Zprávy | Z archivu rubriky


Jestliže by se prezident Václav Klaus skutečně rozhodl odejít z ODS a spolu se "svými lidmi" založit novou euroskeptickou stranu, byla by to podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) zrada Občanské demokratické strany. Sobotka to řekl ČTK v reakci na informace médií, že Klaus, který je čestným předsedou ODS, by vznik podobné strany podpořil a že podle všeho zvažuje možnost z ODS odejít. Prezident by podle Sobotky podporou nové strany popřel vše, co celá léta dělal. "Nepředpokládám, že by zrada byla členy ODS odpouštěna," uvedl předseda Senátu na dotaz, zda by nová strana oslabila ODS. "Osobně to beru jako podraz těm, kteří když byl Václav Klaus zrazen, se za něj postavili, i těm, kdo ho dvakrát zvolili prezidentem," sdělil ČTK místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer. ODS v podzimních senátních a krajských volbách podle něj prohrála kvůli své nejednotě. "Symboly prohry byli Tlustý, Klaus a Bém. Namísto poučení to pokračuje. ODS se musí opírat o voliče a ne o Václava Klause," dodal ministr.

Někteří představitelé ODS chápou Klausova slova jako výraz jeho rozčarování z nynější politiky strany před jejím prosincovým kongresem. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová pokládá zprávy o případné nové straně a Klausově odchodu z ODS za spekulace. "Já jsem slyšela pana prezidenta několikrát, jak říkal, že odejde z ODS už před řadou let. Takže to beru spíše jako výraz toho, že je nespokojen s děním v ODS," řekla ČTK. Také pražský primátor Pavel Bém, který na kongresu vyzve předsedu stany a premiéra Mirka Topolánka k boji o křeslo předsedy, vnímá "rozčarování prezidenta ze situace v ODS". "Já si ale nemyslím, že nezbývá nic jiného než založit novou stranu," sdělil ČTK Bém, vnímaný jako Klausův politický spojenec.

Výroky prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause naznačující, že by mohl opustit ODS a podpořit vznik nové euroskeptické strany, nejsou překvapivé a odpovídají i jeho dřívějším vyjádřením. Shodují se na tom politologové, které oslovila ČTK. Pokud by taková strana skutečně vznikla, neměla by zřejmě velkou šanci na úspěch, domnívají se odborníci. Občanským demokratům proto podle nich prezidentovi výroky asi příliš neuškodí a na případném vzniku nové euroskeptické strany by z dlouhodobého hlediska mohli i vydělat. "Ta strana by tu mohla vzniknout. Otázka je, jak dalece by se uchytila na politickém trhu. Jde o to, že by pravděpodobně byla schopna vzít pár členů ze strany ODS, ale nejsem si úplně jistá, jak dalece by dokázala přetáhnout voliče ODS. Protože podle sociologů má ODS nejvíce proevropsky orientované voliče. A je otázka, jak by se jí podařilo získávat voliče, kteří jsou méně proevropsky orientovaní a kteří jsou u nás spíše na levici," řekla ČTK Vladimíra Dvořáková z VŠE v Praze. Podle ní by vznik takové strany nemusel být špatným řešením pro ODS, která by po odchodu výrazně euroskeptického křídla naopak mohla získat na svou stranu ještě více pravicových voličů.

Podle politologa Jiřího Pehe je sice možné, že jsou tyto zprávy pokusem o nátlak na blížící se kongres, aby pod hrozbou rozštěpení strany a odchodu jejího zakladatele dal přednost Pavlu Bémovi před Mirkem Topolánkem. Ani on ale nemyslí, že by případný vznik nové euroskeptické strany ODS uškodil. "ODS by se v případě vzniku Libertas.cz a následného odchodu euroskeptického křídla ODS do této nové strany mohla definovat stejně, jako to činí většina velkých pravicových stran v Evropě - tedy jako pravicové, konzervativně-liberální uskupení, které je ovšem proevropské," napsal Pehe na svém blogu.

Litvínovská radnice v pátek zakázala další dva pochody, které na 1. až 12. prosinec a na 13. prosinec oznámil místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Petr Kotáb. Městský úřad o tom informoval na svém webu. Zakázal tak už osm pochodů a shromáždění. Kromě extremistů je svolali i lidé nespokojení se situací v sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Romové mohli městem pochodovat jen ve čtvrtek, nevyužili toho. Od nynějška až do května 2009 si prostranství a ulice ve městě už dříve zabrala pro své akce Židovská liberální unie. Kotáb podle tajemnice radnice Alexandry Sixtové oznámil konání dalších dvou akcí i v pátek, rozhodnutí úřad vydá v zákonné třídenní lhůtě. "Máme za to, že účel shromáždění, která ohlásil místopředseda DS, může směřovat k potlačení osobních či politických práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu či smýšlení," uvedla mimo jiné Sixtová k dosud sděleným zákazům. Kotáb možnosti odvolání využije. V odůvodnění zákazu akcí, které ohlásil, je podle něj řada lží a polopravd. "Nebudu je všechny rozebírat. Mohu však ubezpečit vedoucí představitele Litvínova, že se proti tomuto účelově zpracovanému zákazu, který velmi silně připomíná totalitní manýry, budu bránit soudní cestou," uvedl v prohlášení, jež má ČTK k dispozici.

DS na svých webových stránkách upozorňuje, že další demonstrace a pochody se uskuteční i přes zákaz. "V sobotu mám plánované setkání s obyvateli janovského sídliště. Jeho výsledky zhodnotíme ve vedení strany, poté se nejspíš rozhodne o datu dalšího shromáždění," řekl ČTK Kotáb.