Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr vnitra Milan Chovanec dnes dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko.

Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Je ale pravděpodobné, že jde o Iráčany umístěné v Okrouhlíku u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Rodina, která požádala o návrat do Iráku, nyní žije v Brně. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Podle Chovance ale není jasné, jak ze země odcestují. "Nadační fond jim zaplatil cestu k nám, nevím, zda jeho donátoři budou souhlasit, aby se platila i cesta zpět," řekl ministr vnitra. Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří nyní pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, o přesunu do jiné evropské země neuvažují, ani se nechystají na návrat do vlasti. "U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly," řekl ČTK Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará.

Hradecký krajský soud dnes poslal na 13 let do vězení čtyřiadvacetiletého Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Dnešní verdikt není pravomocný, Nečesaný, který vinu opakovaně odmítl, se odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Soud uložil Nečesanému zaplatit poškozené náhradu škody ve výši 80.000 korun. Případ se odehrál v roce 2013, hradecký krajský soud se jím musel zabývat opakovaně. Soud dnes rozhodoval také o návrhu státní zástupkyně na vzetí Lukáše Nečesaného do vazby, ale zamítl ho. Nečesaného obhájci návrh na vzetí do vazby označili za nepřiměřený. Sám Nečesaný řekl, že nikdy neplánoval nikam utíkat, má před sebou maturitu a doma rodinu.

Hradecký soud už v lednu 2014 poslal Nečesaného na 16 let do vězení, vrchní soud následně trest o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud pak loni v květnu původní verdikt zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud v Hradci Králové se případem začal znovu zabývat loni v září. Napadená kadeřnice Nečesaného u soudu nově označila za útočníka, předtím si tím nebyla zcela jistá. Soud těsně před koncem dokazování vyslechl také Nečesaného spoluvězně, který uvedl, že se mu Nečesaný k útoku na kadeřnici přiznal. Otec obžalovaného dnes rozsudek označil za brutální ohnutí trestního práva. Obhájce Nečesaného Oldřich Chudoba, který v závěrečném řeči navrhl zproštění obžaloby, novinářům řekl, že rozsudek považuje za obhajobu původního rozhodnutí hradeckého soudu. "Soud se vůbec nevypořádal se skutečnostmi, které jsou uvedené v rozhodnutí Nejvyššího soudu a nerespektuje toto rozhodnutí," řekl Chudoba, podle něj byly důkazy vybrány a vyhodnoceny selektivně. Obhájci opakovaně uvedli, že soud v celé věci postupuje nestandardně.