Zprávy | Z archivu rubriky


Protikorupční policie vyšetřuje rozsáhlý případ údajného praní špinavých peněz, pachatelé podle detektivů zlegalizovali a vyvedli z České republiky nejméně 5,3 miliardy korun pocházejících z trestné činnosti. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Policisté kvůli případu v pondělí po celý den prohledávali dům na pražské Národní třídě. Svědci na místě ČTK řekli, že policisté zadrželi a odvezli několik lidí. Takové množství peněz, které byly údajně takzvaně vyprány, podle Skřepka detektivové nepamatují. "Tato částka je v historii české policie ojedinělá," řekl ČTK mluvčí. K původu peněz i totožnosti možných pachatelů se odmítl vyjádřit. Akce, které se účastnilo několik desítek policistů včetně příslušníků zásahové jednotky, se zřejmě protáhne až do úterních ranních hodin.

V prohledávaném domě se nachází směnárna společnosti Aktiv Change. Jednateli firmy jsou podle obchodního rejstříku Brit Jason Lee Dupuy a Omar Mogheth. Dupuy drží ve firmě dvacetiprocentní podíl, vlastníkem zbylých 80 procent je Američan Thomas Vincent Smith. Dupuy podle obchodního rejstříku vlastní i společnost Pave, která se zabývá zprostředkováním obchodu. Vedle toho má také devadesátiprocentní podíl ve společnosti Link Residence, která se věnuje pronájmu bytových i nebytových prostor.

Takzvané praní špinavých peněz má od září ztěžovat zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Novela mimo jiné ukládá lidem povinnost identifikovat se při každé obchodní transakci převyšující částku 1000 eur (zhruba 25.000 korun). Podle dřívějších předpisů musely banky žádat o doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun. Údaje o jménu klienta mají finanční instituce schraňovat pro případ, že by později transakci začala vyšetřovat policie a bylo by nutné zpětně dohledat, kdo peníze poslal.

Ministerstvo financí neuvažuje v současnosti o zvýšení záruky za bankovní vklady, a to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny. Není k tomu důvod, sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do výše 25.000 eur.

Záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech, aby nebyla ovlivňována kursovými vlivy. "Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl. Kvůli posilování koruny se ovšem v korunách pojištění vkladů snižuje. Jak upozornil analytik společnosti Citco-Finanční trhy Jiří Šimek, začátkem roku 2002 tento limit v korunách činil při kurzu 32 korun za euro 800.000. Před rokem se kurz koruny pohyboval kolem 27,60 Kč/EUR a činil tak maximálně 700.000 korun. "Nyní při kurzu 24,80 Kč/EUR je tak tento limit v korunách pouze 620.000 korun, to znamená, že je o 15 procent menší," upozornil s tím, že do tohoto výpočtu není ani zahrnuta inflace. Naštěstí podle Šimka u nás díky stabilitě bankovního systému nehrozí hromadné výběry vkladů. Naopak kvůli zvýšení důvěry v bankovní sektor se v uplynulých dnech zaručilo za všechny vklady v bankách Irsko, Německo a Dánsko. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je evidentní, že evropské vlády se stále více bojí runu na banky. "K Irsku a Německu se dost možná přidají další státy. V takovém případě lze očekávat, že i ČR bude obdobný krok zvažovat," řekl. I když podle něj Češi ve velkém nebudou přesouvat peníze do těchto zemí, lze počítat se silnou lobby českých bank alespoň pro zvýšení limitu. "Navíc to může být vděčné politické téma," dodal Hatlapatka.

Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval v pondělí premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka k předvolebnímu televiznímu duelu. Ten to vzápětí odmítl s tím, že jde o zoufalé pokusy socialistů nesmyslně zatáhnout do regionální kampaně centrální témata. Paroubek na tiskové konferenci uvedl, že bude v neděli vystupovat v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Já bych ho (Topolánka) chtěl vyzvat, aby překonal svůj ostych, ba dalo by se říct zbabělost, a konečně šel po dvou letech do televizního pořadu se mnou," uvedl. Šéf ODS by tak měl podle Paroubka možnost napravit dojem z "politického výprasku", který utrpěl místopředseda občanských demokratů Petr Bendl dvakrát v krátké době za sebou od místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD a exministra zdravotnictví Davida Ratha. (Setkali se v disksních pořadech České televizi a na Primě.) "Možná, že by stálo za to to zkusit a být alespoň hodinku statečný," dodal šéf ČSSD. Topolánek je ale opačného názoru. "Pseudokandidáti z řad neúspěšných současných i bývalých poslanců a ministrů za ČSSD se v diskusích s našimi úspěšnými hejtmany a dalšími regionálními politiky ODS totálně zesměšnili," opáčil Paroubkovi. Krajské volby, které se u sksuteční 17. a 18. října, nejsou podle premiéra ani o Topolánkovi ani o Paroubkovi. Uvedl, že centrální témata narážejí na odpor veřejnosti a matou voliče.