Zprávy | Z archivu rubriky


Českou politiku o posledním předvánočním víkendu poznamenal páteční neúspěch koalice při hlasování o poplatcích ve zdravotnictví a vojenských misích i neuzavřená dohoda s ČSSD pro české předsednictví EU. ODS v sobotu opoziční sociální demokraty kvůli misím ostře kritizovala. Premiér Mirek Topolánek (ODS) odmítl i to, že by kabinet kvůli zajištění klidu na předsednictví přistoupil na "vyděračské" podmínky. ČSSD žádá omluvu, jinak se prý ve sněmovně znovu pokusí o svržení vlády. Levice v pátek ve sněmovně prosadila zrušení poplatků ve zdravotnictví a odmítla prodloužit mise českých vojáků v cizině. ČSSD předložila i podmínky dohody, za nichž by nechala kabinet v době předsednictví v klidu vládnout. Žádá předčasné volby v říjnu 2009, ratifikaci lisabonské smlouvy do konce února či stanovení termínu přijetí eura. Podle vládních politiků jsou požadavky nepřijatelné.

Podle politologů by sice předčasné volby mohly "agonii vlády" ukončit, ale cesta k nim není až tak jednoduchá. Reálné by podle politologa Tomáše Lebedy byly totiž tehdy, pokud by s nimi souhlasila i ODS. Odborníci míní, že v Česku navíc není nikdo, kdo by sestavil alternativní kabinet. Vláda nemá ve sněmovně většinu. V poslaneckých klubech vládních stran je 96 z 200 poslanců. Dohoda s ČSSD by koalici měla zajistit třeba takzvané párování. Pokud chybí zákonodárce jednoho tábora, do hlasování se nezapojí ani člověk z opačného. Poměr sil se tak zachová. Z 18 členů vlády je přitom 12 poslanců a pět senátorů. Místo vedení EU by se bez párování museli soustředit jen na práci v parlamentu.

Premiér Mirek Topolánek v sobotu řekl, že na dohodu s ČSSD spojenou s "vyděračskými" požadavky nepřistoupí. Podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka si předseda vlády není schopen připustit porážku od opozice a sahá k urážkám a trucování. Odmítáním dohody prý ztratil "poslední zbytky úcty k národním zájmům" a jeho vláda další důvod existence.