Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek varoval v úvodu kongresu ODS před vytunelováním strany. Měli bychom zabránit provokacím těch, kteří chtějí zneužít situace k vlastní prezentaci, odkázal Topolánek hned v prvním proslovu na spory uvnitř strany po prohře v krajských a senátních volbách. Strana musí podle něj táhnout za jeden provaz, aby ODS mohla v dalších volbách zvítězit. Prohru prý zavinily nejednost, nesrozumitelnost a nevěrohodnost ODS. "Musíme si zvolit odpovědnou politickou reprezentaci. Reprezentaci, která bude více než jen souborem silných osobností. Reprezentaci silnou především jako tým, který umí táhnout za jeden provaz. Právě to nám poslední dva roky chybělo. Chyběla nám jednota," popsal Topolánek první příčinu podzimního debaklu, při němž ODS ztratila 13 hejtmanů a šest senátorských křesel. Nové vedení musí také podle něj umět oslovit nové voličské skupiny. "Musíme znovu vyjít mezi lidi a ptát se, co opravdu chtějí. A umět jim to nabídnout čitelným způsobem! A prodat i zpětně to, co půjde vstříc jejich poptávce a co jsme nebyli schopni vysvětlit. I to nám v poslední době chybělo," konstatoval Topolánek.

Hned v úvodu se Topolánek vymezil vůči prezidentovi Václavu Klausovi, který naznačil, že uvažuje o zpřetrhání vazeb s ODS a že svou podporu chce věnovat nové euroskeptické straně. "Doufám, že budou diskutovat hlavně ti, co chtějí v ODS zůstat i po tomto kongresu," prohlásil Topolánek v narážce na část stranických kolegů, kteří zvažují odchod do případné nové strany.

Páteční schůzku prezidenta Václava Klause s europoslanci doprovodila podle Hradu ostrá diplomatická roztržka kvůli názorům hlavy státu na EU. Vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl novinářům řekl, že šéf frakce evropských zelených Daniel Cohn-Bendit pojal jednání jako "velkou provokaci". Europoslanec prohlásil, že Klaus se choval jako paranoik. Předseda Evropského parlamentu a šéf delegace Hans-Gert Pöttering však soudí, že schůzka na Hradě se odehrála poměrně standardně. Hrad má jiný názor. "Pan Cohn-Bendit zřejmě pojal svoji návštěvu na Pražském hradě i informování o ní jako velkou provokaci a tímto způsobem i při jednání s prezidentem republiky vystupoval. A musím skutečně říct, že takový tón a styl jednání s hlavou našeho státu v těchto prostorách nezazněl po desetiletí. Je to politováníhodné," řekl Weigl.

"Atmosféra byla naprosto chladná. (Klaus) odpovídal jen ve smyslu, že regulace jsou nesmyslné a že evropská ústava a všechno ostatní evropské je šílenost," řekl zase serveru Aktuálně.cz Cohn-Bendit. Podle on-line deníku dodal, že Klaus se choval jako paranoik. "Cohn-Bendit je známý provokatér, revolucionář, já s ním nesouhlasím absolutně v ničem. Chápu, že může někoho svým stylem chování, který překračuje často meze slušnosti, někoho vyprovokovat. Z druhé strany si myslím, že Cohn-Bendita nemá cenu brát vážně, on reprezentuje jen 40 poslanců v sedmsetpadesátičlenném tělese Evropského parlamentu. On prostě byl na barikádách v tom osmašedesátém a dodnes z nich pořádně neslezl," reagoval na hradní přestřelku na dotaz ČTK vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Delegace EP přinesla prezidentovi jako dárek vlaječku Evropské unie a navrhla mu ji na Hradě vyvěsit, což Klaus od svého nástupu do funkce odmítá. Pöttering k setkání europoslanců s prezidentem řekl ČTK, schůzka se odehrála v poměrně standardním duchu, jejíž účastníci se rozešli s konstatováním, že je nutné během blížícího se českého předsednictví spolupracovat. Pöttering hned poté dodal, že osobně důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi a je přesvědčen, že předsednictví bude úspěšné.

Prezident Václav Klaus u příležitosti 90. výročí vzniku Hradní stráže udělil jednotce čestnou stuhu, kterou připnul na její bojový prapor. Útvar podle něj svým kvalitním výkonem služby ctí tradici svých předchůdců a zakladatelů. Za podporu a uznání Klausovi poděkoval velitel Hradní stráže Radim Studený. Novinářům po slavnostním ceremoniálu řekl, že Hradní stráž stoprocentně plní své úkoly a nynější aféra s anonymními udáními jednotku u veřejnosti silně poškodila.

Deník Mladá fronta Dnes ve čtvrtek informoval o tom, že prezident, jeho manželka Livia a šéf generálního štábu armády Vlastimil Picek obdrželi desítky anonymních dopisů ohledně Studeného. V udáních se prý píše, že při neopatrné manipulaci se zbraněmi bylo v Hradní stráži postřeleno už několik vojáků, že Studený se v den státního svátku pozvracel na hradním nádvoří a v opilosti rozkopal pamětní věnce a že vojáci běžně berou drogy. Případem se začala zabývat i vojenská policie. V souvislosti s příslušníky elitního útvaru se už dříve objevila řada problémů. Zájem médií například vzbudil případ, kdy voják při čištění samopalů vystřelil v blízkosti svého kolegy slepý náboj. Selhání, které velitelé zamlčeli, vyšlo najevo až když muž navštívil lékaře. V minulosti také dostali dva vojáci výpověď kvůli drogám. Hradní stráží před časem otřásal skandál s šikanou. Podle velitele jednotky je však útvar vystaven řadě kontrol a inspekcí. Klaus zase připomenul, že služba Hradní stráže není jednoduchá a její příslušníci pracují pod neustálým dohledem veřejnosti. "Při výkonu své funkce prezidenta republiky se dnes a denně přesvědčuji o tom, že Hradní stráž plní své úkoly přesně a spolehlivě," řekl Klaus.

Devadesáté výročí si útvar připomenul nejen slavnostním pochodem, ale také otevřením výstavy, která mapuje historii jednotky od knížecích družin přes české krále až po současnost. Stálá expozice bude pro veřejnost otevřena od soboty a je umístěna v Prašné věži na Pražském hradě.

Prahu příští týden čekají demonstrace proti rasismu, neonacismu a násilí. Na středeční večer svolalo demonstraci s názvem "Stop neonacismu - Posviťme si na neonacisty" občanské sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje aktivity neonacistů a příznivců ultrapravice. Na sobotu pak naplánovala svou akci i krajně levicová Antifašistická akce (AFA). Obě demonstrace reagují především na nedávné události z litvínovského sídliště Janov. Sdružení Tolerance označilo otevřenou podporu lidí v Janově "útokům neonacistů" za zlomový okamžik. "Není nám lhostejné, že zde opakovaně dochází k problémům, avšak násilí není řešením," stojí v prohlášení, které podpořila řada dalších sdružení či obecně prospěšných společností, jako například organizace Amnesty International, Český helsinský výbor, Romea, Židovská liberální unie, Židovská obec v Praze či Gender Studies. Demonstrace se má odehrát v den 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Neonacistické aktivity jsou podle Tolerance v současnosti na vzestupu a mají za cíl likvidaci různých skupin lidí. Shromáždění má dát také najevo nesouhlas s "žalostným vztahem mezi romským a českým etnikem". Odpovědnost za současný stav nesou podle Tolerance mimo jiné i současní a bývalí politici a úřady. O nárůstu "neonacistických aktivit" hovoří v pozvánce na svou demonstraci i AFA.