Zprávy | Z archivu rubriky


Film Prezident Blaník je politickou satirou odehrávající se na pozadí druhé přímé volby prezidenta České republiky. Snímek režiséra Marka Najbrta navazuje na kultovní seriál, kteří diváci znají z internetové televize Stream.cz. Příběh fiktivního lobbisty Antonína Blaníka doplněný mnoha konkrétními postavami české politické scény vstoupí do kin 1. února. Filmový štáb natáčel na debatách prezidentských kandidátů, při oslavách 17. listopadu nebo ve zpravodajství České televize. Ve filmu vystupují moderátor Jakub Železný, právník Tomáš Sokol, ekonom Tomáš Sedláček, bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček, zpěvák Tomáš Klus a další včetně všech prezidentských kandidátů. Vedle hlavního hrdiny Tondy Blaníka, kterého ztvárnil Marek Daniel, se v rolích jeho asistentů objeví Halka Třešňáková (Lenka) a Michal Dalecký (Žížala). Tvůrci natočili různé varianty konce filmu, z nichž nejvhodnější vybrali po sobotním oznámení výsledků prezidentských voleb.

Příběh kandidatury Tondy Blaníka na prezidenta a jeho následné vypořádání se s neúspěchem podává satirický obraz české politické scény a humornou formou upozorňuje na vliv a bezzásadovost lobbistů. "Satiry je málo a politické satiry jako šafránu. Je to žánr, který je v dnešní době nutné podporovat a pěstovat, abychom se všichni nebrali příliš vážně," uvedla k filmu kreativní producentka České televize Helena Uldrichová. Některé scény vznikaly spontánně, například když Třešňáková v roli Lenky improvizovala a při setkání s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem ztropila hysterickou scénu.

Hokejový útočník Jaromír Jágr přiletěl z Calgary do Česka a podpisem hráčské smlouvy stvrdil svůj přesun z NHL do prvoligového Kladna. V dresu Rytířů s největší pravděpodobností nastoupí poprvé v sobotním utkání proti Benátkám nad Jizerou. Sám Jágr ale varoval, že vzhledem k přetrvávajícím problémům s kolenem může hrát v prvních duelech třeba jen jedno či dvě střídání. "Jaromír už je v Česku a podepsal s Kladnem smlouvu. Transferkartu už má vyřízenou. Ještě ho čeká návštěva lékaře," řekl ČTK tiskový mluvčí Kladna Vít Heral. Úspěšná lékařská prohlídka je posledním bodem potřebným k tomu, aby Kladno mohlo před dnešním koncem přestupního termínu dokončit registraci hráče u Českého svazu ledního hokeje. Benátky nad Jizerou požádaly právě kvůli velkému zájmu o návrat kladenské legendy o přesunutí zápasu do Liberce. O Jágra je zájem i v extralize, kde by mohl naskočit v rámci takzvaných střídavých startů. K zájemcům patří i Plzeň, kde je majitelem, generálním manažerem a trenérem Jágrův bývalý spoluhráč a kamarád Martin Straka. Kladenský klub ale nechává veškeré komentáře, včetně toho, jestli by se teoreticky mohl v sezoně ještě vrátit do NHL, na samotném Jágrovi.

Hrající legendu trápily v sezoně problémy s třísly a kolenem. Za Calgary sehrál Jágr jen 22 zápasů, v nichž zaznamenal gól a šest asistencí. Za Flames nastoupil naposledy 31. prosince proti Chicagu. Kladenský odchovanec, který 15. února oslaví 46. narozeniny, přišel během svých potíží o naději dorovnat v této sezoně rekord legendárního Gordieho Howea v počtu odehraných zápasů v NHL. Jágr má na kontě 1733 utkání a patří mu třetí místo za Markem Messierem (1756) a Howem (1767).

Žáci základních a středních škol dostali vysvědčení za první pololetí. Klasické známkování ale nemusí být vždy spravedlivé. Ukazuje to nová studie think thanku IDEA při Akademii věd. Vyplývá z ní, že učitelé při známkování v matematice v průměru mírně přilepšují dívkám.Studie upozorňuje, že při klasifikaci známkami dosahují dívky lepších výsledků. „Když mají kluci a holky stejné výsledky v testech, tak mají v průměru jiné známky," vysvětluje pro Radiožurnál hlavní zjištění jeden z autorů studie Daniel Munich. Ten porovnával výsledky téměř pěti tisíc dívek a chlapců v přijímacích testech na střední školy s jejich známkami na vysvědčení. Přijímací testy byly anonymizované a hodnotitelé tak nevěděli, který test psala dívka a který chlapec. Zatímco známky z českého jazyka u obou pohlaví v průměru odpovídaly jejich výsledkům v testech, u matematiky tomu bylo jinak.

„Dívky mají v průměru lepší známky na vysvědčení, než by odpovídalo jejich skóre. Můžeme to říct i obráceně: chlapci mají v průměru horší známky, než odpovídá jejich skóre v přijímacích zkouškách. Může to záviset na tom, jak vnímají učitelé dívky a chlapce rozdílným způsobem a jejich předsudky vůči schopnostem dívek a chlapců, takže se může stát, že učitelé dávají dívkám lepší známky," vysvětluje Munich. Roli podle něj může hrát i to, že učitel do známky promítá nejen znalosti žáka, ale také jeho přístup k předmětu - třeba to, jestli dělá domácí úkoly, nebo jeho chování.