Zprávy | Z archivu rubriky


Sněžení a silný vítr od rána komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Policisté řešili desítky nehod, některé byly hromadné. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily dopravu na dálnici D1 na Vysočině a u Brna, na D10 na Mladoboleslavsku, D35 u Olomouce a na D8 na Ústecku. Zprůjezdnění úseků trvalo hodiny. Kalamitní stav nastal podle koordinátora dopravy na jižní Moravě, kde většina autobusových linek nabírá zpoždění. Kdo dnes nemusí, neměl by podle silničářů a policie vyjíždět. Podle meteorologů sněžení zasáhlo po poledni východ republiky, postupně by ale mělo od západu ustávat.

Všechny úseky D1 u Brna uzavřené odpoledne kvůli nehodám policie zprovoznila kolem 17:00. Největší komplikace byla na 220. kilometru ve směru na Brno, kde bylo nutné odklidit štěrk z vysypaného kamionu a vytvořila se desetikilometrová kolona. Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde po poledni nehody více než třiceti vozidel kolem 99. kilometru u Větrného Jeníkova zablokovaly dálnici v obou směrech. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. V jednom případě šlo podle záchranné služby o středně těžké zranění. Potíže na Vysočině jsou i na ostatních silnicích, kde by řidiči měli podle silničářů počítat se sněhovými jazyky a takzvanou bílou tmou.

Velké problémy kvůli sněžení byly od rána i v Libereckém kraji. Přes den vázla kvůli kamionům doprava na dálnici na Prahu, na silnici 13 na Frýdlant i na silnici 9 směrem na Českou Lípu a na Rumburk. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zatím zůstává zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Ráno sněžilo také v Královéhradeckém kraji, policie tam vyjížděla k desítkám nehod, většinou to bylo vyprošťování vozidel z příkopů či potoků. V kraji podle záchranné služby postihl tři lidi infarkt při odklízení sněhu, dva z nich nepřežili. Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli větru a sněžení hřebenové túry.