Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) předal premiérovi Petru Nečasovi svou demisi k datu 3. prosince. Řekl to novinářům po setkání s předsedou vlády. Nečas ve stručném prohlášení uvedl, že rezignaci bere na vědomí. Dobešův odchod z čela ministerstva žádá jeho vlastní strana LIDEM, která ale chce, aby odešel okamžitě. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake už oznámila, že v ministerském křesle by ráda viděla svého podřízeného Roberta Vacka. Nejmenší vládní strana LIDEM vyzvala Dobeše k odchodu na jednání svého vedení v úterý večer. Jedním z důvodů mají být problémy se spuštěním centrálního registru vozidel, který stále není plně funkční. Podle slov šéfky strany a vicepremiérky Karolíny Peake vyšly okolo registru najevo další znepokojivé informace. Peake na Dobešovo oznámení, že odejde až v prosinci, reagovala slovy o ministrově zbabělosti. Dobeš jí po jednání vlády ostré vyjádření vrátil. "Já považuji za zbabělost to, že někdo není ani ochoten mne pozvat na to jednání, kde je bod odvolání ministra z funkce. To považuji za neobvyklé a nedospělé jednání," uvedl odcházející ministr.

Stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec nefungující registr vozidel považuje jen za zástupný problém. Dobeš je podle něj klasickou obětí politického handlu. Podle některých spekulací je jeho konec součástí dohody s Nečasem o podpoře poslanců LIDEM pro církevní restituce. Dobeše z Rakouska pochválil prezident Václav Klaus, který jej označil za jednoho z relativně úspěšných ministrů.

Působení Pavla Dobeše (LIDEM) ve funkci ministra dopravy hodnotili odborníci oslovení ČTK převážně kladně. Podle nich se odstupující ministr dokázal v oboru rychle zorientovat a působil jako odborník. Přínosem Dobeše byla zejména konsolidace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se po bývalém ministru Vítu Bártovi nacházelo téměř v rozkladu, řekl ČTK Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT. Zároveň udělal kus práce na přípravě strategie rozvoje infrastruktury v situaci, kdy se rozpočty na dopravu neustále omezují. "Z hlediska odbornosti nemohu, na rozdíl od řady jeho předchůdců, na jeho (Dobešovu) adresu říci výraznější kritické slovo," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj je ale zřejmé, že za komplikace, které způsobil problematický centrální registr vozidel, Dobeš osobní odpovědnost nese.