Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští fotbalisté budou o účast na mistrovství Evropy 2012 usilovat v baráži proti Černé Hoře. První utkání sehrají 11. nebo 12. listopadu doma, odvetu 15. listopadu na soupeřově půdě. Další barážové dvojice tvoří Turecko - Chorvatsko, Estonsko - Irsko, Bosna a Hercegovina - Portugalsko. Rozhodl o tom čtvrteční los v polském Krakově.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl ve třetím kole turnaje série Masters v Šanghaji po setech 4:6, 4:6 se Španělem Felicianem Lópezem. Šestý nasazený Berdych, jenž přijel do Šanghaje jako čerstvý vítěz turnaje v Pekingu, nenašel zbraň na Lópezovo podání. Při soupeřově servisu si nevypracoval ani jeden brejkbol a sám jedním nepovedeným gamem v každém setu ztratil šanci na vítězství.

Světovou čtyřku Petru Kvitovou, Lucii Šafářovou, Lucii Hradeckou a druhou deblistku světa Květu Peschkeovou nominoval kapitán českých tenistek Petr Pála k finále Fed Cupu s Ruskem. Zápas se uskuteční 5. a 6. listopadu v Moskvě.

Česká tenistka Lucie Šafářová si na turnaji v Linci zahraje čtvrtfinále. Ve druhém kole v Rakousku porazila Italku Albertu Briantiovou 6:4, 6:2 a její další soupeřkou bude Rumunka Sorana Cirsteaová.

Na Vltavě v Malé Chuchli se v sobotu koná již popáté v řadě tradiční závěrečný závod sezony dračích lodí pod názvem Tragicky dlouhé tratě. Letos se podle organizátorů zúčastní přes třicet domácích i zahraničních posádek. Pestrá podívaná začne potrvá celý den. Účast přislíbily kromě posádek z různých koutů České republiky také posádky z Německa, několik týmů z Maďarska, Slovenska, Ukrajiny a Turecka. Pádlování si mohou přijít vyzkoušet i diváci v takzvané posádce příchozích.

Tuzemské firmy loni vyvezly nejvíce vojenského materiálu a zbraní v historii ČR. Export tohoto zboží z Česka meziročně vzrostl ze 175 milionů eur (4,32 miliardy korun) v roce 2009 na loňských 217 milionů eur (5,36 miliardy Kč). Vyplývá to z Výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu, ručních zbraní pro civilní použití a zboží a technologií dvojího užití v ČR za rok 2010, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Dovoz vojenského materiálu do Česka se loni zvýšil ještě výrazněji než vývoz, a to z 180 milionů eur (4,44 miliardy korun) v roce 2009 na bezmála 377 milionů eur (9,3 miliardy korun). Česko tak v této kategorii zboží vykázalo zápornou bilanci. Nejvíce vojenského materiálu loni z Česka směřovalo do Rakouska, na které připadl vývoz v hodnotě 31,3 milionu eur. Do Rakouska bylo podle statistik exportováno například 33 transportérů BVP-1 a PANDUR II, jejichž konečným uživatelem ale bude české ministerstvo obrany. Vozidla Pandur jsou totiž v Česku montována pro firmu Steyer se sídlem v Rakousku, která je dodává české armádě. Druhá pozice v rámci vývozu vojenského materiálu z ČR do členských zemí EU loni připadla Slovensku (10,9 mil. eur) a třetí bylo Španělsko (8,6 mil. eur), za kterým následovala Itálie (7,7 mil. eur). Mimo EU byl hodnotově největší vývoz vojenského materiálu z ČR evidován u Indie (29,4 mil. eur), Saudské Arábie (8,6 mil. eur) a Thajska (5,9 mil. eur).