Zprávy | Z archivu rubriky


Průmyslová výroba v Česku v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 3,1 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 10,5 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 28,7 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 15,1 miliardy korun. Vývoz v únoru podle předběžných údajů meziročně vzrostl o 15,2 procenta na 252 miliard korun a dovoz se zvýšil o 8,8 procenta na 223,3 miliardy korun. Únorový přebytek je vyšší, než odhadovali analytici. "Vývozcům se v únoru navzdory mrazivému počasí nad očekávání dařilo. Za 15procentním meziročním zvýšením korunového objemu exportu stála poptávka ze všech světových teritorií včetně ekonomicky stagnující eurozóny. Růst na východní trhy ale rostl citelně rychleji. Například do Ruska meziročně o 59 procent," sdělil ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zahraniční obchod v únoru podle analytika Petra Dufka z ČSOB potvrdil svoji roli motoru české ekonomiky.

Stavební výroba v Česku v únoru zrychlila meziroční pokles na 16 procent, což je největší propad za skoro dva roky. Výstavbu omezilo mrazivé počasí, uvedl Český statistický úřad. Podle statistiků se v únoru snížil počet vydaných stavebních povolení a ubylo také zahájených a dokončených bytů.