Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek se bude rozhodovat, zda bude na prosincovém kongresu obhajovat křeslo předsedy ODS. Řekl to novinářům v první reakci na druhé kolo senátních voleb. Reflexe je podle něj nutná i ve vládě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) prohlásil, že Topolánek a grémium strany by měli dát k dispozici své funkce. Grémium strany bude jednat v neděli. Šéf ODS podotkl, že senátní volby v daném období většinou kopírují obraz voleb krajských či komunálních. "Pro mě osobně to znamená, že se budu muset rozhodnout, jestli budu kandidovat a obhajovat post předsedy ODS na kongresu," prohlásil. Na úrovni vlády to podle něj bude znamenat stanovení priorit a možná personální změny. "Reflexe je nutná i ve vládě, protože to je výsledek vládnutí," dodal Topolánek. Kabinet podle něj vládl dobře, ale dopustil se komunikačních chyb. Za reformy se platí vždycky a všude na světě, podotkl premiér.

Topolánek míní, že stranu mezi oběma koly senátních voleb poškodilo to, že se začalo brojit na kongres. Poznamenal to v souvislosti s informacemi o tom, že jeho straničtí oponenti sdružení kolem prvního místopředsedy Pavla Béma sledovali průběh voleb na pražském magistrátu. Centrální volební štáb včetně šéfa strany byl přitom v sídle ODS na Janském vršku. Na magistrát dorazili i dva ze tří úspěšných senátních kandidátů ODS Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz. Topolánek rovněž řekl, že si nemyslí, že by vstup prezidenta Václava Klause do volební kampaně měl být vydáván za úspěch.

KDU-ČSL by po neúspěchu v krajských a senátních volbách měla obměnit celé své vedení. České televizi to řekl šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek. Kandidaturu na šéfa strany již minulý týden připustil lidovecký europoslanec Jan Březina. KDU-ČSL neobhájila v letošních senátních volbách ani jeden mandát. Všichni její tři finalisté podlehli kandidátům ČSSD. ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu. Lidovci tak budou mít v příštím volebním období jen sedm senátorů, což je jejich dosud nejnižší počet. "Strana z toho (volebního neúspěchu) pochopitelně musí vyvodit změnu taktiky a pravděpodobně i změnu personální," řekl Jílek, který zvažuje, zda má setrvat v čele senátorského klubu KDU-ČSL. K setrvání Jiřího Čunka v čele strany poznamenal, že by to měl rozhodnout sjezd, který se má konat příští rok, ale podle Jílka by se měl konat brzy. Měl by se konat ještě před volbami do Evropského parlamentu, dodal k termínu sjezdu.

Současná vládní koalice by podle Jílka měla pokračovat do doby, než budou nové volby. Jiná vládní koalice by mohla vzniknout jedině s komunisty, a to je podle něj nepřijatelné. Personální změna zřejmě čeká i SNK ED. Šéf této strany a dosavadní zástupce hradeckého hejtmana Helmut Dohnálek České televizi řekl, že dá na nejbližším stranickém sněmu svou funkci k dispozici, ale bude ji znovu obhajovat. Kandidáti SNK ED se podle něj staly obětí duelu ODS a ČSSD.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nesouhlasí s tím, že jeho země je v některých západoevropských médiích prezentována jako nejistý prvek Evropské unie, a upozornil, že Češi nejsou o nic více euroskeptičtější než jiné evropské národy. Schwarzenberg na to poukázal v sobotním francouzském odpoledníku Le Monde. "Naše reputace neodpovídá realitě. Jistě, prezident Václav Klaus má své vlastní názory a já je respektuji, ale zahraniční a evropskou politiku vytváří vláda," řekl Schwarzenberg. Reagoval tak nepřímo na téma blížícího se předsednictví Česka v EU. "Nejsme euroskeptičtější než jiné země v Evropě a je mi líto, že jsme vydáváni za 'ty špatné'," zdůraznil ministr. Vyjádřil přesvědčení, že se český ústavní soud brzy vysloví, že lisabonská smlouva o reformě unie je v souladu s českou ústavou. Parlament pak smlouvu rychle schválí, protože i rozhodující opoziční strany ji podporují.

Na otázku, zda návrh, že by prezident Nicolas Sarkozy řídil od příštího roku eurozónu, je vnímán jako způsob k neutralizaci českého předsednictví, Schwarzenberg odpověděl, že dělit unii na starou a novou v něm vzbuzuje skepsi. "Je to způsob, jak zničit práci vykonanou na sjednocování Evropy. Je třeba být solidární. Eurozóna (země používající jako platidlo euro) je sice důležitou součástí unie a pan Sarkozy by bezpochyby dokázal řešit problémy šestnáctky lépe než sedmadvacítky. Ale jako idea to není šťastné," řekl ministr. "Pokud jde o neutralizování našeho předsednictví, nechce se mi věřit, že by prezident Sarkozy měl takový úmysl," dodal.