Zprávy | Z archivu rubriky


Mezi Čechy v zahraničí zvítězil v prvním kole bývalý předseda akademie věd Jiří Drahoš před někdejším diplomatem Pavlem Fischerem, lékařem Markem Hilšerem a podnikatelem a textařem Michalem Horáčkem. Nynější hlava státu Miloš Zeman byla až pátá. V cizině mohlo volit 17.035 Čechů, platných hlasů bylo 12.463. Účast činila 73,23 procenta. Drahoš obdržel v zahraničí 45,22 procenta hlasů, Fischer 20,5 procenta, Hilšer 11,29 a Horáček 9,48 procenta. Zeman získal 7,47 procenta. Zisk ostatních čtyř kandidátů byl pod pěti procenty. Nejlépe z nich si vedl bývalý premiér Mirek Topolánek s 4,5 procenta.

V Rusku i v Číně dostal nejvíce hlasů krajanů v prvním kole prezidentské volby Jiří Drahoš. V Rusku Drahoš porazil nynějšího prezidenta Zemana zhruba o 15 procentních bodů. V Číně podle volebního webu ČSÚ skončil Zeman až na čtvrtém místě, když více hlasů než on obdrželi také někdejší diplomat Fischer a lékař Hilšer. Na Čínu a na Rusko orientuje Zeman podle některých pozorovatelů svou zahraniční politiku.

Zeman zvítězil v Afghánistánu, kde působí v zahraniční misi čeští vojáci. Ze 177 platných hlasů jich získal 65, tedy 36,7 procenta. Druhého Drahoše volilo v Afghánistánu 37 Čechů, což představovalo zhruba pětinu hlasů. Ve Spojených státech přišlo volit 567 Čechů. S 50 procenty zvítězil Jiří Drahoš, Zeman tam s 11,3 procenta skončil třetí za Pavlem Fischerem, kterému dalo hlas 15,7 procenta tamních voličů. V Izraeli skončil Zeman až na šestém místě, předběhl ho tam i Mirek Topolánek. Drahoš zvítězil i v Kanadě s 48,8 procenta hlasů, Zeman tam skončil čtvrtý za Fischerem a Horáčkem, získal 12 procent hlasů. Ve Vatikánu hlasovalo všech 11 zapsaných voličů a volební účast tam byla stoprocentní. Zvítězil Drahoš se sedmi hlasy.

Podporu Drahošovi ve druhém kole vyjádřili jeho protikandidáti Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Pavel Fischer, Vratislav Kulhánek a Michal Horáček. Ten nabídl i prostor na svých billboardech. Marek Hilšer je zklamaný volební účastí, doufal, že dosáhne 70 procent. Mirek Topolánek považuje za výhru už to, že probudil z letargie lidi i sám sebe. Jiří Hynek chce přes neúspěch v prezidentských volbách do politiky. Zda podpoří Zemana, nebo Drahoše oznámí až den před druhým kolem voleb. Hannig před druhým kolem doporučil svým voličům hlasovat pro Zemana.

Co se týče politických stran, podporu Drahošovi vyslovili STAN, lidovci, TOP 09. Piráti udělají vnitrostranickou anketu pro druhé kolo, pokud budou výsledky výrazné, zváží podporu některého kandidáta. Předseda ODS Petr Fiala gratuloval Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola. ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Miloše Zemana v čele státu.

Naopak předseda komunistů Vojtěch Filip bude dál podporovat Miloše Zeman. Společné stanovisko před druhým kolem prezidentských voleb zatím KSČM nepřijala. ČSSD svůj postoj k prezidentským volbám několikrát měnila. Původně plánovala podpořit některého kandidáta v referendu, nakonec se oficiálně nevyslovila pro nikoho. Chovanec v pátek při volbách v Plzni řekl, že volil Zemana. Uvedl, že Zeman pomáhá českému průmyslu v zahraničí, mluví s občany a má zájem o ČR. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura před druhým kolem prezidentských voleb znovu podpořil Miloše Zemana.

České biatlonistky dojely díky finišmance Veronice Vítkové šesté ve štafetě Světového poháru v německém Ruhpoldingu. Závod rozjela Jessica Jislová, po ní startovaly Markéta Davidová a Eva Puskarčíková. Domácímu kvartetu zajistila v závěru vítězství Laura Dahlmeierová, německé reprezentantky vyhrály z posledních osmi štafetových závodů posedmé. České biatlonistky, které už vědí, že nemůžou v sezoně ani na olympiádě počítat se zraněnou Gabrielou Koukalovou, zopakovaly šestým místem umístění z Hochfilzenu a vylepšily deváté místo z minulého týdne z Oberhofu. "Malé pódium je pro nás meta, kterou rádi dosáhneme. V tomto složení je pro nás super šesté místo," řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.

Čeští sdruženáři Miroslav Dvořák s Ondřejem Pažoutem skončili třináctí ve sprintu dvojic Světového poháru ve Val di Fiemme. Vyhráli Němci Eric Frenzel a Vinzenz Geiger, kteří ve vyrovnaném souboji porazili o sedm desetin sekundy krajany Fabiana Riessleho a Johannese Rydzeka.

Ester Ledecká poprvé v této sezoně Světového poháru ve sjezdovém lyžování bodovala v superobřím slalomu. V rakouském Bad Kleinkirchheimu obsadila 24. místo. Závod vyhrála Italka Federica Brignoneová. Dvaadvacetiletá Ledecká se v prosincových sjezdech blýskla sedmým a třináctým místem, ale v super-G se jí zatím tolik nevedlo. V Lake Louise upadla a ve Svatém Mořici skončila na 44. příčce. V Bad Kleinkirchheimu se ale popáté v kariéře prosadila v superobřím slalomu na bodované pozice, i když měla nevýhodné startovní číslo 46.

Čestmír Kožíšek se po diskvalifikaci dvou skokanů posunul v pořadí závodu Světového poháru v letech na lyžích na Kulmu na životní třinácté místo.

Historicky nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná ve třiatřiceti letech ukončila závodní kariéru. Účastnice čtyř olympijských her si poslední start připsala v pátek na mistrovství Evropy v Drážďanech, kde před osmi lety slavila největší úspěch. V roce 2010 se zde stala evropskou šampionkou ve víceboji. Nyní se dá na trenérskou dráhu a od příští sezony bude připravovat slovenskou reprezentaci. Účastnice olympijských her v Salt Lake City, Turíně, Vancouveru a Soči se na trenérskou dráhu chystá již delší dobu, naposledy získávala zkušenosti v Koreji, kde sama trénovala.