Zprávy | Z archivu rubriky


Triumfem opoziční ČSSD skončily krajské volby ve všech regionech. ČSSD drtivě vyhrála i první kolo senátních voleb. Krajské volby naopak skončily debaklem vládní ODS, která neobhájila vítězství ani v jednom kraji. Příliš úspěšní nebyli ani vládní lidovci a opoziční komunisté, zcela propadli zelení. Krajské volby měly nejvyšší volební účast v historii tohoto hlasování. K urnám přišlo 40 procent lidí. Úspěch jedněch a neúspěch druhých ještě neznamená, že se nebudou podílet na správě 13 krajů. V příštích dnech totiž začnou jednání o krajských koalicích a teprve ta ukážou, kdo bude kraje řídit. Komunisté již oznámili, že začali vyjednávat s ČSSD.

V celorepublikovém průměru vede ČSSD s téměř 36 procenty před ODS, jež má 23,5 procenta hlasů. Třetí místo patří KSČM, pro kterou hlasovalo 15 procent voličů. KDU-ČSL získala přes 6,5 procenta a Strana zelených o něco více než tři procenta hlasů.

ČSSD jednoznačně vyhrála i první kolo voleb do Senátu: její kandidáti postoupili do finále ve 25 z 27 obvodů. ODS postoupila ve 20 obvodech, KDU-ČSL ve třech, SNK ED ve dvou, KSČM pouze na Znojemsku. Senátorem za volební obvod Karviná se již v prvním kole stal nestraník Radek Sušil kandidující za ČSSD. Lékař a člen karvinského zastupitelstva získal 53,34 procenta hlasů a je zřejmě jediným kandidátem letošních voleb, kterému se podařilo získat mandát v horní komoře už v prvním kole. Komunista Eduard Matykiewicz, který post senátora obhajoval, získal 16,94 procenta hlasů. Vyplývá to z údajů, které Český statistický úřad zveřejnil na internetové stránce www.volby.cz. Sušil vítězství v prvním kole voleb nečekal. "Byl bych hodně sebevědomý, kdybych s něčím takovým počítal," svěřil se ČTK. V Senátu by se chtěl věnovat zdravotnictví.

ČSSD bude při povolebních jednáních tvrdě prosazovat své programové priority, řekl České televizi předseda této strany Jiří Paroubek. Pro vytvoření krajských koalic s ČSSD podle něj připadají v úvahu jen takoví partneři, kteří na programové cíle ČSSD přistoupí. Vítězství v krajských volbách označil šéf sociálních demokratů za grandiózní. Poselství voličů bylo podle Paroubka jasné. "Lidé chtějí změnu, jsem velice šťastný za výsledek sociální demokracie," dodal Paroubek s tím, že ČSSD se podařilo dohnat handicap, který proti ODS v krajích měla. Za prakticky vyloučené Paroubek považuje například vytvoření koalice s ODS ve středních Čechách, kde kandidátku vedl David Rath. Politicky nejčistší by podle něj byl v tomto kraji zřejmě vznik menšinové vlády ČSSD. "Lidé dávají mandát levici a je otázka, do jaké míry je možné se dohodnout na nějakém rozumném programu s komunisty," komentoval povolební situaci ve středních Čechách Paroubek.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek odejde z Poslanecké sněmovny, pokud se stane jihomoravským hejtmanem. ČSSD pod jeho vedením podle průběžných výsledků s převahou vyhrála volby v kraji. Šéf ČSSD Jiří Paroubek přitom v České televizi přiznal, že si Haškův odchod ze sněmovny neumí příliš představit.

V Lidovém domě po drtivém vítězství ČSSD nad ODS v krajských volbách a po přesvědčivém úspěchu v prvním kole senátních voleb vládne euforie. Vedení sociální demokracie se radí o tom, jak s tímto vítězstvím naloží, senátní kandidáti postupující do druhého kola přemýšlí o tom, jak přesvědčí další voliče, aby jím dali své hlasy, ostatní socialisté hýří vtipem a dávají najevo svou radost.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek přiznal porážku v krajských volbách. ODS tak poprvé pod Topolánkovým vedením prohrála ve volbách. "Kraje nebudou modré, kraje budou oranžové. V tomto smyslu ty volby dopadly pro nás porážkou," řekl novinářům. Nesdělil ale, zda z porážky ODS ve všech 13 krajích vyvodí osobní odpovědnost a případně jakou - tedy zda například rezignuje na funkci šéfa strany. Podle Topolánka se letos naruby zopakovaly výsledky krajských voleb z roku 2004, kdy drtivě zvítězila ODS. Za jednu z příčin nynější porážky ODS označil daň za vládnutí - upozornil, že v Česku ještě nikdy vládnoucí strana nevyhrála krajské volby. Varování v podobě volební porážky podle Topolánka přišlo včas před sněmovními volbami, jež budou za dva roky. Podle Topolánka bude ODS příčiny neúspěchu analyzovat, aspoň trochu může ODS složit reparát příští týden ve druhém kole senátních voleb. Topolánek rovněž oznámil, že v neděli se sejde grémium ODS, které se v klidu a s jednodenním odstupem bude výsledky voleb zabývat.

Už před sečtením všech hlasů bylo patrné, že ODS v krajských volbách neobhájí své suverénní vítězství z roku 2004, kdy jako opoziční strana vyhrála ve všech regionech s výjimkou Jižní Moravy. Krajské volby vyhrála sociální demokracie, která zvítězila ve všech regionech.

Výsledky krajských a senátních voleb jsou podle místopředsedy poražené ODS Petra Bendla důvodem ke změnám ve straně. "Evidentní je, že takhle to zůstat nemůže," řekl ČTK středočeský hejtman, který utrpěl porážku i ve svém kraji. "Je to vítězství sociálních demokratů a komunistů," komentoval volební výsledky Bendl. ČSSD se podle něj podařilo udělat z voleb referendum o vládě. "Kraje ale nemohou ovlivňovat to, co vláda bude nebo nebude dělat, jaká bude a nebude. Sociální demokracii se ale podařilo přesvědčit lidi, že to tak je," dodal.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek uznal, že volební výsledky nejsou pro lidovce úspěchem. Novinářům řekl, že KDU-ČSL ale neopustili stabilní voliči. Volební účast byla podle něj vyšší, než se očekávalo a dává reprezentativní vzorek názorů. Prohra koaličních stran v krajských volbách neznamená konec vlády, míní vicepremiér. I on poukázal na to, že vítězná ČSSD vsadila v kampani na celostátní politiku. "My nechceme spojovat ty dvě roviny, byť jednoznačně ve volbách spojeny byly," uvedl a dodal, že koalice trvá a KDU-ČSL ji rozbíjet nebude. Lidovci neobhájili post hejtmana v Jihomoravském kraji, do druhého kola senátních voleb postupují tři kandidáti, přičemž KDU-ČSL obhajuje stejný počet mandátů.

Volební výsledky koaličních stran ovlivnily podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Hoška vládní reformy. "Je to určitá daň za koaliční vládnutí, s tím musí počítat každá strana, pokud se podílí na reformách, je to ve všech zemích, zafungovalo to i u nás," komentoval průběžné výsledky v pražském paláci Charitas, kde s novináři sleduje průběh sčítání jako jediný z vedení KDU-ČSL. Výrazný neúspěch vládních stran připisuje také mohutné kampani ČSSD. Voliči podle Hoška vyslyšeli kampaň, ve které sociální demokraté vsadili na téma celostátní politiky. Někteří voliči nepřišli k urnám. Koalice tak doplatila na necitlivé kroky například v oblasti zdravotnictví, soudí. Propad, nikoli však debakl, přičítá Hošek sociálnímu akcentu politiky KDU-ČSL, který podle něj z lidovců dělá v koaliční vládě "korektiv". V minulých krajských volbách získali lidovci deset procent, dnes jim průběžné výsledky dávají zhruba šest procent.