Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda nakonec prosadila ve sněmovně schválení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na rok 2009. Stát má podle vlády hospodařit se schodkem přes 38 miliard. O konečné podobě a osudu rozpočtu mají poslanci rozhodovat v prosinci po projednání jednotlivých kapitol ve svých výborech. Základní parametry rozpočtu schválila sněmovna nejtěsnější většinou. Pro bylo 100 ze 199 přítomných poslanců. Opozice neměla dost sil na prosazení svého požadavku, aby vláda rozpočet do tří týdnů přepracovala podle aktuálních odhadů nižšího růstu české ekonomiky v důsledku světové finanční krize. ČSSD se opět rozdílem jednoho hlasu nepodařilo prosadit ani návrh, aby vláda do sedmi dnů zpracovala analýzu o finanční krize na české hospodářství.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek ČTK řekl, že kritickým bodem rozpočtu jsou předpoklady, na nichž je postaven. Upozornil na to, že řada prognóz růstu HDP směřuje pod tři procenta - deficit by tak mohl být až o 30 miliardy vyšší, než jak je navrhován, byť ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) s naplněním takových katastrofických scénářů nepočítá. "Reálně tak můžeme mluvit o rozpočtu se schváleným deficitem 70 miliard korun. To je stejně velký deficit, jaký byl schválen již na letošní rok," uvedl Marek. Podle něj lze udržení deficitu na navrhované úrovni při výrazném zpomalení růstu ekonomiky považovat za ambiciózní cíl. Podle Marka má nicméně schválení rozpočtu za současné finanční krize důležitý význam.

Zhruba tisíc lidí se dnes v Praze zúčastnilo pohřbu Václava Kočky mladšího, který byl před 13 dny zastřelen po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Velkolepě vypravený pohřeb začal v poledne bohoslužbou za zesnulého v kostele svaté Markéty v Břevnovském klášteře. Potom se smuteční průvod vydal na hřbitov v Řepích, kde byl syn Václava Kočky staršího, provozovatele Matějské poutě, pohřben. Akci doprovázela četná bezpečnostní opatření, okolí kláštera i hřbitova hlídali policisté i soukromá bezpečnostní služba. Na silnicích se tvořily kolony, protože průvod komplikoval dopravu. Při mši přirovnal kněz předčasnou Kočkovu smrt k zabití svatého Václava, který podle něj také zemřel v důsledku nenávisti.

Tragická událost se odehrála v pátek 10. října po autogramiádě a křtu Paroubkovy knihy v restauraci Monarch. Policie z vraždy Kočky mladšího obvinila pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička. Kočka mladší byl stejně jako jeho otec dlouholetým členem sociální demokracie. Předseda sociálních demokratů se však pohřbu neúčastnil. ČSSD na středu vyvolala hlasování o vyjádření nedůvěry koaliční vládě. Na smuteční akci bylo podle policie přítomno asi 1000 až 1500 lidí, kteří odpoledne zaplnili přes polovinu hřbitova. Dorazili mimo jiné i zpěváci Daniel Hůlka, Petr Muk, Pavel Vítek a Iveta Bartošová, herci a moderátoři Richard Genzer a Michal Suchánek či lobbista Miroslav Šlouf.