Zprávy | Z archivu rubriky


Schůzka premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09) k evropské fiskální smlouvě bude s největší pravděpodobností v úterý na okraj jednání Poslanecké sněmovny. ČTK to sdělil mluvčí vlády Jan Osúch. Šéf diplomacie a TOP 09 velmi kritizoval předsedu vlády za to, že se v pondělí v Bruselu k rozpočtovém paktu nepřipojil. Už dřív hovořil i o tom, že nebude sedět ve vládě, která by vedla Česko mimo hlavní proud evropské integrace. Schwarzenberg byl tento týden v zahraničí. Na postoj Nečase v Bruselu reagoval ostrými slovy o ohledech na národněsocialistické křídlo v ODS a o poškození státních zájmů. Nečas následně řekl, že by měl ministr zahraničí vážit slova. Sám prý jednal v souladu s mandátem vlády. Premiérovo stanovisko k paktu podpořil prezident Václav Klaus i nejmenší koaliční strana Věci veřejné, ostrá kritika zazněla vedle TOP 09 i od opoziční ČSSD. O tom, s jakým postojem ke smlouvě půjde TOP 09 do dalších jednání, bude podle šéfa poslanců strany Petra Gazdíka v úterý jednat předsednictvo a poté poslanecký klub. Následně by se měli sejít Nečas a Schwarzenberg.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) v České televizi řekl, že premiér smlouvu neodmítl, když se k ní v tuto chvíli nepřipojil. Do března, kdy má být podepsána, je podle něj na vyjednávání čas. Nechtěl ale mluvit o tom, jaký by mohl být výsledný kompromis a postoj Česka. O smlouvě chtějí s vládou jednat i odbory, a to na tripartitě. Podle šéfa odborového svazu Kovo Josefa Středuly by totiž český odmítavý postoj mohl ohrozit pracovní místa.

Úřady práce nebudou po klientech vymáhat sociální dávky, které jim v lednu rozeslaly víckrát. V dalších měsících jim je ale nevydají, dokud se přeplatek nesrovná. Náhradu má uhradit dodavatel nového systému pro vyplácení pomoci od státu. V pořadu České televize to řekl ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Podle něj se duplicitně vyplatilo několik desítek dávek. Podle něj se duplicitně vyplatilo jen "hluboko pod jedním promile dávek". Bylo jich prý několik desítek z celkem 1,5 milionu. Náhradu by měl podle ministra uhradit dodavatel nového systému dávek. "Ten dodavatel prostě nezajistil dostatečnou kontrolu duplicity. My po něm budeme samozřejmě tu částku vymáhat," dodal Drábek.

Úředníci si stěžovali na to, že se data do systému špatně ukládají, takže je zápis nutné i několikrát opakovat. To by podle nich mohl být i důvod, proč některým klientům dorazila dávka víckrát. Pracovníci tvrdili, že při odesílání údajů systém padal a bylo nutné ho znovu nastartovat a začít od začátku. Zadávání i posílání příkazu se tak opakovalo. Nebylo ale možné kontrolovat, jestli finance odešly. Způsob vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Peníze od státu vyplácejí už jen úřady práce. Převzaly agendu a 1660 úředníků od radnic. Nový systém sklízí kritiku odborů, úředníků, opozice i koaličních partnerů. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) dnes znovu zopakoval, že systém je funkční a úřady práce stihly všechny lednové dávky vyřídit. Za pochybení ale už před pár dny odvolal šéfa ministerského odboru informatiky, o místo přišli i výkonná ředitelka úřadu práce a vedoucí jeho personálního odboru. Podle stínového ministra práce z opoziční ČSSD Zdeňka Škromacha hlavní odpovědnost nese ale Drábek a měl by odstoupit.

Třeskuté mrazy ustupují jen zvolna. Nejnižší teploty, které meteorologové naměřili, byly většinou kolem minus 20 stupňů Celsia. Teplotu pod minus 30 stupňů hlásila pouze stanice v Šindelové na Sokolovsku, kde bylo 30,2 stupně, což je rekord. Rekordní minima naměřili například i na šumavském Churáňově, v Karlových Varech či na Lysé hoře v Beskydech. Například na Vsetínsku sníh a přeháňky spolu s mlhami komplikovaly dopravu. Kvůli zlomené koleji byl ráno přerušen provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Mrazy s ranními minimálními teplotami mezi minus 15 až minus 20 stupňů by měly vydržet ještě nejméně týden. ČTK to sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického úřadu Petr Dvořák. "Obrat počasí by měl nastat v průběhu několika málo dnů v období kolem 14. až 15. února, kdy by se mělo obnovit teplejší západní proudění z Atlantiku, které by k nám přineslo v nižších polohách postupně nadnulové teploty a také více srážek," uvedl mluvčí.

Počasí ohrožuje zejména lidi bez domova. Zatím poslední obětí mrazů je zřejmě devětačtyřicetiletý muž, kterého našli lidé ve vybydleném domě poblíž vlakového nádraží v Sokolově. Také v sobotu nalezli kolemjdoucí umrzlého muže, vměstnaného v prostoru pod schody u jednoho domu v Čermákově ulici v Plzni - Borech. Jen za poslední týden, kdy panovaly nejsilnější mrazy, mělo pravděpodobně počasí na svědomí zhruba sedmnáct úmrtí. Města se bezdomovcům snaží pomoci. Například Praha pro ně v sobotu postavila už třetí vyhřívaný stan.

Takzvané předdůchody, které mají umožnit lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, by se mohly zavést zřejmě až od roku 2014. V pořadu České televize to připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Původně se počítalo s termínem od roku 2013. Podle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiřího Rusnoka je původní termín nereálný, protože chybí potřebné zákony. Současný návrh vlády v pořadu kritizovali zástupci zaměstnavatelů i opozice. Podle návrhu ministerstva financí (MF) by se předdůchody měly týkat pracovníků všech profesí. Mohly by je tedy využít nejen zaměstnanci z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Možnost odejít do předdůchodu si budou muset podle Drábka vyjednat zaměstnanci se svým zaměstnavatelem v kolektivní smlouvě. Pokud by se ale nedohodli, nárok na předdůchod by neměli ani lidé v náročných povoláních, jako jsou horníci, dodal Drábek.

Vládní návrh na zavedení předdůchodů kritizoval místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by měly být předdůchody pro náročná povolání povinné. Požádat o takzvaný předdůchod budou moci podle návrhu MF všichni lidé, kteří budou mít dostatečně našetřené peníze v doplňkovém penzijním spoření, tedy v transformovaném současném penzijním připojištění. Zaměstnavatelé mají svým zaměstnancům na předdůchody spořit. O předdůchod bude možné požádat nejdřív pět let před dosažením důchodového věku. Minimální předčasná penze má dosáhnout 30 procent průměrné měsíční mzdy.