Zprávy | Z archivu rubriky


Z českých politiků důvěřuje většina občanů pouze premiérovi Janu Fischerovi, zjistil říjnový průzkum agentury Factum Invenio. Fischerovi podle něj důvěřuje 57 procent lidí. Druhému v pořadí, místopředsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, důvěřuje 35 procent lidí. Nejvíce lidé naopak nedůvěřují středočeskému hejtmanovi a poslanci Davidu Rathovi (ČSSD) a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Oba se shodně netěší důvěře 76 procent lidí. Topolánkovi ale důvěřuje 19 procent lidí, Rathovi o tři procentní body méně. Průzkum mimo jiné ukázal, že Rathovi, který je známý kontroverzními výroky i některými činy, důvěřuje jen 38 procent příznivců ČSSD.

Silné postavení Fischera potvrdil i říjnový průzkum agentury STEM, zveřejněný minulý týden. Podle něj ministerskému předsedovi důvěřuje 79 procent občanů. V dlouhodobých průzkumech STEM překonal Fischer i dosavadní rekordní důvěru lidí v prezidenta Václava Klause, jemuž na jaře roku 2005 důvěřovalo podle STEM 78 procent lidí. Podle STEM i v říjnu důvěřovala Klausovi většina - 61 procent lidí. Průzkum Factum Invenio Klause nezahrnoval.

Po Fischerovi a sociálním demokratovi Sobotkovi věří podle Factum Invenio lidé nejvíce ministru financí Eduardu Janotovi (33 procent), lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi (31 procent), šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi (27 procent), pražskému primátorovi z ODS Pavlu Bémovi (25 procent)a ministru vnitra Martinu Pecinovi (24 procent).