Zprávy | Z archivu rubriky


Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. Nesouhlasí se směřováním nejmenší vládní strany. Uvedla to na mimořádné tiskové konferenci. Peake oznámila, že zakládá novou politickou platformu. O svém setrvání v kabinetu bude Peake jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Hlavním zlomem pro její rozhodnutí prý byla poslední koaliční krize, kdy nesouhlasila s postupem stranického vedení. Ministrům za VV tehdy uložilo podat podmíněné demise. O Peake se hovořilo jako o horké kandidátce na předsedkyni VV. Dlouho prý zvažovala, zda může kandidovat, s konečnou platností došla k názoru, že ne. Nepovedlo se jí podle jejích slov získat podporu kolegů pro vizi znovunastartování Věcí veřejných. Podrobnosti o nové platformě zveřejní vicepremiérka v nejbližších dnech. Pokud by se k platformě přidali další poslanci VV, mohlo by se nové uskupení stát součástí vládní koalice místo původních VV. Nečas před dvěma týdny, když VV pohrozily odchodem z vlády, uvedl, že nechce vládnout s nejistou podporou ve sněmovně, raději dá přednost předčasným volbám. Koalici s kolika poslanci by přijal, ale přesně nedefinoval, stojedničkovou ale nechce. Nyní ve sněmovně disponuje hlasy 52 občanských demokratů, ale to včetně Pavla Béma, TOP 09 má 41 členů. Ke 101 hlasu tak větším koaličním stranách chybí osm nebo devět poslanců. Za Věci veřejné se jich do sněmovny dostalo po volbách před dvěma lety 24. Odpadli zatím Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka.

Pro premiéra Petra Nečase (ODS) je odchod vicepremiérky Karolíny Peake ze strany Věci veřejné a její plán založit novou platformu novinkou. Důležitá pro něj je jasná vládní většina ve sněmovně. Novinářům po příletu ze zahraničí řekl, že bude s Peake jednat. Vedle Peake opouštějí stranu například ministr dopravy Pavel Dobeš a poslanci Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová či Viktor Paggio. "Ke koalici patří ten, kdo deklaruje, že podporuje tuto vládu a tento vládní program," prohlásil Nečas krátce poté, co přistál v Praze po dvou dnech cesty do Albánie a Makedonie. Podotkl, že mu není nic známo o tom, že by Peake nyní nepatřila ke koalici a nechtěla podporovat vládu. Nové politické uskupení kolem Peake má podle informací ČTK dostatek členů, aby s ním mohla mít vládní koalice sněmovní většinu. Situace vlády se podle premiéra rychle vyřeší jednáním se všemi relevantními stranami, není však podle něj nutné, aby na konci tohoto procesu předstoupila před Poslaneckou sněmovnu s novou žádostí o vyslovení důvěry. Nečas zdůraznil, že od poslanců zvolených za vládní strany čeká, že budou všichni dodržovat vládní programové prohlášení a koaliční smlouvu. "Je to čerstvá informace, budeme čekat, jak se situace vyvine. Sněmovní matematiku známe všichni. Vláda potřebuje mít jasně definovanou většinu," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Na dotaz ČTK, zda by takovou většinu mohl tvořit i dostatečný počet nynějších poslanců VV, kteří by se přidali k Peake, odpověděl, že ano.

Desetitisíce lidí očekává na sobotní protivládní demonstraci v Praze vedení odborů. Na shromáždění, které pořádají odboráři se dvěma desítkami organizací a iniciativ, by podle místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radky Sokolové mohlo dorazit podle nynějších odhadů minimálně přes 40.000 účastníků. Akce je součástí kampaně Stop vládě. Vedle odborů ji pořádá třeba iniciativa ProAlt, rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či sdružení nájemníků. Žádají stopnutí reforem, demisi kabinetu a předčasné volby. Poslední velkou demonstraci proti vládě a jejím reformám uspořádaly odbory na Václavském náměstí loni v květnu. Dorazilo 40.000 lidí. V sobotu se odboráři a další účastníci začnou řadit před domem odborů na náměstí Winstona Churchilla. Odtud v poledne vyrazí ulicí Seifertovou k viaduktu. Pak vyjdou na magistrálu, po ní se dají k budově opery, kde zahnou do Politických vězňů. Pokud do průvodu dorazí méně lidí, bude pokračovat ulicí Opletalovou. Větší zástup by měl jít až do Jindřišské a odtud na Václavské náměstí. Demonstrace začne ve 13:00. Program potrvá asi hodinu. Vystoupí v něm odboráři i zástupci organizací a iniciativ. Na scénáři se nyní pracuje. Na tribuně budou tlumočníci do znakového jazyka. Pro vozíčkáře a další handicapované bude vyhrazený prostor před sochou svatého Václava. Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása očekává, že by mohlo přijet pár tisíc handicapovaných. Odhaduje, že všech účastníků by mohlo být ale až 100.000. Sobotní demonstraci předchází Týden protestů. Od pondělí se v několika městech konají debaty, shromáždění, happeningy či promítání filmů. Na mnoha místech jsou stánky s peticí.