Zprávy | Z archivu rubriky


Hranice trestní odpovědnosti se má podle nového trestního zákoníku, který schválila sněmovna, snížit z 15 na 14 let věku. Za nejzávažnější trestné činy má hrozit delší vězení. Díky novým alternativním trestům by do věznice nemuseli lidé například za drobnou krádež. Zákon, který nyní dostane k projednání Senát, se má začít uplatňovat od roku 2010. Nový kodex má celkově modernizovat české trestní právo a nahradit dosavadní normu, která byla přijata v roce 1961 a dosud byla jen novelizována. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) novinářům řekl, že snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let nepovažuje za velký problém, protože stejný věkový limit mají i jiné země EU, například Německo nebo Slovensko. Za klíčové považuje zpřísnění postihu trestných činů proti životu a zdraví. "Dnes je možné za vraždu uložit trest 15 let, nově to bude 20 let," uvedl jako příklad. Zákoník byl schválen ústavní většinou, která představuje minimálně 120 poslanců.

Nový zákoník trestné činy rozlišuje na přečiny a zločiny. Do první kategorie mají patřit nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, za které by hrozilo až pětileté vězení. Ostatní trestné činy mají patřit mezi zločiny, přičemž zvlášť závažnými budou ty, za které by hrozilo deset let vězení. Vládní návrh počítal s tříletou a osmiletou hranicí délky vězení, sněmovna ji ale o dva roky posunula.

Za držení marihuany pro vlastní potřebu mají hrozit výrazně nižší tresty než za jiné drogy. Sněmovna v rámci nového trestního zákoníku odmítla návrh lidoveckého ministra Cyrila Svobody, aby nový kodex nerozlišoval drogy na měkké a tvrdé. Stejně tak ale odmítla i návrh poslanců Strany zelených na dekriminalizaci marihuany. Za výrobu a prodej drog zákoník počítá se základní sazbou až pěti let, podle závažnosti má být horní hranice až 15 let vězení. Například za nabízení drogy dětem má hrozit desetiletý žalář. S mírnějšími tresty kodex počítá za přechovávání marihuany pro vlastní potřebu. Malé množství by bylo jen přestupkem, za množství větší než malé má hrozit nejvýše rok (v případě ostatních drog až dva roky), za pěstování konopí maximálně půlrok vězení (v případě halucinogenních hub až rok). Malým množstvím má být podle připraveného nařízení vlády méně než 20 cigaret marihuany nebo tři rostliny konopí. Ve sněmovně uspěl i ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který mezi tresty navrhl zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné akce až na deset let. Týkat se to má zejména fotbalových chuligánů.