Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud ostatní státy EU nebudou od ČR přebírat zadržené migranty zpět, Česko tyto cizince z detenčních zařízení propustí. Podmínky v centrech navíc nesmějí odporovat lidské důstojnosti. Zadržení běženci by měli dostat také právní pomoc, aby se případně včas mohli bránit vyhoštění. Podnět své rady pro lidská práva dnes schválila vláda. Desatero pravidel pro zacházení s dětskými uprchlíky, které rada připravila, ale kabinet nepřijal. S podněty rada přišla už loni, kdy byla zařízení pro zajištění cizinců přeplněná a podmínky podle kritiků neodpovídaly 21. století. K nedělní půlnoci bylo ve třech centrech s celkem 1030 místy 88 migrantů. Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že se kapacita zařízení zvýšila a přibylo nové vybavení. Děti i dospělí mají dost oblečení, jídla a dalších potřeb. Podle vnitra by migranti měli dostávat bezplatnou právní pomoc až při případném soudním řízení.

Rada také žádala, aby vznikl návod pro zacházení s dětskými uprchlíky a jejich rodinami. Shrnula deset bodů. V detencích, kde nejsou zvláštní upravené podmínky, by děti podle rady vůbec neměly být. Měly by mít právo chodit do školy i hrát si. Okamžitě by se jim měli věnovat psychoterapeuti a sociální pracovníci. Nezletilí, kteří dorazí do ČR sami, by se museli v co nejkratší době dostat za příbuznými v EU. Vláda toto desatero dnes neschválila. Vnitro se ohrazovalo proti tomu, že by v detenci byly děti zadržené. Pobývaly tam prý jen se zajištěnými dospělými. Ministerstvo už dřív uvedlo, že odmítá dělat rozdíly v přístupu k dospělým s dětmi a bez dětí a při zadržení se řídí platnými předpisy.

Většina obyvatel Karviné je pro zachování těžby uhlí v místních dolech OKD. Lidé se bojí hlavně nezaměstnanosti, obávají se možných exekucí, nižší kupní síly obyvatel a rostoucí kriminality. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK. ČTK to za agenturu dnes řekl Jan Tuček. Uhlí v regionu těží společnost OKD, která je ztrátová. Proto se už dlouho mluví o uzavírání dolů a propouštění. Z průzkumu vyplývá, že 75 procent obyvatel Karviné by se pokusilo zachránit těžbu uhlí v Moravskoslezském kraji, zbývající čtvrtina nikoli. "Téměř všichni dotázaní (99 procent) se obávají následné nezaměstnanosti a 93 procent obyvatel nezaměstnanosti vedoucí až k exekucím," řekl Tuček. Téměř 90 procent dotázaných se bojí poklesu kupní síly a 86 procent růstu kriminality.

Společnost OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Dřívější majitel loni meziročně prohloubil ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy. Skupina Ad Hoc Group (AHG), nový vlastník společnosti New World Resources (NWR), které patří OKD, už předložila zástupcům vlády plán restrukturalizace. Navrhla, aby záchranu OKD spolufinancoval stát, součástí dohody má být zavření Dolu Paskov. Vláda o řešení zatím nerozhodla.