Zprávy | Z archivu rubriky


Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se obává toho, že výsledky voleb v České republice prostřednictvím dezinformací ovlivňují zahraniční tajné služby. Upozornil přitom na ruský vliv na volby v několika zemích, například v USA, Francii nebo v Německu. Vychází také z nedávno zveřejněné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2016. Podle ní vzrostla role a intenzita aktivit ruských tajných služeb, které získávaly hlavně citlivé informace z politické oblasti. Ruské tajné služby v zemi mají kvalitní síť kontaktů, které dál rozvíjejí, uvedla BIS.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Drahoše na páteční ranní schůzce ujistil, že zpravodajci se touto hrozbou zabývají. Vláda a odpovědné instituce podle něj berou rizika narušení průběhu voleb vážně. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter. Civilní kontrarozvědka však nyní nemá žádné relevantní informace o tom, že by cizí tajné služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně prezidentských.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací. Řekl to v závěru své návštěvy Jihomoravského kraje. Zeman považuje za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni imaginárními zahraničními službami. "To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany ze nesvéprávné," uvedl Zeman.

Sport

01-12-2017 aktualizováno

Radek Štěpánek je novou posilou trenérského týmu srbského tenisty Novaka Djokoviče. Srbský vítěz dvanácti grandslamových turnajů a bývalý český reprezentant to společně oznámili v živém vysílání na instagramu.

Ester Ledecká se blýskla nejrychlejším časem v tréninku na sjezdy Světového poháru v Lake Louise, které se pojedou v pátek a sobotu. Česká "obojživelnice", jež střídá sjezdové lyže se snowboardem, porazila o 15 setin sekundy americkou hvězdu Lindsey Vonnovou. Třetí byla s odstupem 54 setin Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

Fotbalisté pražské Slavie a Ostravy otevřou v dnešní předehrávce závěrečné 16. podzimní kolo první ligy. Obhájce titulu z Edenu vyhrál jen dva z posledních pěti zápasů nejvyšší soutěže a v boji o druhé místo si nemůže dovolit další zaváhání. Baník, povzbuzený minulým vítězstvím nad Karvinou, však touží favorita zaskočit a po sedmi venkovních ligových porážkách za sebou konečně bodovat.

Judista Lukáš Krpálek se po pěti měsících vrací na velké turnaje. Po vyléčení přetržených vazů v kotníku, kvůli kterým přišel o srpnové mistrovství světa, se představí na Grand Slamu v Tokiu. Olympijský vítěz z Ria si vyzkouší dějiště příštích olympijských her 2020. Celkem se v Tokiu představí osm českých reprezentantů.

Překážkářka Zuzana Hejnová se chystá soudit s Českou poštou kvůli podobě poštovní známky vydané k loňské olympiádě v brazilském Riu de Janeiro. Dvojnásobná mistryně světa tvrdí, že na známce je ona, a státní podnik vyzvala, aby známku nevyužíval. Pošta to odmítla, na známce podle firmy není Hejnová. Atletka teď po poště u soudu požaduje víc než milion korun. Napsala to páteční Mladá fronta Dnes (MfD).