Zprávy | Z archivu rubriky


Irský ministr zahraničí Micheál Martin kritizoval úterní setkání českého prezidenta s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy o EU Declanem Ganleym. Podle agentury AP Martin charakterizoval některé názory Václava Klause jako "absurdní, povrchní a falešné". Klaus se proti kritice ohradil s tím, že se podle něj jedná o příklad licoměrnosti a úbytku demokracie v Evropě. Šéf irské diplomacie označil Klausovo srovnání protikomunistických disidentů a protievropských aktivistů za "absurdní výrok" a za "velmi povrchní a falešné". Podle Martina byly Klausovy komentáře při setkání s Ganleym nevhodné, uvedla irská veřejnoprávní rozhlasová stanice RTÉ. V rozhovoru pro RTÉ šéf irské diplomacie řekl, že i když jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by neměly být jasně politické, jak tomu bylo u Klause.

Prezident u příležitosti soukromé večeře v dublinském hotelu Shelbourne podpořil Ganleyho hnutí Libertas před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce. Klaus také řekl, že i v ČR podle průzkumů převládají odpůrci lisabonské smlouvy. "Češi sdílejí názor Irů a vzhledem k naší komunistické minulosti jsme extrémně citliví na myšlenky svobody a demokracie a možná jsme přecitlivělí na snahu narušovat demokracii," řekl Klaus v souvislosti se snahou některých politiků přimět Irsko k opakování referenda.

Lisabonská smlouva má reformami institucí a rozhodovacího procesu zachovat akceschopnost Evropské unie poté, co se v posledních pěti letech rozšířila z 15 na 27 zemí. Její platnost je podmíněna ratifikací ve všech členských zemích. Většina z nich tak již učinila, jedině Irové ji odmítli v referendu, a to přes prosazování textu vládou, která nyní hledá náhradní řešení, aby Dublin nezůstal v rámci EU izolován. Česko by mělo přistoupit k ratifikaci v parlamentu příští rok.

Jako nevhodné, neprospívající blížícímu se českému předsednictví či dokonce za skandální někteří europoslanci či politologové oslovení ČTK označili úterní setkání českého prezidenta Václava Klause s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy o EU Declanem Ganleym. "Je to neblahý, negativní signál partnerům v EU, že prezident nadcházejícího předsednictví podporuje oponenty Evropy a ne příznivce Evropy," řekl jeden z německých europoslanců a známých zastánců lisabonské smlouvy Jo Leinen. Podle něj jde v padesátiletých dějinách evropské integrace o první podobný případ takového chování. "Pro nastávající předsednictví je velkým handicapem mít takového prezidenta," poznamenal Leinen. "Rozhodně to nepomáhá," řekl analytik Piotr Kaczynski z bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS). "Je to nejhorší možný začátek českého předsednictví," řekl ČTK rakouský europoslanec Hannes Swoboda, který setkání označil za skandální. Důvodem prý není ani tak fakt, že se prezident sešel s odpůrcem smlouvy, nýbrž to, že jde podle Swobody o někoho, kdo o tomto dokumentu lže. "Je to velmi špatný počin. Ukazuje nezralost pana Klause jako prezidenta evropské země," dodal Swoboda.

V Evropském parlamentu se ale najdou i hlasy, které s českým prezidentem souhlasí a jeho odpor k lisabonské smlouvě sdílí. Kritici dokumentu sice nemají rozhodně navrch, ale existují. "Je to naprosto v pořádku," řekl ČTK český europoslanec Jan Zahradil, podle něhož se s některými kritiky smlouvy při své cestě do Irska sešel i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země EU předsedá nyní. Ostře se pak Zahradil ohradil proti výtkám na adresu českého prezidenta od některých svých kolegů. "Eurofanatici typu Leinena nebo Hannese Swobody začínají být hysteričtí, nervózní, protože se jim hatí jejich plány na brzké přijetí lisabonské smlouvy, takže hledají někoho, na koho by to mohli svést," zdůraznil.