Zprávy | Z archivu rubriky


Česká lékařská komora (ČLK) žádá odvolání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Návrh podpořilo 131 delegátů, proti bylo 94 a 16 se zdrželo. Delegáti 22. sjezdu ČLK rovněž vyzvali vládu a parlament, aby odmítly reformu, kterou ministr připravil. Sjezd odmítl také to, aby v krajských zařízeních neplatili pacienti regulační poplatky, jak to plánuje ČSSD. "ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví z důvodu prosazování revolučních nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou bez diskuse s ČLK. Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země," uvádí se v usnesení sjezdu.

"Je to jasný důkaz toho, že ministr Julínek nemá podporu lékařů, je to i apel na jeho osobu, jestli se zachová jako chlap a rezignuje, a je to jasný signál i pro předsedu vlády, jestli má držet ve funkci ministra, kterého lékaři nechtějí," řekl novinářům prezident ČLK Milan Kubek. "Je to ostuda lékařského stavu, rozhodnutí vnímám jako nešťastné, pro velkou část lékařského stavu to bude trpké zklamání," řekl novinářům člen představenstva Lubomír Kinšt, který patří k zastáncům ministra Julínka.

Sjezd odmítl, aby ve výběru regulačních poplatků byly rozdíly podle toho, je-li pacient ošetřen v zdravotnickém zařízení v majetku kraje nebo jinde. Ve volbách to voličům slíbila ČSSD a její krajské reprezentace nyní vyjednávají s partnery, jak tento slib naplnit. Podle delegátů by se prezident ČLK Milan Kubek v případě, že kraje toto zvýhodnění ve svých zařízeních uskuteční, měl obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pokud vláda stanoví termín přijetí eura, stane se tak příští rok. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Mirek Topolánek. Kvůli globální finanční krizi by podle něj nyní bylo nezodpovědné datum stanovovat. "Všechny kroky, které děláme, a to říkám i podnikatelům, abychom vstoupili do eurozóny v době, kdy budeme v dobré kondici," uvedl předseda vlády. Připomněl, že krize zřejmě zvýší rozpočtové schodky některých evropských zemí, jejich hospodářský růst zpomalí nebo se dokonce dostane do recese. "V této situaci mi připadá při téměř rozbitém Paktu růstu a stability velmi neodpovědné takové datum stanovovat," podotkl Topolánek. Určení termínu prý bude záviset především na dopadech finanční krize na tuzemské hospodářství a občany.

Topolánek reagoval na požadavek sociálních demokratů, aby vláda přišla se stanovením termínu přijetí společné evropské měny. Česko by podle nich mělo vyměnit korunu za euro zhruba do tří let, aby mohlo čelit důsledkům současné finanční krize. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma minulý týden v Senátu prohlásil, že Česko by zatím kvůli finanční krizi nemělo přijímat žádné rozhodnutí ohledně termínu vstupu do eurozóny. Odklad přijetí eura kvůli krizi podpořil v polovině října také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. S odkladem zavedení evropské měny v Česku naopak vyjádřila již dříve nesouhlas Hospodářská komora ČR.

Prezident Václav Klaus v pátek telefonoval rakouském prezidentovi Heinzi Fischerovi kvůli dokumentu o fiktivní havárii české jaderné elektrárny Dukovany, který odvysílala rakouská veřejnoprávní televize. Informoval o tom server Novinky.cz. Klaus záležitost označil za velmi nešťastnou. Podobné věci nepřispívají k budování důvěry obou zemí, řekl v telefonním hovoru prezident, sdělil serveru mluvčí Hradu Radim Ochvat. "Považuji za nešťastné a přímo nemorální tímto způsobem mást a strašit rakouskou veřejnost," řekl v pátek ČTK k filmu český velvyslanec ve Vídni Jan Koukal. "Přístup rakouských tvůrců považuji za neprofesionální," dodal.

Devadesátiminutový snímek První den odvysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF ve čtvrtek večer jako součást čtyřhodinového bloku pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice, jehož výsledkem je dodnes vyhraněně protijaderný postoj Rakouska. Tvůrci pořad avizovali jako fikci o havárii nedaleko rakouských hranic, nakonec ale ve filmu zaznělo, že jde o havárii v Dukovanech. Česko je ve filmu představeno jako země, která není schopná své sousedy správně a včas informovat. Filmaři přitom avizovali, že snímek bude neutrální a nebude nikoho obviňovat. Film se odehrává na území Rakouska v blízkosti českých hranic, několikrát se objeví právě záběr na Dukovany s tím, že právě ony jsou elektrárnou, kde se havárie stala.