupce. Spolu s Grebeníčkem odešli z jednání také členové výboru, kteří se nedokázali smířit s jeho rezignací. Podle kuloárových zpráv šlo o komunisty z Liberecka. Před odjezdem Grebeníček odmítl přijmout kandidaturu na funkci předsedy. Zopakoval, že nechce být ani čestným předsedou KSČM.

Filip - pragmatik, který chce vyvést komunisty z izolace

Místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa předchází pověst pragmatického politika a obratného parlamentního vyjednávače, pro jeho odpůrce je na druhé straně zatvrzelým komunistickým demagogem. Do čela komunistické strany nastupuje padesátiletý Filip v době, kdy jsou preference komunistů trvale vysoké a strana má ve volbách v příštím roce šanci stát se druhou nejsilnější frakcí ve sněmovně. Nový předseda komunistů uvedl, že ve funkci předsedy chce hlavně mnohem více komunikovat směrem k veřejnosti. Nebrání se ale označení "Grebeníček s lidskou tváří".

Filip však nedá dopustit na "staré dobré časy" před rokem 1989. Podle Filipa byla listopadová revoluce v roce 1989 odvetou za únorový převrat v roce 1948, po kterém převzali na 40 let vládu v zemi komunisté. Na listopadových událostech roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu, Filip oceňuje pouze to, že jeho stranu opustili "nepoctiví lidé". Členem komunistické strany je Filip od roku 1983. V roce 1991 ho komise pro objasňování událostí 17. listopadu označila za agenta Státní bezpečnosti s krycím jménem Vojta. Obvodní soud v Českých Budějovicích v roce 1992 však konstatoval, že Filip byl registrován bez svého vědomí.

V roce 2002 upozornila Mladá fronta Dnes na případ firmy KAMO, která v polovině devadesátých let vyvezla do Číny a Severní Koreje 250 nákladních automobilů. Filip tvrdil, že u firmy pracoval pouze jako právník. Podle deníku však vyšlo najevo, že se osobně angažoval na vývozu automobilů do takzvané volné obchodní zóny mezi Čínou a Severní Koreou.

Představitelé parlamentních stran pozici vůči KSČM nemění

Odchod Miroslava Grebeníčka z čela KSČM a jeho nahrazení Vojtěchem Filipem nepovažují zástupci parlamentních stran za programový zlom. Nehodlají proto změnit svou politiku vůči komunistům. "Není to v osobách, ale celkovém pojetí politiky. To nový předseda Vojtěch Filip změnit nechce," řekl ČTK premiér Jiří Paroubek. Pouze za personální změnu bez dopadu na směřování KSČM považují výsledek zasedání ústředního výboru KSČM i představitelé KDU-ČSL a opoziční ODS.

Zatímco lidovci a občanští demokraté odmítají s komunisty spolupracovat na půdě sněmovny, premiér Paroubek s nimi chce proti koaličním lidovcům prosadit některé zákony. Podle něj to ale neznamená, že by KSČM byla za rok pro sociální demokraty přijatelným partnerem pro koaliční jednání po sněmovních volbách. To by se mohlo podle Paroubka stát "tak někdy v roce 2010 až 2014", až komunisté změní některé programové přístupy. Musejí se podle Paroubka vypořádat s historií, zločiny stalinismu, změnit svůj pohled na zahraniční politiku, zejména pak vztah k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Ve výčtu premiér zmínil i oblast rozpočtovou.

Volebním lídrem jihočeských lidovců se stal Kalousek

KDU-ČSL na jihu Čech povede příští rok do sněmovních voleb její předseda Miroslav Kalousek. Do čela kandidátky ho podle očekávání zvolila většina delegátů krajské konference KDU-ČSL, která se v sobotu konala v Českých Budějovicích. Dvojkou kandidátky je předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř. "Chceme oslovit všechny, kteří věří, že mezi socialismem a Modrou šancí musí být také nějaký rozum. Chceme oslovit všechny, kterým nejsou cizí pojmy solidarita a sociální spravedlnost, ale přejí si je bez komunistů," řekl ve svém projevu Kalousek.

Právo: Gross nastupuje jako koncipient k advokátu Brunovi

Stanislav Gross, který v pátek skončil ve funkci předsedy ČSSD, nastupuje v pondělí jako koncipient do pražské advokátní kanceláře Eduarda Bruny. Gross to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo. "Nechci se angažovat v ničem, co bude souviset s velkými hospodářskými kauzami a věcmi kolem organizovaného zločinu, protože to bych považoval od bývalého ministra vnitra za neetické," řekl Právu Gross, který vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a na Západočeské univerzitě v Plzni získal doktorát. Právo uvedlo, že v advokátní kanceláři pracují Eduard Bruna a Markéta Brunová a že se zaměřují na trestní právo.

Gross minulou sobotu rezignoval na funkci předsedy ČSSD a po třinácti letech odchází z vysoké politiky. Na začátku své právní praxe se prý chce především vzdělávat a mít i víc času na angličtinu.

Ministři V4 podporují sdílení rejstříků trestů států EU

České soudy by mohly do roka přihlížet k trestům, které byly obžalovaným uloženy v zemích Evropské unie. Mělo by to umožnit sdílení rejstříků trestů států Evropské unie, které podporují i země visegrádské čtyřky. ČTK to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec po jednání se svými protějšky z Polska, Maďarska a Slovenska v Mariánských Lázních. "Nebyla by to povinnost. Soudy by mohly přihlédnout ke kriminální minulosti souzeného, ale nemusely. Bylo by to na zvážení soudu," uvedl Němec.

MfD: Kraj oddálil rozhodnutí o větrných elektrárnách u Habartova

Nespokojení lidé z Horního Částkova u Habartova dostanou šanci zabránit chystané stavbě tří větrných elektráren poblíž jejich osady. Krajský úřad i na základě jejich protestů rozhodl, že firma Carus jako investor musí k větrníkům doplnit dokumentaci. Záměr firmy bude kraj hodnotit ještě jednou, ale už obšírněji a podle přísnějšího zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, píše v sobotním regionálním vydání Mladá fronta Dnes. Lidé v Horním Částkově se obávají toho, že elektrárny je budou obtěžovat hlukem, a tím klesne i cena jejich nemovitostí.

Hrnec smíchu získal Román pro ženy, cenu poroty Skřítek

Zlatým Primem ocenila v sobotu porota festivalu české filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu snímek režiséra Tomáše Vorla Skřítek a televizní komedii Hop nebo trop. Diváckou cenu, hrnec smíchu, získal Román pro ženy režiséra Filipa Renče. Diváci "prosmáli" čtvrtinu jeho promítacího času. O hrnec smíchu se na 27. ročníku festivalu ucházelo 11 českých komedií, natočených a dokončených v období od října 2004 do současnosti. Komedie Doblba! režiséra Petra Vachlera měla v Novém Městě nad Metují 24. září svou premiéru, televizní pohádka Restaurace U Prince byla poprvé promítnuta o šest dní později. Vedle těchto snímků se o smích diváků i ocenění poroty ucházely filmy Snowboarďáci, Skřítek, Román pro ženy, Kameňák 3, Sluneční stát, Příběhy obyčejného šílenství i televizní komedie Revizor, Dva na schodišti a Hop nebo trop.

Po celý festival měli plné ruce práce nejen porotci, ale také časoměřiči Ladislav Votruba, Pavel Votruba a Jiří Červený. S párem analogových stopek a jedním digitálním měřidlem denně hlídali v přítmí novoměstského kinosálu délku diváckého smíchu. "Schopnost správně reagovat a zachytit a zaznamenat čas, kdy se diváci smějí, to vše už závisí na jejich zkušenosti a pohotovosti. Výsledkem jejich práce je festivalová cena diváků Novoměstský hrnec smíchu.

Obecná škola zahájila ve Vídni přehlídku filmů Jana Svěráka

Obecná škola, laskavá povídka o jinošském dozrávání a poznávání opravdových životních hodnot, zahájila v pátek ve vídeňském kinu Topkino retrospektivu vybraných děl českého režiséra Jana Svěráka. Za přítomnosti autora, držitele dvou filmových Oskarů za filmy Kolja a Ropáci, se v sále sešla zhruba stovka většinou mladých diváků. Přehlídku připravilo České centrum ve Vídni a potrvá do 12. října. Vedle Obecné školy, kterou Jan Svěrák natočil v roce 1991 podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka, budou v Topkinu nedaleko vídeňského výstavního komplexu Museumsquartier k vidění i oba Oskary oceněné snímky. Promítat se budou také Akumulátor I, Tmavomodrý svět a nízkorozpočtový road movie Jízda. Většina filmů je v angličtině s německými titulky.

"Zajímá mě, jak se bude zdejší publikum tvářit na Ropáky," řekl Svěrák v rozhovoru s ČTK před zahájením filmové přehlídky. "U nás už to lidé znají, říkají si, jo, to je ta mystifikace, ano, ano. Ti, kteří ale netuší, oč půjde, nejprve musejí rozklíčovat, že jde o podvod. Na druhou stranu je ale přitom ta krajina tak šílená, že by to snad bylo možné. V hlavě se jim to musí poprat a to je hezký zážitek," dodal. Za Ropáky, mystifikující ekologický dokument o podivném živočišném druhu, nacházejícím se ve zničené severočeské krajině, získal autor v roce 1988 Oskara v kategorii studentských filmů. Druhé prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd za nejlepší snímek v cizím jazyce obdržel o devět let později.

"Reakce lidí ve světě jsou hodně podobné jako u nás, i tady to nebude jiné. Vždyť jsme z jedné krve, téměř," konstatoval Svěrák v narážce na léta monarchie. Ve vzdálených zemích prý ovšem vnímají filmy úplně jinak. "Kolju třeba brali v Americe jako takové melodrama, byli dojatí, a vzadu seděly dvě řady emigrantů, kteří se tomu řehtali. Američané se na ně otáčeli a okřikovali je. Japonci zase byli nadšení z Akumulátoru jedna a u Kolji celý sál bručel. Nevím, co to mělo znamenat," řekl režisér.

Telčští rybáři zahájili podzimní výlovy, sledovaly je stovky lidí

Výlovem Štěpnického rybníka zahájili podzimní výlovy rybáři v Telči na Jihlavsku. Z rozlehlé vodní plochy ve městě během sobotního dopoledne vytahali přes sedm tun ryb. Slavnostní výlov rybníka se počátkem října koná pravidelně již jedno desetiletí. Letošní úlovek přišly posoudit stovky diváků. Na břehu mohli lidé také ochutnat pečené, smažené, grilované či uzené ryby nebo si živé šupináče odnést s sebou domů. V sítích se mezi kapry občas mihl lín nebo dravé ryby. Chladné ráno si rybáři pochvalovali. "Je dobře, když je trochu mrazík. Voda je studenější, a ryby tak netrpí," vysvětlil Peter Vavro, ředitel Rybářství Telč. Méně spokojený je s letošními přírůstky. "Kvůli nízkým teplotám v létě jsou o deset až 15 procent nižší," podotkl. Ryby ze Štěpnického rybníka se na několik dní přestěhují do sádek, aby se jim vyčistily žábry od jemného bláta. Příští týden pocestují za zákazníky do Německa a Itálie.

Ve skleníku Fata Morgana v Praze opět létají pestrobarevní motýli

Ve skleníku Fata Morgana pražské botanické zahrady opět poletují pestrobarevní motýli. V sobotu tam začala oblíbená výstava tropických druhů motýlů. Lidé mohou vidět nejen dospělé jedince, ale i jejich kukly. Pokud budou mít návštěvníci štěstí, mohou spatřit motýla, jak se líhne, řekla ČTK Eva Smržová z botanické zahrady. Největší pozornost návštěvníků poutali velcí motýli s výraznými modročernými nebo zelenočernými křídly, kteří poletovali nebo posedávali nízko u země. Občas se někteří z nich usadili i na překvapené diváky. Vysoko nad jejich hlavami se pak vznášeli velcí bílí motýli. Mnoho jich však bylo schováno se zavřenými křídly mezi tropickou vegetací.

Botanická zahrada si i tentokrát přivezla kukly z anglické motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou. První dvě zásilky se 1600 kuklami již dostala a příští týden by jí měly přijít další. Vylíhnout by se mělo kolem 20 druhů motýlů. Kukly jsou nalepené na dřevěných tyčkách za skleněnou vitrínou a lidé mají možnost si je prohlédnout. Výstava motýlů potrvá do 23. října.

Lidé si při exkurzích v přírodě připomenuli festival ptactva

Volavky, kormorány, ale i vzácného hvízdáka eurasijského mohly v sobotu spatřit desítky lidí, kteří využili mimořádných exkurzí na jezerech v Tovačově na Přerovsku a v Chomoutově na Olomoucku. Ornitologové je upořádali při příležitosti letošního ročníku Evropského festivalu ptactva, v době, kdy jsou ptáci na podzimním tahu. Akce budou v Olomouckém kraji pokračovat také v neděli. Podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka budou moci lidé pozorovat tah ptáků po celý podzim. "Přilétají k nám severští ptáci, kteří zde setrvají do doby, než vše zamrzne. Pokud bude tuhá zima, odstěhují se poté na jih Evropy," řekl ČTK Šafránek. Uvedl, že v polovině října přiletí do tuzemska ještě havrani a kavky.

Jablonec zlomil komplex a po sedmiletém čekání porazil Liberec

Jablonečtí fotbalisté zlomili svůj komplex, když se po sedmiletém čekání dočkali v severočeském derby výhry nad rivalem z Liberce. Jablonecké vítězství ve 44. minutě zařídil záložník Michálek a ligový lídr z Liberce tak až v osmém letošním zápase poznal přemožitele. Na vedoucí Liberec se v neděli mohou bodově dotáhnout Teplice, pokud porazí mistrovskou Spartu.

Ligový lídr ovládl úvod severočeského derby a domácí, kteří na pravém kraji obrany představili novou posilu z Českých Budějovic Pončáka, na začátku odvraceli výpady svého rivala. Už v první minutě vypálil Papoušek, pak gólman Špit musel nadvakrát krotodúra. Slovenský záložník měl gól na kopačce v desáté minutě, ovšem po skvělé uličce Pospěcha míč deset metrů od brány trefil mizerně. Až potom domácí odhodili respekt a k útočení se osmělili i oni. Liberecká obrana, která se musela podruhé za sebou obejít bez zraněného kapitána Zápotočného, pod tlakem kapitulovala až minutu před poločasem. Hosty gól do šatny nesrazil, po pauze nasadili k mohutnému ofenzivnímu náporu a domácí z hluboké defenzivy jen občas vyrazili k brejku - jeden z nich promarnil Weber. Jablonečtí toho brzy mohli litovat, Pudilův pas těsně minul Holenda a po Papouškově rohu a Pospěchově hlavičce odvracel míč z brankové čáry právě Weber.

Jabloneckého kouč Radu dramatický zápas rozpálil tak, že odhodil bundu a svůj tým v chladném počasí dirigoval u postraní čáry jen v tričku. Jeho protějšek na liberecké střídačce Lavička reagoval na vývoj zápasu nasazením ofenzivních žolíků Ančice a Hološka. Libereckým hrdinou se mohl stát zaskakující kapitán Abrahám, ale deset minut před koncem ani jednou ze dvou pokusů míč do brány nepropasíroval. Liberecká ligová série neporazitelnosti, která trvala od dubnové prohry s Drnovicemi, tak po dvanácti zápasech skončila.

Poborský zajistil gólem výhru Českých Budějovic v Pardubicích

Stejně jako minulý víkend při svém debutu byl Karel Poborský i v sobotním utkání 9. kola 2. fotbalové ligy strůjcem vítězství Českých Budějovic. Reprezentační záložník, jenž byl minulý týden vyřazen z kádru pražské Sparty, vstřelil krátce po přestávce jediný gól utkání v Pardubicích. Start Poborského, který v prvním utkání za Jihočechy skóroval dokonce dvakrát, přilákal do hlediště na pardubické poměry nevídaný počet 2350 diváků. "Vedle Karla vyrostl výkon všech hráčů, kteří jsou s ním na hřišti. Je znát jeho pozitivní vliv v kabině," uvedl trenér Českých Budějovic František Cipro. Už dopředu litoval, že Poborský bude týmu chybět v dalším kole druhé ligy, protože o příštím víkendu zároveň hraje i reprezentace.

Štěpánek postoupil do finále turnaje v Ho Či Minově Městě

Radek Štěpánek postoupil do finále turnaje v Ho Či Minově Městě. Český tenista si v sobotním semifinále poradil s turnajovou dvojkou Thomasem Johanssonem ze Švédska a po výhře 7:5 a 6:4 má šanci stát se historicky prvním vítězem turnaje ATP v tomto městě. Ve finále se utká s Jonasem Björkmanem, jemuž v obou předchozích vzájemných zápasech podlehl. Švédský tenista neměl v semifinále problémy s nejvýše nasazeným Marianem Puertou z Argentiny, kterému za hodinu a sedm minut povolil jedinou hru.

Šestadvacetiletý Štěpánek ještě turnajový titul na okruhu ATP nezískal. V únoru byl ve finále v Miláně, ale se Švédem Robinem Söderlingem tehdy prohrál ve třech setech 3:6, 7:6 a 6:7. Ve finále už je potřetí, před Milánem neuspěl ještě loni v listopadu na turnaji série Masters v Paříži s Rusem Maratem Safinem.

Počasí:

V neděli očekávají meteorologové v Čechách zataženo s deštěm, na Moravě zataženo až oblačno a srážky jen místy. Ojediněle mlhy. Teploty 9 až 13, na východě kolem 15, na horách 8 stupňů Celsia.

01-10-2005