Zprávy | Z archivu rubriky


V Karlovarském kraji patrně vznikne levicová dvoukoalice vítězné ČSSD a komunistů. ČSSD, jež má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 16 mandátů, nabídla účast ve velké koalici všem stranám, které se do něj dostaly, ty ji kvůli KSČM ale postupně odmítají. Asi to učiní i Koalice pro Karlovarský kraj tvořená KDU-ČSL a nezávislými starosty, řekl ČTK její lídr Josef Malý. Podle Malého z krajského usnesení KDU-ČSL jasně vyplývá, že koalice s účastí KSČM není průchodná. "Teď se k tomu ještě musí vyjádřit naši partneři, starostové. Nechci předjímat jejich rozhodnutí, ale už se dá v podstatě očekávat, jaké bude. Naše definitivní stanovisko chceme oznámit ČSSD v úterý," řekl Malý.

Hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti) po druhém kole jednání o nové krajské vládě prohlásilo, že pokud s někým nejsou ochotni jít do koalice, potom je to ODS. Vyjednávač Doktorů Jan Hadrava uvedl, že pro ně ODS není důvěryhodným partnerem. "S ČSSD jsme dospěli k programové shodě v řadě věcí. Ale musíme ještě vše prodiskutovat," poznamenal. Podle zdroje ČTK, jenž si nepřál být jmenován, má ale řada členů hnutí výhrady proti koalici s KSČM a nepřeje si ji.

Odstupující hejtman a lídr ODS Josef Pavel ČTK sdělil hned po druhém kole jednání, že velkou koalici ve spojení s komunisty by před členskou základnou a voliči neobhájil. Připustil, že ODS odejde do opozice.

Lídr ČSSD Josef Novotný nechtěl současnou situaci nijak komentovat s tím, že jednání s Koalicí pro Karlovarský kraj a Doktory nejsou ještě definitivně u konce. Odmítl se vyjádřit i k tomu, jestli by při jejich odmítnutí ČSSD už dále nejednala a spokojila se s komunisty jako jedinými partnery v koalici. S osmi mandáty KSČM by takto sestavená koalice disponovala 24 místy, což by ji k ovládnutí zastupitelstva stačilo.

Představitelé KSČM v Královéhradeckém kraji litují toho, že v kraji vítězná ČSSD nevyslyšela jejich návrhy na možnou povolební spolupráci. Socialisté se v pátek dohodli na vytvoření koalice s KDU-ČSL a SNK ED. Komunisté jsou i nadále připraveni jednat o obsazení výborů zastupitelstva. Novinářům to řekl člen vyjednávacího týmu KSČM Milan Špás. "Chtěli jsme respektovat přání voliče v hradeckém kraji, který jasně odmítl pravicovou politiku a chtěl vytvoření levicové většinové koalice ČSSD a KSČM, případně menšinové vlády ČSSD s naší podporou," řekl Špás. Podle něj KSČM nabídla při jednáních sociální demokracii maximum ústupků, jednou z variant bylo, že by se spokojila s jediným svým zástupcem v krajské radě. "ČSSD se bohužel rozhodla pro realizaci koalice ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED. Tuto krajskou vládu považuji za kočkopsa," řekl Špás, který tvrdí, že sociální demokraté měli obavy ze silné pravicové opozice.

Sociální demokraté se v pátek večer dohodli na vytvoření levostředové koalice s KDU-ČSL a stranou SNK Evropští demokraté. V zastupitelstvu se 45 členy bude mít koalice většinu 25 křesel. KSČM a dosud vládnoucí ODS budou v opozici. Dohodu o vytvoření koalice ostře kritizoval ředitel soukromé vrchlabské nemocnice a nově zvolený senátor za ČSSD Vladimír Dryml. Ten také tvrdí, že by se měl s ohledem na vysoký počet preferenčních hlasů stát hejtmanem. Podle dohody uzavřené mezi ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED se má Dryml stát náměstkem hejtmana.

Ani dva týdny po volbách není na jihu Moravy jasné, kterou ze stran vyzve vítězná sociální demokracie ke koaličním rozhovorům. Poté, co zkrachoval projekt menšinové vlády ČSSD, chtějí její představitelé dál jednat se zástupci všech stran zvolených do zastupitelstva o většinové vládě. Stranu, jíž si ČSSD vybere pro koaliční jednání, oznámí vítězové voleb možná ve středu, řekli ČTK představitelé ČSSD. Podle lídra kandidátky sociální demokracie a poslance Michala Haška by nyní mělo být vyjednávání podrobnější v programové otázce.

ČSSD vyhrála volby na jihu Moravy s náskokem. Získala 26 mandátů ze 65, což jí zaručuje, že bez ní se neobejde žádná koalice. Museli by ji sestavit druzí lidovci, třetí občanští demokraté a čtvrtí komunisté. ODS i KDU-ČSL však spolupráci s komunisty vyloučily. Koalici může ČSSD sestavit s každou ze stran, které se do zastupitelstva dostaly. Z dosavadních vyjádření Haška vyplývá, že nejméně pravděpodobná je koalice s komunisty. Hašek v minulosti několikrát zopakoval, že se nevyrovnali s minulostí. Odmítl také podporu, jíž byli jihomoravští komunisté ochotni dát menšinové jihomoravské vládě ČSSD. Zda bude ČSSD preferovat koalici s KDU-ČSL, nebo ODS, zatím její představitelé nezveřejnili. K ODS mají sociální demokraté programově dál, ale strana skončila na jihu Moravy s horším výsledkem než lidovci, takže by byla slabším koaličním partnerem. Lídr Milan Venclík je zároveň ochoten k ústupkům. Jím vedená ODS získala na jihu Moravy nejhorší výsledek ze všech a kdyby Venclík dojednal přítomnost strany v koalici, zčásti by se rehabilitoval.

Pouze na premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) závisí, který ze členů jeho vlády bude dál pokračovat a kdo odejde, shodli se ministři všech tří stran vládní koalice. Na téma, pod kým se vládní křeslo po prohraných krajských a senátních volbách houpe nejvíc, proto nechtěli spekulovat. O personálních změnách kabinetu se zřejmě začne jednat až poté, co se ze zahraniční cesty vrátí předseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Nad tím, že by z kabinetu, který se podle nejnovějšího průzkumu CVVM těší důvěře čtvrtiny obyvatel, mohla odejít ona sama, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ)prý nepřemýšlí. Takovou věc podle ní rozhoduje jen premiér. "Pokud to rozhodnutí padne, není jediný ministr, který by neměl pochopení, že stávající situace změny navodila a musí nastat," připustila členka nejmenší vládní strany.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) novinářům řekl, že po volební porážce podobné té, kterou utrpěla ODS v krajských a senátních volbách, změny ve vládě bývají "standardní". "Od první sekundy, co jsem ministrem, tak vím, že ministr je jmenován a odvoláván na návrh předsedy vlády," zdůraznil Nečas, který se prý právě z tohoto důvodu případného odchodu z vlády nebojí. "Je to úděl ministra," dodal.

"Ptáte se politika, který za svoji kariéru celkem pětkrát rezignoval na různé vrcholné funkce v české politice. Ujišťují každého, že to nebolí," reagoval ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na dotaz, zda se obává, že může ve vládě skončit.

Nejčastěji skloňovaná jména v souvislosti s odchodem z vlády ale patří ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS), který připravil opozicí kritizovanou reformu zdravotnictví. Topolánkův vnitrostranický rival Pavel Bém veřejně žádá odchod ministra vnitra a svého stranického kolegy Ivana Langra. Ve hře ale zřejmě může být i křeslo ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) či dalších členů kabinetu.