Zprávy | Z archivu rubriky


V Česku bylo v roce 2013 zjištěno 81.541 zhoubných nádorů, zemřelo na ně 26.944 lidí. Celkem k 31. prosinci toho roku v ČR žilo 518.667 lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že stále je v péči co zlepšovat, například dostupnost onkologické péče ve specializovaných centrech se mezi regiony liší. Podle aktuálních výsledků přibývá v ČR ročně nově diagnostikovaných o 2,2 procenta, počet těch, kteří se s nádorem léčili nebo léčí o 4,4 procenta. Svědčí to podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky docenta Ladislava Duška o kvalitě péče, víc nemocných přežívá. I přes růst počtu nemocných úmrtnost na nádory dlouhodobě klesá.

Za posledních 15 až 20 let se prodloužilo u různých typů nádorů pětileté přežívání o 15 až 30 procent. V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku, kde Česko dlouhá léta vedlo světový žebříček, kleslo v roce 2013 Česko na pátou příčku v Evropě a na šesté místo na světě. Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové k tomu přispělo také soustředění nejnáročnějších případů do center. Onkologové chtějí centra ještě více specializovat, například velmi vzácné nádory by léčila jen vybraná centra. S větším počtem pacientů stoupá zkušenost lékařů, tím i úspěch léčby, vysvětlila Prausová.

Nedostatek peněz, nedostatek kvalifikovaných zdravotníků a nekvalitní legislativa patří podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka k hlavním problémům, s nimiž se české zdravotnictví potýká a v příštím roce potýkat bude. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly k tomu přispěly už předchozí vlády, teď ale důsledky začínají být "skutečně tragické". Vyjádření zazněla na odborné konferenci Zdravotnictví 2016. Odbory trápí hlavně odchody kvalifikovaného zdravotnického personálu, trvají i na tom, že by stát měl začít platit víc za své pojištěnce. "Nespokojenost zdravotnického personálu vyplývá z přetěžování, v průzkumu 70 procent zdravotníků přiznalo, že kvůli tomu nemohou poskytovat takovou péči, jakou by chtěli. Nespokojenost vyplývá i z toho, že nemají dostatečné finanční ohodnocení," shrnul Středula.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že žádal od státu na příští rok o 4,2 miliardy korun víc, návrh zamítlo ministerstvo financí, stát přidá necelé dvě miliardy. Zdravotní pojišťovny vydají na péči v roce 2016 přes 250 miliard, téměř o deset miliard víc než letos. Němeček zdůraznil, že problém s odchody lékařů řeší. "Jednak se snažíme v rámci systému navyšovat platy, u lékařů to je za necelé dva roky o deset procent," řekl. Udržet lékaře v českých nemocnicích chce ministr také zjednodušením postgraduálního vzdělávání.