Zprávy | Z archivu rubriky


Elektronických receptů na léky bylo dnes vystaveno přes 100.000, polovinu z toho už lékárny vydaly. Problémů je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) minimum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nefunguje zatím odeslání receptu pomocí SMS. Lékaři od 1. ledna musí všechny vystavené recepty evidovat v centrálním úložišti eReceptů. Úřady je ale první rok nebudou pokutovat, pokud vystaví recept klasický. "Jsem přesvědčen, že eRecept jako takový je správná cesta," dodal Vojtěch. Například podle něj eliminuje falešné recepty, kterých je podle odhadů až 450.000 ročně. Lékaři mohou recept vypsat pacientovi i na dálku bez nutnosti navštívit ordinaci. Posílání receptu e-mailem podle Vojtěcha funguje. "Posílání SMS bude spuštěno během několika dní. Ještě komunikujeme s operátorem," dodal ministr.

Část lékařů eRecepty kritizuje, vydání je pomalejší než vypsat papírový recept. Další stále čekají na přístupové údaje k centrálnímu úložišti. ČTK to zjistila v anketě mezi lékaři v krajích. Elektronické recepty musí používat i lékaři v nemocnicích. "Problematické je nastavení systému pro externí lékaře, kteří slouží na lékařské pohotovostní službě, pro které je složité exportovat kvalifikovaný certifikát nebo se obávají jeho zneužití," uvedla mluvčí ostravské nemocnice Andrea Vojkovská. Asi 7000 lékařů, kteří o registraci požádali, zatím do systému nemohou.

Od 1. ledna příštího roku by měl podle ministra Vojtěcha začít fungovat i tzv. lékový záznam, tedy seznam všech léků, které pacientovi předepsali všichni jeho lékaři. Zatím ho vidí jen pacient, lékař vidí jen své předepsané léky. Nutná bude změna zákona. "Diskutujeme to s Úřadem na ochranu osobních údajů. Pravděpodobně bude podmíněné souhlasem pacienta, zda lékaři jeho lékový záznam uvidí," doplnil ministr na dotaz ČTK. Díky záznamu by mohl systém také kontrolovat nežádoucí interakce léků, odhaduje se, že v jejich důsledku zemře ročně několik set lidí.