Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek ujistil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Česká republika uměle nezdržuje ratifikaci lisabonské smlouvy. Podle českého premiéra existuje šance, že dokument reformující unijní instituce český parlament schválí do konce roku. Merkelová se během své jednodenní návštěvy Prahy setkala také s prezidentem Václavem Klausem, jenž je známým odpůrcem lisabonské smlouvy, a promluvila na Univerzitě Karlově, která jí udělila zlatou pamětní medaili za podporu výzkumu a česko-německé vědecké spolupráce.

Jednání kancléřky s Topolánkem v Kramářově vile dominovala unijní problematika. Český premiér zdůraznil, že ČR jako nadcházející předsednická země EU bude muset vyjednávat s Irskem o změně jeho postoje po odmítavém referendu o lisabonské smlouvě v této zemi. "Bylo by velmi komplikované domlouvat s Iry jejich ratifikační proces a podmínky toho procesu a přitom nemít sami ratifikovanou lisabonskou smlouvu," poznamenal Topolánek. Problém ale nevidí ani v tom, pokud to Česká republika nestihne. Smlouvu, která definuje nová pravidla pro fungování unie po jejím nedávném velkém rozšíření, musejí přijmout všechny státy sedmadvacítky, aby mohla začít platit. Zatím jich tak učinilo 24; mezi zbývajícími je Česko i Německo. V otázce evropského energetického balíčku, který má za cíl do roku 2020 snížit objem emisí oxidu uhličitého o 20 procent a na pětinu zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie, se Merkelová s Topolánkem shodla, že by bylo dobré ho schválit ještě letos za francouzského předsednictví. Oba státníci také odmítli, že by mezi jejich zeměmi byly rozpory ohledně řešení současné finanční krize. Praha dříve kritizovala Berlín za prohlášení, že zaručí všechny bankovní vklady v plné výši. Nejasnosti podle premiéra ale odstranil minulý týden summit EU.

Řešení mezinárodní finanční krize je podle Merkelové pro Evropu největší výzvou od druhé světové války, kancléřka to uvedla ve své odpolední přednášce v pražském Karolinu. Finanční krize podle ní představuje nejen nebezpečí pro evropské hospodářství, ale vzbuzuje v lidech i nedůvěru ke globalizaci. Míní však, že EU na krizi zareagovala "rozumně a adekvátně". Topolánek i Merkelová shodně vyzdvihli bezproblémovost současných česko-německých vztahů. Uvolněnou atmosféru po jednání kancléřka podtrhla vzpomínkou na své stipendijní pobyty na Československé akademii věd v 80. letech. "Bohužel, jenom trošku mluvím česky," rozpomněla se i na své znalosti češtiny. Kancléřku odpoledne přijal také prezident Václav Klaus.

Poslankyně zelených Věra Jakubková uvažuje o výzvě k odchodu zelených z vlády. Ještě neví, zda ve středu kabinet podpoří při hlasování o důvěře ve sněmovně. "Rozhodnu se až ve středu, do té doby bude ještě řada jednání," řekla ČTK. Prohra zelených ve víkendových krajských a senátních volbách jde podle ní "stoprocentně na triko" předsedy Martina Bursíka, který by z toho měl vyvodit osobní zodpovědnost. Voliči podle Jakubkové ukázali, že nepřijali koncept, se kterým počátkem září Bursík obhájil funkci předsedy SZ. Zelení podle Jakubkové svým chováním veřejnost nepřesvědčili, že jsou alternativou ostatním stranám, jak slibovali. Poslanec Jan Schwippel, který nedávno opustil klub vládní ODS, ČTK řekl, že existuje jen "poměrně nízká" pravděpodobnost, že by vládu nepodpořil, i kvůli blížícímu se českému předsednictví v Evropské unii. "Bude záležet na všem, co se nyní odehraje. Zejména zda vedení ODS bude na katastrofální porážku adekvátně reagovat," poznamenal v souvislosti s výraznou prohrou občanských demokratů v letošních krajských volbách. Jeho kolega Juraj Raninec ČTK řekl, že se mu nelíbí, když vládu u moci drží "přeběhlíci" z jiných politických stran. Doplnil, že řešením nynější situace by podle něj byla úřednická vláda, která by zvládla české předsednictví Evropské unie. Na jeho středeční rozhodování prý bude mít zásadní vliv vývoj v ODS po prohraných krajských volbách, dodal.