Zprávy | Z archivu rubriky


U Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy velká betonová lávka pro pěší. Při pádu se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Šedesátiletý muž je v umělém spánku, o tři roky starší žena má stejně jako on mnohačetná poranění. Další dva muži nejsou zraněni vážně, uvedli na twitteru záchranáři. Lávka měřila 260 metrů, a vedla od Trojského zámku na Císařský ostrov. Využívali ji například lidé, kteří míří do pražské zoologické zahrady. Pod lávkou ani v jejím okolí nebyl podle policie žádný další člověk. Statik zjistil, že zbytky mostu mohou kdykoli spadnout. Technická správa komunikací (TSK), která má pražské mosty na starosti, konstatovala už v roce 2014, že lana lávky jsou výrazně oslabena kvůli korozi. Přes provedení nutných prací v roce 2011 a dalších opatření tehdy odhadovala životnost lávky při běžném provozu na pět až sedm let. Podle webu TSK prošla lávka naposledy kontrolou letos v listopadu.

Zpravodaj ČTK hlásí, že městská policie ohradila páskami oba konce zlomené lávky, a to zhruba v padesátimetrové vzdálenosti od konstrukce. Udržuje tak v dostatečné vzdálenosti řadu zvědavců, které neštěstí přilákalo. Na místě zůstala jen část hasičských i policejních aut, v řece už záchranné práce nepokračují. Předtím Vltavu prohledávali lidé v neoprenech, na břehu byli také služební psi a na vodě hasičský člun. S pátráním po případných dalších zraněných pomáhali i kanoisté z nedalekého oddílu.

Visutá lávka, která sloužila výhradně pro pěší a cyklisty, spojovala pražskou čtvrť Troja s Císařským ostrovem od července 1984. Na jejím místě stál od roku 1976 provizorní pontonový most, který ovšem v létě 1981 strhla povodeň. Stavbu lávky projektoval profesor Jiří Stráský, jeden z nejvýznamnějších českých autorů mostních konstrukcí. Stavěna byla netradiční technologií, při níž mostovku tvořily panelové segmenty navlečené jako "korálky" na silných ocelových lanech, konstrukce pak byla zavěšena na opěrné bloky na obou březích. Primátorka Krnáčová svolala mimořádné jednání. Požaduje detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí.