Zprávy | Z archivu rubriky


Dohoda o monitorovacím mechanismu tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území je kvůli ukrajinským změnám neplatná. Uvedl to ruský prezident Dmitrij Medveděv. Rusko i Ukrajina podle českého předsednictví Evropské unie obdržely podepsaný protokol o monitorovacím mechanismu, jehož převzetím Rusko podmiňovalo obnovení dodávek plynu do Evropy. "Jsme nuceni považovat podepsaný dokument za neplatný," řekl podle agentury Reuters Medveděv. "(Smlouva) nebude realizována, dokud tyto klauzule nebudou ukrajinskou stranu odstraněny či jiným způsobem odvolány," dodal. Podle předsednictví EU po jednom exempláři originálního dokumentu podepsaného všemi stranami v neděli převzali zástupci Ruska a Ukrajiny v Bruselu. Vyhotovení originálu bylo předáno také evropskému komisaři pro energetiku Andrisi Piebalgsovi. Druhou podmínkou Moskvy pro obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU bylo, aby pozorovatelé unie dorazili k ruskému exportnímu plynovodu, což se rovněž v neděli stalo. Podle dohody zprostředkované EU za českého předsednictví se Moskva a Kyjev zavázaly, že obnoví tok plynu, jakmile budou pozorovatelé na místě a obdrží podepsanou smlouvu. Evropská unie naléhá na Rusko i Ukrajinu, aby dodávky plynu do Evropy okamžitě obnovily. Evropská komise uvedla, že není důvod obnovení dodávek odkládat, protože pozorovatelé EU jsou na místě, aby zajistili, že nebude žádný plyn odčerpáván. Moskva přerušila dodávky plynu poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který pro ně není určen. Na znění dohody o vytvoření týmu pozorovatelů se v sobotu a v noci na neděli shodli český premiér a předseda evropské rady Mirek Topolánek, ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julie Tymošenková.

Změny v koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka budou možná menší, než se čekalo před několika měsíci poté, co vládní strany drtivě prohrály podzimní krajské a senátní volby. Topolánek, který jako nynější šéf Rady Evropské unie řeší především zahraničněpolitické a ekonomické otázky, se v neděli sešel se zástupci KDU-ČSL a v televizi pak prohlásil, že změny už nejsou důležité. Objevilo se ale také nové jméno - končící ministryni Džamilu Stehlíkovou by podle představ její Strany zelených měl nahradit hudebník Michael Kocáb. Lidovecký předseda Jiří Čunek, který po sporech uvnitř strany nakonec prosazuje zachování všech čtyř lidoveckých ministrů bez změny, s předsedou vlády souhlasí. Několik měsíců protahovaný problém je podle něj "přežitý". Poznamenal také, že případné změny ve vládě by nyní nebyly šťastné i vzhledem k českému předsednictví EU. "Také je nutno přiznat, že z Bruselu přicházejí ne příliš pozitivní zprávy na to, že teď máme dělat nějaké změny," řekl Čunek před jednáním předsednictva KDU-ČSL. V Lipnici nad Sázavou v neděli a v pondělí jedná lidovecké vedení, které se má seznámit s variantami, o nichž se hovořilo na schůzce představitelů ODS a KDU-ČSL. Roztrpčena je nejmenší vládní Strana zelených, jejichž ministryně Stehlíková už s odchodem v podstatě počítá.

Vládní změny, které premiér avizoval po podzimním volebním fiasku a opět krátce po Novém roce, měly zřejmě původně zahrnovat i odchod jednoho či dvou ministrů hlavní vládní strany, tedy ODS. Nejčastěji v této souvislosti padala jména ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a dopravy Aleše Řebíčka. O změnách v kabinetu však Topolánek s lídry obou vládních partnerů jednal poprvé přesně před týdnem a neobešlo se to bez konfliktů. Lidovci si vzali týden na jednání stranických orgánů a rychle vyšlo najevo, že premiér žádal odchod z kabinetu samotného předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Za něj se však postavilo předsednictvo strany a podpořilo jeho požadavek, aby křeslo opustil Topolánkem velmi chválený ministr financí Miroslav Kalousek. Vnitrostranické spory lidovci "žehlili" ještě v pátek, kdy požadavek na Kalouskův odchod stáhli. V neděli premiér v pořadu Otázky Václava Moravce poznamenal, že změny nebude dělat jen proto, aby jako "Mirek Dušín" dostál slovu danému "někdy v říjnu". Topolánek dodal, že oddalování rekonstrukce vlády bylo možná chybou. "Mně půjde o to, aby vláda měla stabilitu, byla akceschopná. V tomto smyslu ode mne nečekejte nějaké zásadní rozhodnutí. Není to rezignace na změny, je to spíše zhodnocení situace. Já se v nejbližších hodinách rozhodnu, zda změny proběhnou či ne," dodal.