Zprávy | Z archivu rubriky


Biatlonistka Veronika Vítková obsadila ve sprintu v Anterselvě potřetí během dvou týdnů třetí místo v Světovém poháru. Na nejkratší trati 7,5 km zvítězila Norka Tiril Eckhoffová před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Devětadvacetiletá Vítková předvedla v italském středisku bezchybnou střelbu a slušný běh. Zlepšenou formu v novém kalendářním roce Vítková poprvé ukázala před dvěma týdny třetím místem ve sprintu v Oberhofu, v neděli byla třetí v závodě s hromadným startem v Ruhpoldingu.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová útočí na své nejlepší umístění na mistrovství Evropy. Po osobním rekordu v krátkém programu jí na šampionátu v Moskvě patří dvanáctá příčka. Dosud byla na ME nejlépe patnáctá v letech 2014 a 2015. Vede domácí Alina Zagitovová, která se na necelých šest desetin přiblížila světovému rekordu a v krátkém programu předčila i dvojnásobnou evropskou i světovou šampionku Jevgeniji Medveděvovou.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve 12. kole Evropské ligy vyhrály 72:59 na hřišti Villeneuve a udělaly tak důležitý krok k postupu ze skupiny. Stále mají šanci na druhé místo ve skupině A, k tomu však musí vyhrát oba zbývající zápasy se Šoproní a s Castors Braine.

Praha se nestane dějištěm tenisového Turnaje mistryň. Vedení ženské organizace WTA oznámilo, že za příštího hostitele vrcholu sezony zvolilo Šen-čen. Turnaj pro osmičku nejlepších hráček roku se má v čínském velkoměstě uskutečnit v letech 2019 až 2028. V Šen-čenu by měl mít Turnaj mistryň v roce 2019 rekordní dotací 14 milionů dolarů, dvojnásobnou než nyní. Ve městě vyroste nový stadion pro 12 tisíc fanoušků.

Tenistka Karolína Plíšková hravě zvládla druhé kolo grandslamového Australian Open a ve třetím narazí na krajanku Lucii Šafářovou. Postoupila i Barbora Strýcová a nezaváhal ani Tomáš Berdych. Ve druhém kole naopak turnaj v Melbourne skončil pro mladou Markétu Vondroušovou. Šestá nasazená Plíšková porazila Brazilku Haddadovou Maiaovou dvakrát 6:1 jen za tři čtvrtě hodiny a turnajová devětadvacítka Šafářová zdolala Rumunku Soranu Cirsteaovou 6:2 a 6:4. Na okruhu WTA se spolu utkají poprvé a vítězka může v osmifinále narazit na Barboru Strýcovou. Dvacátá nasazená Strýcová je po výhře nad Španělkou Larou Arruabarrenaovou 6:3 a 6:4 počtvrté v řadě ve třetím kole Australian Open. Devatenáctý nasazený Berdych přehrál ve druhém kole Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze ve čtyřech setech 6:3, 2:6, 6:2 a 6:3.

Světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková je těhotná a přerušuje kariéru. Druhý potomek se jí má narodit v létě. Dvojnásobná olympijská vítězka a úřadující světová šampionka neplánuje s atletikou skončit, chce už na podzim začít znovu trénovat. Špotáková hodlá při návratu postupovat podobně jako po narození syna Janka, který přišel na svět v květnu 2013. Hned v létě 2014 se Špotáková stala v Curychu mistryní Evropy. Nyní by se šestatřicetiletá oštěpařka po porodu ráda připravila na sezonu 2019 a hlavním cílem pro ni zůstávají olympijské hry 2020 v Tokiu.

Zájem zahraničních turistů o Českou republiku v posledních letech roste. Turisté jezdí stále více také do regionů, i když hlavním lákadlem je stále Praha. Podle ředitelky agentury CzechTourism Moniky Palatkové se loni v hromadných ubytovacích zařízení v České republice ubytovalo kolem 10 milionů zahraničních turistů. Meziroční růst odhadla kolem deseti procent. Palatková to řekla na veletrzích cestovního ruchu v Brně. K deseti milionům zahraničních turistů ubytovaných v hotelech a penzionech je podle ní nutné přičíst ještě poměrně vysokou jednodenní návštěvnost a návštěvnost v individuálních ubytovacích zařízeních. CzechTourism láká do republiky i turisty ze vzdálených destinací. Palatková zmínila Indii, Čínu, Jižní Koreu, kde jsou nárůsty 30 až 50 procent.

Památkáři letos představí veřejnosti aktivity českých šlechticů ve službách evropské diplomacie. Týká se to například rodu Černínů, kterým bude věnována samostatná expozice na zámku v Jindřichově Hradci, zjistila ČTK na veletrhu Regiontour v Brně. Národní památkový ústav se věnuje šlechtě dlouhodobě. Většinou dosud mapoval osudy jednotlivých rodů. Ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec řekl, že ve sbírkách je řada unikátů. Zmínil turecký stan uložený v Jindřichově Hradci. "Je to naprostý unikát z roku 1644, který získal Heřman Černín, který byl opakovaně vyslancem rakouských císařů do Osmanské říše. Stan byl diplomatický dar," uvedl Pavelec. Dalším unikátem je zlatý eggenberský kočár, který zná většina návštěvníků zámku v Českém Krumlově. Byl vyrobený v roce 1638 v Římě.