Zprávy | Z archivu rubriky


Církve vítají restituční zákon, kterým jim stát navrátí majetek zabavený komunistickým režimem. Podle nich se díky němu odblokuje majetek v obcích. Proti vyrovnání s církvemi se naopak vyslovila sněmovní opozice. ČSSD připravuje ústavní stížnost. Sněmovna schválila církevní restituce v noci na čtvrtek, když přehlasovala senátní veto. Koalici pomohl hlas poslance Michala Doktora, který pro zákon zvedl ruku pod podmínkou, že církve budou při prodeji vráceného majetku platit daň z příjmu. Náboženské obce mají nyní rok na požádání o majetek. Lhůta začne plynout od 1. ledna. Zákon ale ještě může vetovat prezident Václav Klaus. Pozemkový fond má pro vypořádání církevních restitucí k dispozici 37.000 hektarů zemědělské půdy. Vracet se však asi bude méně.

Přijetí zákona o církevních restitucích kladně hodnotí kardinál Dominik Duka i zástupci České biskupské konference (ČBK). Schválení zákona dává jasný základ k dobrým vztahům mezi církvemi a státem, vzkázal Duka. Podle církví je podoba restitucí výhodným kompromisem. Náboženské obce jsou připraveny s navráceným majetkem dobře hospodařit, uvedla Ekumenická rada církví.

Zákon by měl začít platit 1. ledna 2013. Na požádání o majetek budou mít církve rok. Nárok budou uplatňovat u státního subjektu, který s církevním majetkem hospodaří, v drtivé většině jde o Lesy České republiky a Pozemkový fond. Církve budou muset v každém konkrétním případě prokázat, že nárokovanou věc vlastnily po 25. únoru 1948. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.