Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek je i po prohraných krajských volbách odhodlán v prosinci na kongresu své strany obhajovat funkci předsedy ODS. Uvedl to v pořadu České televize s tím, že je vždy rád, když je možné vybírat z více kandidátů. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda by uvítal, kdyby mezi protikandidáty byl i pražský primátor a první místopředseda strany Pavel Bém. "Pokud se se mnou bude chtít Pavel Bém utkat, tak to nepochybně udělá," poznamenal pouze Topolánek.

Prohrané senátní a krajské volby byly podle premiéra Mirka Topolánka pro ODS fackou, která by ale stranu mohla probrat. Předseda vlády to řekl v České televizi, kde také pojmenoval některé příčiny, proč jeho strana v letošních volbách neuspěla. Podle něj bylo chybou, že nejsilnější vládní strana rezignovala na odpověď na konfrontační kampaň, kterou vedla opoziční ČSSD, jež jasně zvítězila ve všech krajích. Sociální demokracii se také podle něj na rozdíl od ODS podařilo mobilizovat nerozhodnuté voliče. Znovu zopakoval, že ačkoli šlo o krajské volby, hlasování mělo nakonec celostátní charakter. "To, že my jsme rezignovali na centrální kampaň, to byla moje druhá chyba, že jsem to připustil," poznamenal předseda ODS i vlády. "Slyšeli jsme z krajů, moc sem nejezděte, do té kampaně nám nezasahujte," vysvětlil.

Krajští představitelé občanských demokratů oslovení ČTK však se slovy svého předsedy nesouhlasí. Dosavadní jihočeský hejtman Jan Zahradník popřel, že by kraje odmítali účast centrálních politiků v kampani. Zdůraznil, že naopak vedení strany na konfrontační kampaň vítězné ČSSD vůbec nereagovalo. Další představitelé občanských demokratů v krajích se nedomnívají, že by centrální kampaň ODS pomohla hlasování vyhrát.