Zprávy | Z archivu rubriky


Podle člena vládní rady pro záležitosti romské komunity Cyrila Kokyho Česku hrozí největší možné občanské nepokoje. Koky to uvedl pro server Romea.cz a vyzval ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou (SZ), aby zvážila své další setrvání ve funkci. Podle něj totiž "již vyčerpala svůj potenciál". Důvodem k nepokojům by podle Kokyho mohla být situace v Česku po událostech v Litvínově, kde pravicoví radikálové v pondělí chtěli pochodovat čtvrtí obydlenou z velké části Romy. Policie jim v tom po ostrých střetech zabránila. Politici včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle Kokyho vzniklou situaci podceňují, neboť jednání extremistů dostatečně neodsoudili. "Jsem absolutně znechucen posledními událostmi v Litvínově a zejména nereakcí politické elity včetně samotného předsedy vlády ČR. Pan premiér by se měl přestat zabývat vnitrostranickými spory a tuto situaci vůbec nepodceňovat," uvedl Koky, podle něhož má Česko "našlápnuto na největší občanské nepokoje, které nás kdy mohly potkat". Server Romea.cz uveřejnil také prohlášení členů vládní rady pro záležitosti romské komunity. Podle nich se pravicoví extremisté snaží Romy vyprovokovat k násilí. Členové vládní rady ocenili ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který podal návrh na zrušení Dělnické strany. Členové a příznivci krajně pravicové Dělnické strany už připravují v Litvínově další protestní akci.

Kabinet schválil tři ze čtyř zásadních reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Pro čtvrtou normu - novelu o veřejném zdravotním pojištění - mají do pondělního jednání vlády právní experti najít formulaci, která by byla přijatelná i pro koaliční lidovce. Stejně jako zeleným jim nevyhovuje definice toho, na co by měli mít pacienti nárok z pojištění a co by měl být nadstandard. Julínek řekl, že ministerstvo připravilo čtyři upřesňující varianty. Do pondělí je mají posoudit koaliční experti. Ministr věří, že některá z formulací bude přijata. "Alternativou k tomu je zachovat současnou dikci zákona, kde definice nároků žádná není," konstatoval.

Kabinet schválil tři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Zvlášť ke druhé normě, která upravuje i potraty, měli lidovci výhrady. Vadilo jim, že by v ČR mohly umělé přerušení těhotenství podstoupit cizinky. Vláda podle Julínka zvolila text, který ženám z EU umožňuje o zákrok v Česku požádat. Požadavkům lidovců tak nevyhověla. Ministr poznamenal, že formulace se může ve sněmovně změnit. Podle pravidel EU by ale občané sedmadvacítky měli v daném členském státě dostat stejné služby jako místní. Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek vyvracel to, že by se lidovci proti Julínkovým normám v kabinetu postavili. Uvedl, že nalezení přijatelné formulace je jen technická otázka. Do sněmovny by po pondělním jednání vlády chtěl Julínek balík reformních zákonů poslat co nejdříve. "Budu trvat na maximálním zařazení na nejbližší termíny, případně na mimořádnou schůzi," uvedl. I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není.

Stát by v budoucnu měl otcům platit týden dovolené s novorozeným dítětem. Vyplývá to z návrhu takzvaného prorodinného balíčku, který jednomyslně schválila vláda. Na dotaz ČTK to sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Nové předpisy by také měly podpořit částečné pracovní úvazky a firemní školky. Návrh balíčku ještě musí posoudit parlament. K zavedení zamýšlených opatření bude třeba přijmout novely celé řady zákonů.

Ministerstvo hodlá zavést týdenní otcovskou dovolenou; otci by se týden pobytu s novorozeným dítětem hradil z nemocenské podobně jako ženám mateřská dovolená. Skloubit péči o rodinu s prací má rodičům pomoci podpora flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, lidi nad 50 let, rodiče dětí do deseti let a lidi pečující o nemohoucí osoby, by mohl uplatnit slevu na sociálním pojištění. Novinkou je také plán na zavedení takzvané vzájemné rodičovské výpomoci. Rodiče by měli mít možnost uzavřít smlouvu například se sousedem nebo sousedkou, kteří budou za úplatu hlídat jejich děti. Alternativou k přeplněným jeslím a školkám by se měly stát i takzvané firemní školky. Firmy by měly být motivovány k zřizování firemních školek nebo k proplácení opatrování. Česko patří v EU k zemím s nejmenším podílem práce na částečný úvazek. Zatímco v sedmadvacítce tak v průměru pracuje téměř třetina žen a každý dvanáctý muž, v ČR je to devět procent žen a pouze každý padesátý muž.