Zprávy | Z archivu rubriky


Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží. Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě nyní 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o "české dálniční letargii", když se loni v ČR podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů. O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. "O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit," poznamenal. Premiér Andrej Babiš dnes označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Babiš s Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

O budoucí podobě společné zemědělské politiky EU, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit. "Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají," poznamenal Toman. Zmínil například salmonelu u kuřecího masa nebo pesticidy. Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. O dvojí kvalitě zboží jednal se svým polským protějškem i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. K hlavním bodům patřila i jaderná energetika, nebo umělá inteligence.

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice severně od Hrádku nad Nisou. Polsko má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o nelegálním přemisťování odpadů. Ještě před tiskovou konferencí po společném jednání ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy.

Restaurátoři dokončili práce na obnově obrazu Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, který se nachází v Zrcadlovém bludišti na Petříně. Na renovaci jednoho z nejrozměrnějších výtvarných děl v České republice odborníci pracovali čtyři roky. Obnova se uskutečnila za plného provozu bludiště. Muzeum hlavního města Prahy za restaurování obrazu zaplatilo ze svého rozpočtu přes 1,8 milionu korun. Další náklady si vyžádaly menší stavební úpravy k zajištění vhodnějších klimatických podmínek. V budoucnu by mělo být obnoveno také předpolí obrazu. Novinářům to dnes řekli zástupci Muzea hlavního města a akademický malíř a hlavní restaurátor Petr Kadlec.

Dioráma, tedy velký obraz s plastickým popředím, vytvořili v roce 1891 za 50 dní sourozenci Karel a Adolf Liebscherovi ve spolupráci s Vojtěchem Bartoňkem u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Obraz je namalovaný na jednom z největších v jednom kuse utkaných pláten o rozměrech 10,5 krát 8,16 metru, které si umělci nechali přivést z Holandska. Jejich počin považuje akademický malíř a hlavní restaurátor Petr Kadlec za revoluční. Na špatném stavu obrazu vážícím 150 kilogramů se podepsal nejen zub času, ale také zateplení budovy. Poškodili ho i návštěvníci, kteří k němu házejí mince, plátno bylo podle Kadlece téměř na 100 místech od mincí potrháno. Obraz zachycuje konec třicetileté války, kdy na Karlově mostě studenti a profesoři jezuitské koleje zabránili postupu švédské armády, která chtěla dobýt Staré Město.

Česko a Irsko považují podle svých ministrů zahraničí Tomáše Petříčka a Simona Coveneye za nutné, aby Velká Británie opustila Evropskou unii na základě dohody, nikoli bez ní. Uvedli to po svém setkání v Praze. Petříček ocenil, že EU zastává vyjednané postoje ohledně brexitu, které zahrnují i takzvanou irskou pojistku, o jejíž zrušení usiluje nový britský premiér Boris Johnson. Irská pojistka má zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Coveney poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. Petříček uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. "Za pět let vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku," dodal Petříček. S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko.

Andrej Babiš (ANO) také telefonicky hovořil s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem. Jak informoval na twitteru, Johnson ho ujistil, že se nemusí obávat o osud českých občanů a firem v Británii. Babiš pozval Johnsona do Prahy. Setkat by se v Česku mohl i s dalšími zástupci zemí visegrádské čtyřky (V4). Johnson chce zemi vyvést z unie v souladu s posunutým termínem na konci října i za cenu odchodu bez dohody.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v dopise velvyslanci Ruské federace v ČR odmítl nařčení ruské strany v souvislosti s pomalováním pomníku maršála Ivana Koněva a zároveň požádal o nová jednání o umístění sochy. Navrhuje, aby se přestěhovala na pozemek ruského velvyslanectví. Chce tím předejít jejímu dalšímu poškozování a následně i konfliktu na mezinárodní úrovni. Koněvovu sochu v Dejvicích neznámý pachatel v noci z 21. na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Pomník je terčem vandalských útoků opakovaně a Kolář se rozhodl, že tentokrát ji nenechá očistit dřív, než ruské velvyslanectví začne jednat o jejím přesunu. Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ohradila se také proti vyjádření Koláře, který čin označil za vandalství s tím, že má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou. Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.