Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika bude u švýcarských soudů v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) uplatňovat náhradu škody. Stát totiž uspěl u švýcarského nejvyššího soudu s odvoláním. Informovalo o tom ministerstvo financí. Dříve švýcarské soudy zamítly účast Česka jako poškozené strany z procedurálních důvodů. Švýcarský nejvyšší soud také potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených bývalých manažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků). Soud zároveň nařídil nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených.

Federální trestní soud v Bellinzoně před čtyřmi lety potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. "Rozsudek byl v některých zásadních částech zrušen a vrácen k dalšímu řízení. Zejména pokud jde o výši pokut, ale také o délku trestu. Soud výslovně konstatoval, že je třeba vzít v úvahu fakt, že od doby, kdy měly být skutky spáchány, uplynula již velmi dlouhá doba," uvedla na dotaz ČTK advokátka odsouzených Karolina Zelenková. Podle ní byla zrušena i některá rozhodnutí prvoinstančního soudu ohledně praní špinavých peněz. "Podotýkám, že rozsudek má 166 stran a zatím jsme jej neprostudovali. Nicméně mohu potvrdit, že rozhodovat se bude znovu v Bellinzoně," dodala advokátka. Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů.

Tisíce závislých, kteří si ničí játra, ledviny i mozek, milionové zisky překupníků a nekonečné úsilí policie, které připomíná boj s větrnými mlýny. To je podle výročních bilančních zpráv německých médií všední realita pervitinu, který v tunách produkují varny v České republice, odkud pak droga míří k německým zákazníkům. Rozmach této drogy, které se v Německu říká crystal nebo crystal meth, je v Sasku a Bavorsku mimořádný. Může za to především její relativní lacinost, ale také zrušení hraničních kontrol mezi Německem a Českem před deseti lety, což usnadnilo pašování. Zájem německých narkomanů je dokonce tak velký, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Ačkoli problém s pervitinem v Německu narůstá, saský zemský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow si stávající přeshraniční spolupráci s českými i polskými úřady pochvaluje jako dobře fungující. Společné úsilí v protidrogovém tažení chce ale ještě více zintenzivnit.

Ročně varny v Česku podle českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského vyprodukují okolo deseti tun metamfetaminu, jak se pervitinu odborně říká. "Poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku," řekl Podivínský podle Freie Presse. Jiný odhad roční produkce, který vychází z počtu českých narkomanů, udává podle listu Handelsblatt pět až sedm tun. Do rukou úřadů však padne jen zlomek pervitinu. Česká policie v roce 2016 zabavila 91 kilogramů pervitinu a odhalila 261 varen, jejich saští kolegové pak zajistili 14,3 kilogramu této drogy.