Zprávy | Z archivu rubriky


S nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států se Česká republika nemusí obávat zhoršení vzájemných vztahů, je možné dokonce očekávat jisté zlepšení, a to díky pochvalným slovům, kterými český prezident Miloš Zeman na adresu budoucí hlavy amerického státu nešetří. Myslí si to američtí slavisté a bohemisté, které ČTK oslovila. Trumpa a Zemana mimo jiné spojuje i vstřícný postoj k Rusku, kterým se oba státníci netají. Právě vstřícnost vůči Rusku vnímá profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Christopher Harwood jako nebezpečí nejen pro USA, ale především pro občany Česka a dalších východoevropských zemích, neboť Moskva se podle něj pod vedením prezidenta Vladimira Putina snaží obnovit někdejší sovětskou imperiální nadvládu. Harwood, který není s výsledkem loňských prezidentských voleb vůbec spokojený a který na nového amerického prezidenta hledí s velkými obavami, je kritický i vůči Zemanovi.

Míla Sasková-Pierceová z Nebraské univerzity v Lincolnu se domnívá, že Trumpa i Zemana spojuje silné ego, zároveň ale upozorňuje na nepředvídatelnou křehkost vzájemných vztahů, které vnímá jako povrchní. Podobný názor má i profesor Eliot Borenstein z Newyorské univerzity. "Dokud Zeman říká o Trumpovi hezká slova, tak i Trump bude o Zemanovi hovořit pěkně. O tom to je. Je pravděpodobné, že Trumpova politika vůči Česku bude příznivá," domnívá se.

Karen von Kunesová z Yaleovy univerzity na otázku možného vývoje vztahů mezi Prahou a Washingtonem poznamenala, že Česko je malou zemí a o malé státy, pokud nejsou nějakým mimořádným způsobem důležité, se USA příliš nezajímají. Zmínila ale fakt, že Trumpa k Česku přece jen pojí silnější vazby než předchozí prezidenty, neboť tři jeho nejstarší děti jsou polovičními Čechy. Matkou Donalda mladšího, Ivanky a Erica je totiž zlínská rodačka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková. "Americká média se tomu vůbec nevěnují. Mí studenti byli naprosto překvapení, když jsem jim o tom řekla." O Ivaně Trumpové média po volbách informovala kvůli tomu, že vyslovila zájem stát se americkou velvyslankyní v Česku. Tuto myšlenku Zeman podpořil. Jako špatnou volbu by Ivanu Trumpovou nepovažovala ani Sasková-Pierceová. "Je to velmi vzdělaná žena se znalostí obchodování. Nepochybně by zastupovala Spojené státy s důstojností. Koneckonců velvyslanecká funkce je často způsob odměny za dřívější služby, nezbytností proto nejsou diplomatické zkušenosti jmenovaných," vysvětlila.