Zprávy | Z archivu rubriky


Ruku v ruce se zhoršujícím se vývojem světové a potažmo i české ekonomiky poroste v Česku nezaměstnanost. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK, kteří očekávají, že v příštím roce přesáhne míra nezaměstnanosti šest procent. Stále více tuzemských firem v těchto dnech oznamuje, že bude propouštět. V říjnu činila míra nezaměstnanosti 5,2 procenta. "Případů propouštění, které proniknou do médií, je jen hrstka. O řadě středních a menších firem se prakticky nemluví. Naše aktuální prognóza české ekonomiky v příštím roce počítá s růstem HDP o dvě procenta, čemuž odpovídá zvýšení míry nezaměstnanosti z letošního průměru 5,4 procenta na 6,5 procenta," řekl ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Výrazné zpomalení růstu ekonomiky nutí firmy přehodnocovat výrobní plány a případně omezovat stavy zaměstnanců, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Jak se zatím zdá, první na řadě budou zahraniční zaměstnanci pracující přes agentury. To se na výsledcích z českého trhu práce neprojeví. Přesto je podle něj zřejmé, že nezaměstnanost poroste i v ČR. Analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že se míra nezaměstnanosti do konce roku 2009 vyšplhá na 6,7 procenta. Otevřenou otázkou podle něj je, zda nezaměstnanost zastaví svůj růst během příštího roku, či zda bude pokračovat i v roce 2010. Pravděpodobnost druhé z variant prý nyní roste. Existuje obava, že tuzemská ekonomika je závislá na dovozu pracovní síly ze zahraničí a že tento dovoz bude pokračovat i v situaci rostoucí nezaměstnanosti, podotkl.

Hospodářský růst České republiky se v první polovině letošního roku zpomalil, a přestože se nezastaví, na dynamice nenabere dříve než v roce 2010. Napomoci by tomu tou dobou měla opět vyšší spotřeba domácností, která se kvůli kulminující inflaci na přelomu let 2007 a 2008 snížila, a vývoz, jenž se nyní potýká s nižším odbytem na zahraničních trzích. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí. Jestliže letošní hospodářský růst České republiky bude dosahovat ještě 4,4 procenta, v roce 2009 by měl mít hodnotu 2,5 procenta. Ale již v roce 2010 by se růst české ekonomiky opět mohl dotknout hranice 4,4 procenta. Tento odhad může ale ohrozit výkon zemí eurozóny, pokud by byl ještě horší, než se nyní předvídá. Česká ekonomika je na vývozu do těchto států velmi závislá.

V roce 2009 by měla v Česku citelně klesnout inflace na dvě procenta díky propadajícím se cenám surovin a energií a také opatřením západních vlád proti finanční krizi. Růst platů však může zmírňování inflace zarazit. Počátkem letošního roku dosáhla inflace 7,5 procenta vlivem vysokých světových cen energií a potravin a uvolňováním regulovaného nájemného. Nezaměstnanost klesla na desetileté minimum.

Překážkou pro vyšší hospodářský růst je v Česku nedostatek pracovních sil a odborníků. OECD doporučuje snížení daňového zatížení mezd a zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Nedávné daňové reformy přenášející daňové zatížení z přímých na nepřímé daně by mělo stimulovat globální nabídku pracovní síly a podnikatelských aktivit. Zvyšování věku pro odchod do důchodu na 65 let je dalším prostředkem k zajištění pracovních sil, naopak snaha o lákání cizinců na pobytové karty by nedostatek sil mělo pokrýt jen částečně.