Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna i přes odpor opozice schválila státní rozpočet na příští rok. Stát by tak měl hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun. Plánované výdaje i příjmy státu přesahují jeden bilion korun. Rozpočet podpořilo 101 poslanců včetně rebelujícího poslance ODS Vlastimila Tlustého. Opozice rozpočtu celou dobu vytýká, že je postaven na nereálných číslech a počítá s růstem HDP o 4,8 procenta. Vlivem současné ekonomické krize však růst ekonomiky zpomalí. Šéf ČSSD Jiří Paroubek o rozpočtu prohlásil, že je naprosto nevěrohodný a že vláda lže občanům, když ho předkládá v navrhované podobě. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ujistil, že vláda bude na vývoj ekonomiky reagovat. Ministr také opakovaně zdůraznil, že ještě nikdy nebylo tak obtížné předpovídat vývoj ekonomiky. Souhlasil proto s návrhem stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky, aby vláda do konce ledna informovala sněmovnu o dopadech krize na příjmy, výdaje i deficit rozpočtu. Chce vidět varianty pro případ růstu ekonomiky o tři, dvě a jedno procento. Sněmovna s tímto požadavkem posléze souhlasila.

Poslanecká sněmovna také určila horní hranici objemu peněz, které bude moci vláda utratit v letech 2010 a 2011. Takzvaný střednědobý výdajový rámec tvoří celkové výdaje státního rozpočtu a státních fondů. Stát bude moci v roce 2010 ze svého rozpočtu i státních fondů utratit jeden bilion a 126,5 miliardy korun. O rok později to bude 1,171 bilionu korun. Návrh výdajového rámce na rok 2011 je sestaven tak, aby mohl schodek veřejných rozpočtů činil 1,2 procenta hrubého domácího produktu. Ministr financí připustil, že vláda není schopna kvůli ekonomickým turbulencím na tyto dva roky určit velikost hrubého domácího produktu, a tedy ani podíl schodku veřejných rozpočtu na HDP. Ujistil však, že vláda tyto rámce nepřekročí.

Podle analytiků je schválený státní rozpočet na příští rok dobrou zprávou, i když zřejmě nakonec bude kvůli ekonomickému ochlazení jeho schodek vyšší. Problémem ovšem zůstává fakt, že je postaven na dnes již nerealistickém hospodářském růstu v příštím roce. Ministerstvo financí sestavilo rozpočet s očekávaným 4,8procentním růstem HDP. Dnes již prognózy analytiků očekávají růst HDP pod třemi procenty, což by mohlo deficit rozpočtu prohloubit až o 30 miliard korun.