Zprávy | Z archivu rubriky


Agrární komora ani po pátečním jednání s premiérem Mirkem Topolánkem, na kterém se probíralo dorovnání přímých plateb pro zemědělce v příštím roce, neodvolala protestní akci plánovanou na příští týden. Nespokojení rolníci chtějí v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. Šéf AK Jan Veleba později uvedl, že vláda má čas na písemný příslib dorovnání plateb ještě do pondělka. Do pondělka by ale zemědělci museli obdržet od premiéra Topolánka písemné potvrzení příslibu dorovnání přímých plateb na požadovaných 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii. To podle Veleby mají od svých vlád přislíbeno zemědělci v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Topolánek po setkání s Velebou novinářům řekl, že zemědělci mohou příští rok počítat s miliardou korun ze zdrojů Pozemkového fondu a další miliarda korun by mohla být získána z letošních rezerv rezortu zemědělství. "Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít," uvedl Topolánek. Schůzky s premiérem se dnes zúčastnili zástupci Asociace soukromého zemědělství, která sice podporuje plné dorovnání plateb, odmítá však formu protestních akcí.

V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo přijít také z rozpočtu EU. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena o téměř 19 procent.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozloží zvýšení nájemného na rok 2010 do tří let, tedy až do roku 2012. Změna se dotkne krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, a dále měst a obcí ve Středočeském kraji, uvedlo v pátek ministerstvo. Deregulace nájemného, která měla skončit v roce 2010, se tak ve většině krajských měst prodlouží o dva roky a roční zdražení bude pozvolnější. Výpočet nájemného vychází z kupních cen bytů v daných lokalitách, které se každoročně aktualizují. Podle MMR v posledních letech ceny rostly rychleji, než se původně očekávalo. Nájemné by tak v letech 2009 až 2010 mohlo vzrůst až o 40 procent. V menších městech a obcích se již podle MMR dramatický nárůst nájemného v regulovaných bytech neočekává. V největších městech, zejména v Praze, je však zřejmé, že poslední krok deregulace předpokládaný zákonem by mohl znamenat pro některé domácnosti obtížně zvladatelné zvýšení nákladů na bydlení, uvedlo ministerstvo.

MMR nyní připravuje systém podpory bydlení osob a rodin, které nejsou schopny hradit zvýšené nájemné, formou "provozní dotace". Pronajímateli by tento příspěvek dorovnal výnosy do výše nájemného obvyklého v dané lokalitě. Plánuje se i podpora výstavby sociálních bytů a poskytování státních dotací na výstavbu nájemních bytů v základním standardu. "Vyjednáváme v Bruselu o zrušení některých omezení podpory výstavby nájemních bytů," uvedl ministr Jiří Čunek.

Firmě Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárnám Bohemia v Poděbradech ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se nepodařilo zajistit peníze na výplatu zářijových mezd pro jejich 1750 zaměstnanců. Ve Světlé byl výplatní termín v pátek, v Poděbradech by měli lidé mzdy dostat až 14. října. Peníze na výplaty na účtech alespoň částečně byly, jsou ale už několik týdnů zablokované a sklárny s nimi nemohou volně disponovat, řekl mluvčí skupiny Karel Samec. V Poděbradech se podle Samce ve čtvrtek při jednání vedení podniku a odborářů s předběžným insolvenčním správcem podařilo dohodnout, že by se mzdy do konce října ještě mohly vyplatit. To ale jen v případě, že se podaří inkasovat peníze za dokončení zakázky a věřitelské banky budou souhlasit s jejich použitím na výplaty. Podobný model by vedení chtělo uplatnit také ve Světlé, tam ale zatím nebyl jmenován insolvenční správce.

Skupina firem kolem BCT je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v novoborském Crystalexu se ale stále vyrábí a tamní zaměstnanci své mzdy dostali stejně jako pracovníci mateřské BCT. Naopak sklárny ve Světlé a Poděbradech nebyly klíčovými provozy, a výroba se tam už v minulém týdnu zastavila. Tamní zaměstnanci zůstali bez výplat a vedení sklářských odborů proto už ve čtvrtek rozhodlo svolat na 23. října demonstraci před úřad vlády.

V restauraci Monarch v Praze 1 byl v noci na pátek zastřelen čtyřicetiletý Václav Kočka, syn provozovatele Matějské pouti Václava Kočky staršího, známého expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Policie podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové obvinila z vraždy podezřelého muže; podle dřívějších informací jde o pětapadesátiletého hoteliéra Bohumíra Ďurička. Oba muži se několik hodin předtím v téže restauraci zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Střelbě podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana předcházela hádka i potyčka obou mužů. Server Týden.cz s odvoláním na očitého svědka v restauraci uvedl, že Ďuričko a Kočka mladší před událostí popíjeli u baru. Pak údajně přišla sázka o to, kdo má u sebe víc peněz. Podle serveru Novinky.cz se sázky s Ďuričkem naopak účastnil Kočka starší. "V nastalé strkanici, do které se vložil Kočkův syn Václav, pak Ďuričko vytáhl zbraň a začal střílet," uvedl server.

K události se v pátek vyjádřil premiér Mirek Topolánek. "Přes všechno, co jsem o přátelích Jiřího Paroubka kdy řekl, bych chtěl rodině Kočkových vyjádřit soustrast," uvedl v písemném prohlášení, které poslal ČTK."Celá tato událost je ale hlavně o tom, že kdyby politici napříč stranami brali informace Jana Kubiceho, obsažené v jeho zprávě vážně, nikoli jako předvolební folklór, nemuselo se to stát," vzpomněl ale zároveň premiér ve svém vyjádření takzvanou Kubiceho zprávu, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006 informoval o údajném prorůstání mafie do politiky.

Hlavní volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík pro server Aktuálně.cz označil Topolánkovu reakci za "mimořádně odpornou". "Prostě spojit Kubiceho zprávu s tou včerejší lidskou tragédií je mimořádný hnus," řekl Tvrdík. Tato lidsky nešťastná událost nemá nic společného s politikou a programem sociální demokracie, řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek.

Ďuričko před časem údajně Paroubka pozval na týdenní dovolenou na svou jachtu do Chorvatska. Šéf ČSSD k tomu řekl, že to odmítl, když vyšla najevo Ďuričkova spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. "Pan Ďuričko nebyl mým přítelem a od roku 2005 jsme se s výjimkou několika více méně náhodných společenských událostí nesetkávali," dodal. Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha.