Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek obhájil funkci předsedy ODS. Na vysočanském kongresu porazil pražského primátora Pavla Béma v poměru 284 ku 162 hlasům. Topolánek tak povede stranu další dva roky, v pátek se totiž pražské ODS nepodařilo prosadit zkrácení mandátu předsednictva na jeden rok. Delegáti kongresu dali současnému předsedovi důvěru přes drtivou porážku ODS v senátních a krajských volbách. Topolánek jim slíbil sjednotit stranu. Zavázal se také, že se poučí z chyb. Na první tiskové konferenci po svém znovuzvolení řekl, že se chce nyní věnovat hlavně přípravám na české předsednictví v EU. V té souvislosti mluvil také o dalších jednáních s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. O možné toleranci kabinetu spolu začali jednat zhruba před měsícem.

Předsedové parlamentních stran Topolánkovi poblahopřáli k obhájení funkce v pořadu České televize. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že očekával výraznější Topolánkovo vítězství nad jeho stranickým rivalem Pavlem Bémem. "Pokud vím, tak to bylo 60 na 40. Když jsem já dostal 60 procent hlasů, tak se říkalo, že to není žádný slavný výsledek. V České televizi dodal, že znovuzvolení Topolánka je důkazem, že ODS není ochotna provést skutečnou změnu. Dodal, že pokud ODS a menší vládní strany zablokují ve sněmovně hlasování o lisabonské smlouvě, opoziční ČSSD odstoupí od dohody s koalicí o spolupráci v době předsednictví EU.

Schodek státního rozpočetu pro příští rok bude zřejmě vyšší, než navržených 38,1 miliardy korun. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska v pořadu TV Prima Partie. Podle ministra je totiž možné udržet schodek nezměněný jen pokud bude hospodářský růst nad třemi procenty. Nyní ovšem Kalousek odhadl růst HDP pro rok 2009 mezi 2,5 až třemi procenty. Rozpočet je sestaven s odhadem růstu ve výši 4,8 procenta. Hospodářská recese je ale podle něj v Česku vyloučená. Zároveň řekl, že ještě nikdy za existence ČR se neodhadoval vývoj v příštím roce tak obtížně a v takových turbulencích, které jsou nyní. Kvůli krizi ministr také požádal odbory o zdrženlivost při mzdových vyjednáváních pro příští rok.

Ministr Kalousek uvažuje o možnosti odpočtu daně z přidané hodnoty u podnikatelů na jakékoliv auto, a to v souvislosti s podporou automobilového průmyslu zasaženého finanční krizi. Ministr to řekl v pořadu TV Prima. Dosud si mohou podnikatelé, kteří platí DPH, odečíst z daní pouze nákup nákladního vozu nebo vozu s přepážkou. "O tomto návrhu již déle přemýšlím. Mohlo by to pomoci malým a středním podnikům i automobilovému průmyslu a odlehčí to i podnikatelům, plátcům DPH," uvedl ministr. Podle něj navíc tento krok může i zvýšit počet plátců DPH. Celkově je ale ministr v současné situaci odpůrcem veřejných výdajů na podporu jednotlivých průmyslových odvětví. Odpočet DPH je podle Kalouska pak jedním z mála systémových rozpočtových kroků na zmírnění dopadů krize.