Zprávy | Z archivu rubriky


Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. S nepřítomností na pracovišti by ale musel souhlasit jejich zaměstnavatel. Předpokládá to vládní novela o nemocenském pojištění, kterou po úvodním kole Sněmovna poslala k posouzení sociálnímu výboru. Novela by měla podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) odstranit překážky, které lidem znemožňují pečovat o rodinné příslušníky v domácím prostředí. Vedle příjmu by jim zajistila i ochranu pracovního místa. Ošetřovné by mohlo podle předlohy trvat až 90 dnů, členové rodiny by se na něm mohli střídat. Z nemocenského pojištění by dostávali 60 procent základu svého příjmu. Volno by si mohli vzít lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici.

Opozičním TOP 09, Úsvitu ani koaliční KDU-ČSL se podmínka nejméně týdenní hospitalizace nelíbí, podle poslankyně Jany Hnykové (Úsvit) to povede k podvodům. Lidovec Vít Kaňkovský označil podmínku za nelogickou a diskriminační, bude žádat její zrušení. Úsvit a KSČM navíc zpochybňují souhlas zaměstnavatele, komunisté navrhnou jeho vypuštění. Naopak TOP 09 na souhlasu zaměstnavatele trvá, chce, aby byl v novele uveden výslovně. Zejména menší firmy s nižším počtem zaměstnanců by mohly mít s ošetřovatelským volnem problémy, řekla Gabriela Pecková (TOP 09).

Ve zlínském závodu Mitasu, který vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky, byla dvouhodinová výstražná stávka. Zapojilo se do ní asi 500 lidí, řekl ČTK předseda odborů Vladislav Jandásek. V závodě pracuje zhruba 700 lidí. Odbory již delší dobu požadují zvýšení mezd, dosud se však s vedením společnosti nedohodly. Lidé ve zlínském závodě podle Jandáska vydělávají průměrně 14.000 či 15.000 korun čistého měsíčně. "Na třísměnný chemický provoz je to nepřijatelné. Náš požadavek je, že by mzda měla být 19.000 nebo 20.000 korun čistého," řekl Jandásek. Proti nízkým mzdám se na mítinku ohradila řada lidí. Například sedmapadesátiletý Jaroslav Dovrtěl pracuje v Mitasu 17 let. "Dcera chodí na střední školu, 4000 korun dám na ni, co se 14.000 čistého. Říká se, šetřte na důchody, ale z čeho. Moje matka ještě žije, taky se o ni starám, bere ten důchod to samé co já výplatu. Nejsem sám, nikdo není spokojený s platem," uvedl Dovrtěl.

Vedení společnosti oznámilo, že zaměstnancům zlínského a pražského závodu jednostranně zvýšilo mzdy. Podle Jandáska jde ve zlínském závodě průměrně o zvýšení o sedm procent u dělníků, což znamená asi 1700 korun, a 2,8 procenta, tedy asi 700 korun, u technicko-hospodářských pracovníků. "To ale není dostatečné. Je to účelové, že ta informace vyšla dnes. Došlo k navýšení o částku, kterou dlouhodobě odmítáme v rámci kolektivního vyjednávání," uvedl Jandásek.