Zprávy | Z archivu rubriky


Počet naléhavých hovorů na právní linku Nadace Naše dítě se loni proti předchozímu roku zdvojnásobil. Vyřídila jich 270. Přibylo hlavně telefonátů kvůli rozchodu rodičů dětí. Novinářům to řekla šéfka nadace a senátorka Zuzana Baudyšová (za ANO). Linka právní pomoci s číslem 777 800 002 funguje jedenáctý rok. V provozu je vždy ve středu od 14:00 do 18:00. "Přibývá rozluk rodičů. Dospělí mohou se svým životem naložit, jak uznají za vhodné, při rozchodu by ale měli mít velkou odpovědnost. Děti nemohou za to, že se rodiče přestali mít rádi, velmi těžce to psychicky odnášejí," uvedla Baudyšová. Podle ní chce nadace působit právě na otce a matky, aby si při případném rozchodu nebrali své potomky jako rukojmí a snažili se dohodnout, a to třeba i s pomocí mediátora. Poradenství na právnické lince poskytují i právníci z renomovaných kanceláří. Působí v nadaci jako dobrovolníci. "Hovory jsou často velmi dlouhé. Klienti jsou v nouzi, bývají ve stresu. Většina dotazů se týká sporů o dítě," popsala právnička Zuzana Bělinová. Podle ní matky zpravidla volají, protože je opustil partner a na dítě neplatí. Otce zajímají třeba možnosti kontaktu s potomkem, postup proti případnému bránění ve styku s dítětem či to, zda není stanovena maximální výše alimentů. Proti minulým letům přibylo také dotazů o možnostech střídavé péče či těch, které se týkají rozpadu vztahů Češek a Čechů s cizinci a cizinkami.

V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 14,2 procenta na 247.628 trestných činů a klesla tak druhý rok za sebou. Objasněnost případů vzrostla o necelé dvě procenta na 126.083 vyřešených případů, policisté tak ukončili přes polovinu kauz. Kriminalisté loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 6,2 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informovalo vedení policie.

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek uvedl, že za loňské snížení kriminality může ekonomický růst, klesající nezaměstnanost nebo zlepšující se životní úroveň. Lidé podle něj také mají lépe zabezpečené objekty. "Dorůstá i nová generace pachatelů, kteří se více a více pohybují v kyberprostoru," upozornil Mazánek. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho loni klesla kriminalita ve všech krajích. Nejvíc ve Středočeském, Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 139.000. Jejich počet meziročně klesl o 35.000, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30.616 a násilných činů 15.669, proti roku 2014 to byl mírný pokles. V Česku se loni stalo 155 vražd, což byl meziroční pokles o pět případů. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 2000. Tehdy se stalo 279 vražd. Z loňských případů zatím policisté nevyřešili 20 vražd. Podle Mazánka podobně jako v předchozích letech převažovaly vraždy motivované osobními vztahy nebo při potyčkách pod vlivem alkoholu nebo drog.