Zprávy | Z archivu rubriky


Organizace pro pomoc uprchlíkům /OPU/ znovu ostře kritizovala ministerstvo vnitra za přístup k běžencům. Podle ní se resort nově rozhodl soustředit uprchlické rodiny s dětmi do zařízení v Bělé Jezové s nevyhovujícími podmínkami, postupuje tak proti soudním rozhodnutím, doporučením rady vlády pro lidská práva či mezinárodních organizací. ČTK to řekl šéf OPU Martin Rozumek. Správa uprchlických zařízení už dřív uvedla, že děti tam nejsou zadržené, jsou jen "ubytované se zadrženými" dospělými a rodiny se posílají do volnějšího střediska.

Podle OPU je situace v Bělé vážná. V zamčené tělocvičně spí na zemi 80 mužů. S nimi jsou tam ale i matky s dětmi. Chybí zdravotní péče. Na místě není dětský lékař. "Ministerstvo vnitra není schopno zajistit inhalátor pro syrského chlapce. Už čtyřikrát ho odvezla sanitka, každá cesta byla rodině naúčtována. Těhotné nemají potřebné vyšetření. Ženy nemají přístup k hygienickým potřebám. Chybí sunar a dětská výživa," popsal situaci Rozumek. Uprchlíky prý v noci navíc budí a kontroluje policie se psy. Stěžují si také na to, že se k nim věci ze sbírek vůbec nedostanou. Někteří uvádějí, že po propuštění a stržení nákladů za pobyt nedostali zpět zbytek svých zabavených peněz, získali jen příspěvek 400 korun na cestu. Podle Rozumka se k podmínkám v Bělé naposledy vyjádřil minulý týden pražský městský soud. Dal za pravdu rodině, která se ohradila proti umístění v Bělé.

Během dvou týdnů založí české Ředitelství vodních cest a vedení přístavu Hamburk pracovní komisi, která bude řešit případné přemístění části českého přístavního území. Česko chce v příštích letech v Hamburku významně investovat. Po jednání s primátorem Hamburku Olafem Scholzem to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Jednání o výměně části přístavního území Česka v Hamburku za jiné odstartovaly úvahy o kandidatuře Hamburku na pořádání letních Olympijských her v roce 2024. Česko již dříve uvedlo, že je připraveno vyměnit dvě svá přístavní území za jinou lokalitu. Zástupci německého města přitom nabízejí místo, které je výhodnější než to současné. Podle Ťoka by ale k výměně mohlo dojít i bez konání OH.

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo zakoupilo. Výstavba, kterou Hamburk plánuje v souvislosti s kandidaturou na pořádání olympiády v roce 2024, by omezila přístup k Vltavskému přístavu. Ten by mělo překlenout několik nových mostů. Česko v uplynulých 15 letech do obnovy svých přístavních území v Hamburku neinvestovalo a tamní majetek chátral. Letos v červnu začalo s rekonstrukcí, ve Vltavském přístavu má vzniknout nová manipulační plocha pro překládání zboží.