Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nabídl dnes lékařům spolupráci při hledání rezerv v českém zdravotnictví. Na dnešním setkání k 25. výročí obnovení České lékařské komory (ČLK) poukázal na to, že i když se jako ministr financí brání přidávat teď další peníze, protože hospodaření resortu je neprůhledné, není nepřítel lékařů, ale spojenec, a to právě v hledání rezerv, aby bylo na růst jejich platů. Zdravotní pojišťovny letos mají 252 miliard korun, před 16 lety měly 111 miliard korun, vyčíslil Babiš, jak zdroje na zdravotní péči rostou. Stát letos dá na odvodech za děti, důchodce či nezaměstnané 63 miliard korun, připomněl s otázkou, kam se tyto peníze ztrácejí, že na růst platů nezbývá.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) žádá pro rok 2017 zvýšení odvodů státu o deset miliard korun, chce tak získat prostředky na rychlý růst platů, aby lékaři a sestry z nemocnic neodcházeli. Jeho požadavek podpořil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), růst odvodů o deset procent v příštím roce podporuje i ČLK a krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů. Babiš uvedl, že by byl i pro dvacetiprocentní navýšení, nejprve ale se musí s penězi ve zdravotnictví hospodařit transparentně. Tradiční slova o "černých dírách", kudy peníze unikají, dnes před lékaři nezopakoval. Sjezd ČLK ho loni vyzval, že pokud má konkrétní poznatky, ať to oznámí, pokud je nemá, ať mlčí a neuráží lékaře a sestry. Resort má podle Babiše obrovské rezervy v řízení.

Sociální demokracie do dnešní půlnoci svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi nezaplatí 337 milionů korun, jak rozhodl soud. Nejprve uspokojí jeho věřitele, kteří požadují kolem 20 milionů korun, řekl dnes ČTK Jiří Chvojka, který stranu ve věci mediálně zastupuje. Věří tomu, že ČSSD postupuje v souladu se zákonem. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Aleny Novotné i dalších odborníků musí ale ČSSD Altnerovi v termínu zaplatit, jinak bude jednat v rozporu s rozhodnutím soudu. Pokud tak neučiní, vystavuje se podle ní nebezpečí nařízení exekuce. Ani podle Altnerova právníka Václava Veselého nemá ČSSD právo zadržovat peníze, které má Altnerovi zaplatit. Strana v případu podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Chvojka dnes odmítl říci, zda ČSSD peníze Altnerovi vyplatí, až uspokojí jeho věřitele. Spekuloval ale o tom, co by Altner s penězi mohl udělat. "ČSSD se podle nás rovněž důvodně obává, že zaplatí-li panu Altnerovi astronomickou částku přiznanou rozhodnutím odvolacího soudu, se kterým zásadně nesouhlasíme, tyto peníze v případě úspěchu před Nejvyšším soudem již nikdy neuvidí," napsal s tím, že nechce, aby peníze zmizely v Panamě nebo jiném daňovém ráji. Altnerův obhájce taková slova odmítl. "To je spekulace. Můj klient v životě nevyužíval žádný daňový ráj. Jestli sociální demokracie s tím má zkušenosti, tak patrně se toho obává, ale u nás nic takového rozhodně nehrozí," řekl ČTK.