Zprávy | Z archivu rubriky


Téměř pětina lidí v Česku užívala v posledním roce utlumující léky či léky proti bolesti. Každý osmý člověk mezi 15 a 64 lety si pak přípravky opatřil bez lékařského předpisu či je bral v rozporu s doporučením doktora. Sedativa, hypnotika a analgetika častěji berou ženy. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016, kterou představil šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Podle Vladimíra Kmocha z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice přibývá hlavně nadužívání takzvaných Z-hypnotik, která se dostala na trh jako méně rizikové preparáty. Ukazuje se přitom, že na nich vzniká závislost jako u jiných přípravků. "Máme případy, kdy pacienti užívají přes 200 tablet denně," uvedl Kmoch. Podle něj by se po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv mohla dostupnost některých léků víc regulovat. Týkat by se to mohlo i léčiv, která se nyní dají koupit bez receptu, podotkl Kmoch. Podle odborníků si lidé často neuvědomují, že na preparáty může při dlouhodobém užívání či při braní vyšších než doporučených dávek vzniknout závislost. V posledním roce si z léčebných důvodů konopí vzalo zhruba 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina. "Jeho zdroje jsou téměř výhradně mimo oficiální distribuci," uvádí zpráva. Podle ní většinou konopí pro léčebné účely užívají starší lidé.

Vedení Prahy žádá kvůli sobotnímu pádu lávky v Troji dočasné odvolání šéfa mostařů v Technické správě komunikací (TSK) Jana Zemánka. Mimo funkci by měl být do konce vyšetřování příčin pádu, řekl ČTK primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Na místě by mohl dočasně vzniknout pontonový most. Lávka, která se zřítila v sobotu, nebyla v dobrém stavu. Příčina pádu je zatím neznámá. Při nehodě se zranili čtyři lidé. Pomoc městu podle Dolínka už o víkendu nabídli odborníci ze škol, firem a dalších organizací. Praha poslala odborníky prozkoumat stav Lanového mostu na Jižní spojce. Most je ve špatném stavu a hrozí to, že na něj bude zakázán vjezd autům nad 12 tun. Zkontrolovány budou také zbylé mosty a lávky v Praze, z toho 110 jich bude prověřeno prioritně.

Příčinou sobotního zhroucení lávky v Troji bylo pravděpodobně přetržení hlavních nosných ocelových lan v důsledku koroze. ČTK to řekli dva odborníci ze stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Myslí si, že návrh projektu i kontroly, které dělala specializovaná firma PONTEX, byly v pořádku. Jak je možné, že kontrolní systém lávky ještě pár minut před jejím zřícením nesignalizoval žádný problém, neví. Při kontrolách visutých mostů a lávek je podle Vladislava Hrdouška vhodné zaměřit se zejména na měření napětí konstrukce ve vybraných průřezech, což údajně firma PONTEX učinila. Jeho kolega ze stavební fakulty ČVUT Tomáš Rotter upozornil, že jde o špičkovou firmu specializující se na diagnostiky. Podle Hrdouška není chyba, že firma nekontrolovala celou délku lan. "Není možné posoudit celou délku lan, protože by to znamenalo nekonečně mnoho průřezů," uvedl. Oba odborníci nevidí chybu ani v projektu. "Lávku navrhovala firma SHP, jejíž vůdčí osobností je profesor (Jiří) Stráský. To je špičkový světově uznávaný mostař. Já bych tam chybu nehledal," hájil návrh z roku 1984 Rotter. Hrdoušek připomněl, že kvalitu konstrukce ověřily dynamické zkoušky. Problém vidí spíš v trvanlivosti některého materiálu.