Zprávy | Z archivu rubriky


Další dva ze 13 krajů, kde se před 14 dny konaly volby, mají jasno o tom, kdo jim bude příští čtyři roky vládnout. Po pátečním vyjednávání vznikne na Vysočině menšinová vláda ČSSD, kterou podpoří komunisté, ti za to požadují pouze funkci předsedy finančního výboru. Na Královéhradecku pak bude vládnout levostředová koalice ČSSD, KDU-ČSL a SNK Evropských demokratů, která bude mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu 25 křesel. Celkově je tak po pátku známá krajská vláda už ve třech krajích - v úterý se na vzniku krajské koalice v Libereckém kraji domluvily ČSSD, hnutí Starostové pro Liberecký kraj a Strana pro otevřenou společnost (SOS). V dalších krajích zatím jednání o tom, kdo je bude řídit, neskončila. Jistý posun vpřed nastal pouze v Moravskoslezském kraji, kde se rýsuje jako pravděpodobnější varianta koalice ČSSD s KSČM. Pomalu postupují jednání ve středních Čechách, kde ČSSD prosazuje vytvoření jednobarevné menšinové rady. ODS ji ale podpořit nechce a KSČM trvá na personálním zastoupení v krajské vládě. To ale sociální demokraté odmítají. Obě strany proto zatím řeší hlavně programové otázky. Volební lídr ČSSD David Rath chce nechat hlasovat o svém návrhu krajské vlády i v případě, že mu dopředu nevyjedná podporu u komunistů. Pokud zastupitelé návrh zamítnou, vrátí se povolební jednání na začátek a kraj bude nadále řídit současný hejtman Petr Bendl (ODS).

Kandidát na funkci předsedy ODS Pavel Bém si myslí, že ministr vnitra a jeho stranický kolega Ivan Langer by měl odejít z vlády. Bém to uvedl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Při hodnocení práce kabinetu a ministrů z jeho vyjádření vyplynulo, že Langrův rezort neobstál při objasňování vládních reformních kroků. Bém a Langer se v posledních dnech dostali do ostrého sporu kvůli jmenování Martina Červíčka ředitelem pražské policie. Bém to ve čtvrtek označil za "zločin a diverzní akci ministerstva vnitra" a uvedl, že Červíček nemá předpoklady pro řízení pražské policie. Langer podobné výroky přirovnal k vyjádřením předlistopadového šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána. Bém a Langer navíc patří k opačným táborům v současném vnitrostranickém boji uvnitř ODS, který odstartoval debakl ODS v nedávných krajských a senátních volbách. Bém díl viny za prohru přisoudil předsedovi strany Mirku Topolánkovi, jehož chce na prosincovém kongresu strany ve funkci vystřídat. Langer zase patří k hlavním Topolánkovým spojencům. Ke svým dosavadním vztahům s Topolánkem Bém řekl, že měli gentlemanskou dohodu, "která byla politickou dohodou o vzájemné podpoře, nikoli klientelistickou dohodou o tom, jak a komu se má v privatizaci prodat pražské letiště". "Součástí dohody byla shoda, že město Praha z letiště získá třicet čtyři procent nikoli peněz, ale akcií. A tady lze vysledovat začátek našich neshod," prohlásil Bém v rozhovoru, který Lidovky.cz otiskují. Bém také řekl, že v minulosti nesouhlasil s řadou kroků Topolánka coby premiéra - třeba s návrhy přenechat ve vládě křesla ministrů financí a životního prostředí zástupcům KDU-ČSL a Strany zelených Miroslavu Kalouskovi a Martinu Bursíkovi. "Ale jakmile se výkonná rada rozhodla, že to tak bude, já držím basu a mlčím! Při diskusích o vládě jsem remcal a byl nespokojený, ale dnes musím říct, že Kalousek je výborný ministr. Mlčím, respektive mlčel jsem do okamžiku, kdy pro mne tím katastrofálním debaklem, spadla klec. Pokud ODS neprojde hlubokou změnou, nemá nárok na politické přežití," uvedl.

Vyhlášku o zákazu používání sekaček a pil v neděli a ve svátek odsouhlasilo ministerstvo vnitra i zastupitelstvo obce Němčovice se 124 obyvateli. "Protisekačkový" předpis si schválili lidé v srpnu v referendu. Od května do konce září, příští rok poprvé, tak němčovickým obyvatelům nebude rušit nedělní klid hluk ze sekaček na trávu, motorových kos, křovinořezů, pil a dalších hlučných strojů. ČTK to řekl starosta Karel Ferschmann. "Vyhlášku regulující hluk jsme projednali s právníky odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra," dodal. Splňuje podmínky Ústavního soudu, podle nichž obce nemohou zakázat používání hlučných zařízení na celý pracovní den nebo víkend. Mohou je ale přiměřeně omezit například v ranních a večerních hodinách i po celý den pracovního klidu, pokud umožní užívat stroje druhý víkendový den. Obec také může ve vyhlášce definovat dobu nočního klidu a stanovit pro ni přiměřená omezení i pro jiná než veřejná prostranství. "Obecně závazná vyhláška obce Němčovice o veřejném pořádku výše uvedené splňuje," uvádí ministerstvo ve svém stanovisku. O text vyhlášky požádaly Němčovice obce z ČR. "Máme stejný problém, ale ministerstvo nám vyhlášku zrušilo. Takže teď sháníme, kde se dá, abychom také zabránili chalupářům, co přijedou na víkend a řežou a sekají o sto šest," uvedla Jitka Tůmová, starostka Perninku z Karlovarska.